KPSS p3 Puan Türü Nedir? KPSS p3 Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS p3 nedir? KPSS p3 puanı ile alım yapan kurumlar. KPSS p3 puanı nasıl hesaplanır, hesaplama formülü.

KPSS p3 Puan Türü Nedir? KPSS p3 Puanı Nasıl Hesaplanır?

Lisans mezunları için yapılan KPSS lisans sınavının genel kültür ve genel yetenek sorularından oluşan kısmından yaptığınız netlere göre hesaplanan puan KPSS p3 puan türüdür. KPSS p3 puanı her yıl hesaplanır çünkü lisans KPSS her yıl yapılır ancak yalnızca çift yıllarda aldığınız KPSS p3 puanı ile memur alımı yapılır? Neden sorusunu sorduğunuz duyar gibiyiz ancak malesef herhangi bir mantığı mevcut değil. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından tercih edilmiş bir uygulamadır.

KPSS p3 Puanı Nasıl Hesaplanır?

Önceki yıllarda yapılan KPSS p3 puanı hesaplama sistemi, 2020 KPSS içinde aynı şekilde uygulanacaktır. Nasıl hesaplanacağını aşağıda detaylı anlattık.

İlk aşama : 40 puan + Genel Kültür Netiniz * 0,5 + Genel Yetenek Netiniz * 0,5 = standart sapma olmadan KPSS  p3 puanınız. Bu hesaplamada 40 puan ÖSYM tarafından belirlenen taban puandır.

İkinci aşama: (Her bir dersten netiniz – sınava girenlerin o dersten net ortalaması) * ÖSYM tarafından hesaplanan standart sapma = standart sapma puanınız.

Üçüncü aşama: İlk iki aşamada hesaplanan puanların toplamı o seneki sınav için KPSS p3 puanınzdır.

KPSS p3 Kaç Nete Kaç Puan Gelir

KPSS genel kültür bölümünden 30 türkçe, 30 matematik 60 soru sorulmaktadır. Aynı şekilde genel yetenek bölümünden de tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgilerden toplam 60 soru sorulmaktadır. Soruların puan olarak değeri birbirinden farklı değildir. Ancak standart sapma eklenince daha az net ortalaması olan dersin soruları daha kıymetli hale gelecektir. Kabaca bir hesap yapmak gerekirse şu şekilde olacaktır.

50 genel kültür 50 genel yetenek netine 90-92 arası KPSS p3 puanı gelecektir.

47 genel kültür 47 genel yetenek netine 85-87 arası KPSS p3 puanı gelecektir

45 genel kültür 45 genel yetenek netine 80 – 83 arası KPSS p3 puanı gelecektir.

40 genel kültür 40 genel yetenek netine 75 civarında puan gelecektir.

Genel kültür ve genel yetenek bölümlerinden 75 nete 70-75 arası puan gelecektir.

 KPSS p3 Puan Türü İle Alım Yapan Kurumlar Hangileri?

ÖSYM tarafından ayrı bir alan sınavı yapılmayan tüm lisans yani 4 yıllık mezunu herkes KPSS p3 puanıyla atanmaktadır. Dolayısıyla ister merkezi atama ile tercih yaptırarak alım yapan kurumlar olsun ister mülakatlı açıktan alım yapan kurumlar olsun genellikle p3 puanını kullanmaktadır. Öğretmen, diyetisyen, sosyolog, psikolog, mühendis, fizyoterapist vb alımı yapmak isteyen kurumlar kamu kurumları kullanmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Diyanet İşleri Başkanlığı, BOTAŞ, Sermaye Piyasası Kurumu, BDDK, Rekabet Kurumu, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ), üniversiteler, belediyeler.

Kısacası memur alımı yapmak isteyen tüm kamu kurumları eğer o bölümün KPSS alan sınavı yoksa kesinlikle KPSS p3 puanı ile alım yapmaktadır. Eğer alan sınavı varsa genellikle bir diğer puan türü kullanılır ancak yine de p3 ile başvuru seçeneği de açık tutulabilmektedir. Örneğin iktisat mezunları için alan sınavı mevcuttur ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) KPSS p3 ile de başvuru kabul etmektedir.  

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2020, 01:32

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER