KPSS P48 Puan Türü Nedir? KPSS P48 Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS p48 puan türü nasıl hesaplanır? KPSS p48 nedir?

KPSS P48 Puan Türü Nedir? KPSS P48 Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS P48 Puan Türü Nedir? KPSS P48 Puan Hesaplama

KPSS p48 puan türü KPSS A grubu ile alım yapan kurumların en fazla kullandığı KPSS puan türleri arasındadır. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) KPSS p48 ile GUY alımı yaptığından diğer puan türlerinden ayrı bir önem kazanmaktadır.

KPSS p48 Puan Türü Hesaplama Yöntemi

Öncelikle KPSS p48 puan türü için hangi ders yüzde kaç etkiliyor onu inceleyelim. İlk sınav olan KPSS genel kültür genel yetenek sınavı %20 etkiliyor. Dolayısıyla yalnızca genel kültür genel yetenek konu çalışması yapmak çok efektif olmayacaktır.

Genel Kültür Genel Yetenek Etkisi

Genel kültür (40 soru) %10

Genel yetenek (40 soru) %10

Alan Dersleri

Hukuk (40 soru) %20

Maliye (40 soru)  %20

İktisat (40 soru)  %20

Muhasebe (40 soru) %20

Hukuk, maliye, iktisat ve muhasebe testleri ise eşit oranda olup %20 etkilemektedir. KPSS P48’den iyi puan alabilmek için mutlaka alan derslerine iyi çalışılması ve bu dört testten yöneltilen soruların çoğunluğunun doğru cevaplanması gerekmektedir.

KPSS P48 Puan Türü Neden Hesaplanmaz?

KPSS alan sınavlarında toplam 121 adet puan türü bulunmakta olup adayların bazı puan türlerinin hesaplanmadığına dair itirazları mevcuttur. KPSS p48 puanım neden hesaplanmıyor diyorsanız mutlaka yukarıdaki testlerden en az bir tanesinden bir soru işaretlemeniz gerektiğini unutmuş olabilirsiniz.

Yani bir puan türünden puanınız hesaplanasın istiyorsanız o puan türü hesaplamasında kullanılan tüm testlerden bir soru işaretlemeniz gerekmektedir. Bu nedenle ÖSYM (Ölçme Seçme Yerleştirne Merkezi) tarafından KPSS p48 puanınız hesaplanmayacaktır.

Hangi Kurumlar KPSS p48 ile Alım Yapıyor ?

Personel alım ilanı yayınlanan mesleklerden aşağıdakiler KPSS p48 ile alım yapmaktadır.

  • Gelir uzman yardımcılığı
  • Devlet gelir uzman yardımcılığı
  • EÜAŞ müfettiş yardımcıları
  • Adalet Bakanlığı stajyer kontrolörlüğü
  • TCDD müfettiş yardımcılığı

Kurumlar ve alım yaptığı KPSS puan türleri listesini inceleyerek merak ettiğiniz diğer puan türleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

KPSS p48 Puan Türünden 90 Almak İçin Kaç Net Gerekir?

Son yapılan KPSS A grubu sınavları ve standart sapmaları incelendiğinde alan derslerinde 30 ve üstü net yapan adayların 85 üstü KPSS p48 puanı olduğunu gördük. Aşadağıki net sayıları size 90 puan getirecektir.

45 genel kültür neti

40 genel yetenek neti

30 hukuk neti

32 maliye neti

30 iktisat neti

33 muhasebe neti

Alan dersleri eşit oranda etkilediğinden daha iyi olduğunuz alandan fazla net yapıp diğer alan dersi net sayınız daha düşük olsa da yine 90 ve üstü puan alırsınız.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 23:46

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER