Kpss p93 puan türü nedir? Nasıl hesaplanır?

KPSS p93 puan türü nedir? Önlisans kpss kaç nete kaç puan gelir? Kpss p93 puan türü nedir? Kpss p93 puanı nasıl hesaplanır?

Kpss p93 puan türü nedir? Nasıl hesaplanır?

4 yıllık lisans mezunları ve ortaöğretim mezunları gibi 2 yıllık yani önlisans bölümlerinden mezun olanların da mezun olduktan sonra devlet memurluğuna atanmaları için girdikleri sınav Kamu Personeli Seçme Sınavıdır ( KPSS ). Devlet kademesinde memur olmak isteyen herkes mezun olunca bu sınava girer fakat herkesin kendi mezun olduğu bölüme göre KPSS puan türü hesaplanır.

Kpss p93 puan türü nedir?

Birçok kpss puan türü bulunmaktadır. Bu puan türlerinden bir tanesi de kpss p93 puan türüdür. Nedir bu kpss p93 puan türü diye soranlar için hemen cevaplayalım. Kpss p93 puan türü ön lisans mezunlarını ilgilendirmekte ve ön lisans mezunları için hesaplanmaktadır. Bu puan türünde 60 tane genel kültür sorusu ve 60 tane de genel yetenek sorusu karşınıza çıkmaktadır. Peki nedir bu genel kültür ve genel yetenek? Genel kültür testi dediğimiz kısımda Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık derslerinden ve Güncel Bilgilerden soru çıkmaktadır. Diğer kısım olan genel yetenek testinde ise Türkçe ve Matematik dersleri var. Peki karşınıza hangi dersten kaç soru çıkacak?

Türkçeden karşınıza 30 soru çıkacak. Bu otuz soru içerisinde sözcükte anlam, cümlede anlam, paragrafta anlam soruları ağırlıklı olarak daha fazla yer kaplamaktadır. Yaklaşık 22 23 soru bu kısımdan gelmekte. Bunun dışında dil bilgisi kısmından soru çıkmakta. Dil bilgisi konuları arasında ise ses olayları, yazım kuralları ve noktalama ve sözel mantık soruları çıkmaktadır. Geçelim matematiğe.

Matematikte karşınıza AYT deki gibi zor sorular gelmeyecektir. Polinom, türev, integral gibi sorular çıkmaz rasyonel sayılar, üslü sayılar, problemler, köklü sayılar ve sayısal mantık gibi temel matematik konularında soru gelmektedir. 30 soruluk matematik testi içerisinde 3 tane de geometri sorusu bulunmaktadır.

Tarihten ise 27 soru çıkmaktadır. İslamiyet öncesi Türk tarihinden 1 soru, Türk-İslam tarihinden 1 soru, Osmanlı tarihinden 8-10 tane soru, diğer sorular ise İnkılap tarihi ve çağdaş tarihten gelmektedir.

Coğrafyadan ise toplamda 18 soru var ve bu 18 soru tamamen Türkiye Coğrafyası ile ilgilidir.

Vatandaşlık soruları genelde kolay olmaktadır. Vatandaşlıktan 10 soru çıkmaktadır. Güncel bilgilerden ise 6 soru gelmektedir.

60 genel kültür 60 genel yetenek ile birlikte toplamda 120 soru bulunan bu sınavın süresi ise 130 dakikadır.

Önlisans mezunları kendilerini ilgilendiren puan türü olan KPSS p93 puan türünün nasıl hesaplandığını merak etmektedir. Biz de KPSS p93 puan türünü ele aldık. Nasıl hesaplanacağı hakkında sizleri aydınlatıcı bilgiler vereceğiz.

Kpss p93 puan türü nasıl hesaplanır?

Kpss p93 puan türünü ÖSYM şu şekilde hesaplamaktadır. 40+ (toplam net*0.5) şeklinde hesaplanan puanlara sınavın zorluğuna göre standart sapma puanı eklenir veya sınav basit ise standart sapma puanı çıkarılır. Bu hesaba göre 60 net yapan birisinin 70 puan alacağı görülüyor ama bu puan standart sapmaya göre değişiklik gösterecektir. Puan 60 da gelebilir 75 de gelebilmektedir. Her yıl aynı net yapan bir kişi farklı puanlar almaktadır. Farklı puan almasındaki sebep ise standart sapmadan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden kesin bir şekilde hesap formülü yoktur.

Önlisans kpss kaç nete kaç puan gelir?

Kpss’ye hazırlanan öğrenciler bu dönemde kafalarının bir yerinde net ve puan hesabı bulunmaktadır. Acaba böyle net yapsam şöyle puan alır mıyım? gibi düşüncelerle akıllarını devamlı meşgul etmektedirler. Fakat durum öyle düşünüldüğü gibi değildir. Kpss’de hiçbir zaman net olarak şu kadar nete bu kadar puan gelir diyemeyiz. Bunda bir kesinlik yoktur çünkü bu sınavda standart sapma hesabı devreye girdiği için soruların zorluğu puanları etkilemektedir. Bu yıl zor sınav sorularından 60 net yapana geçen yıl basit sorulardan 70 net yapandan daha fazla net gelebilmektedir. Bu durumdan dolayı puanlar netlere göre her sene farklılık göstermektedir. Biz sizlere deneyimlerimize ve daha önce bu sınava girmiş öğrencilerden aldığımız cevaplara göre kaç nete kaç puan alabileceğinizi yazacağız.

Yazımız ve kpss p93 puan türü önlisans mezunlarını ilgilendirdiği için önlisans mezunlarının kpss p93 puan türünden daha önce kaç nete kaç puan aldıklarını araştırdık.

46 genel kültür 44 genel yetenek olmak üzere 80 net yapan birisi 90 puan almıştır.

60 net yapan birisi yaklaşık olarak 71 puan almıştır.

51.25 genel yetenek 33.75 genel kültür toplamda 85 nete 84 puan gelmiş.

76 net yapan birisi 81,50 puan almıştır.

87 net yapan birisi 89 puan almıştır.

85 net yapan bir tanıdığımız 87 puan almıştır.

88 net yapan bir kişi 90 puan almıştır.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2020, 03:50

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER