KPSS P94 Puan Türü Nedir? KPSS P94 Puanı Nasıl Hesaplanır?

Ortaöğretim KPSS p94 puan türü nasıl hesaplanır? KPPSS p94 ile alım yapan kurumlar hangileri?

KPSS P94 Puan Türü Nedir? KPSS P94 Puanı Nasıl Hesaplanır?

Yalnızca çift yıllarda düzenlenen ortaöğretim KPSS 2020 yılında da yapılacaktır. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 8 kasım 2020 tarihinde yapılacağı duyurulan sınava 4 milyona yakın adayın girmesi bekleniyor. Ortaöğretim mezunları bu sınavdan aldıkları KPSS  p94 puan türüyle memur alımı başvurusu yapabilmektedir.

KPSS P94 Puan Hesaplama 2020

KPSS ortaöğretim  sınavında toplam 120 soru sorulmakta olup bunlardan 60 tanesi genel kültür 60 tanesi ise genel yetenek sorusudur. Genel kültür bölümünde 18 coğrafya, 9 vatandaşlık, 6 güncel bilgiler ve 27 tarih sorusu sorulmaktadır. Diğer bölüm olan genel yetenek kısmında ise 27 matematik, 3 geometri, 30 türkçe sorusu yöneltilmektedir. KPSS ortaöğretim 120 soru ve 120 dakika olarak belirlenmiştir.

Güncel KPSS P94 puan hesaplama 2020 sisteminde, genel kültür ve genel yetenek sorularının katsayıları eşittir. Tam puan hesaplama sistemi her bir sınav için değişse de 40 taban puan üzerine yaptığınız her net için 0,5 puan ekleyerek tahmini olarak KPSS p94 puanınızı tahmin edebilirsiniz. Yani 50 genel kültür ve 50 genel yetenek neti yapan bir aday tahminen 90 civarında puan alacaktır.

KPSS P94 puanı ile alım yapan kurumlar

Günümüzde memur alımı için iki yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi merkezi atama olup Devlet Personel Başkanlığı tarafından yılda bir kaç kere duyuru yapılmak suretiyle yapılmaktadır. Merkezi atama ile memur alımı yapan kamu kurumlarından 2001 kodu olanlar ortaöğretim puanı ile yerleşebileceğiniz kadrolardır. Diğer yöntem ise açıktan memur alımı olarak bilinen KPSS puanı ile listeye kalıp mülakat sınavını geçerek girebileceğiniz kadrolardır. Açıktan alımla ortaöğretim mezunu diğer adıyla lise mezunu memur alımı yapan kurumların başında Adalet Bakanlığı ve PTT gelmektedir. Mübaşir, zabıt katibi, infaz koruma memuru, dağıtıcı, şoför kadroları ortaöğretim KPSS ile atanabilinen kadrolardır.

  KPSS ortaöğretim puanı olan KPSS P94 puanı ile alım yapan kurum sayısı çok fazla değildir. Bunda temel etken çok fazla lise mezunu olmaması ve üniversite mezunu işssiz sayısının oldukça fazla olmasıdır. Bu nedenle alım yapılan puan türü genellikle KPSS P3 ve KPSS P93 puan türüdür.  Ancak yine de merkezi atama ile  belediyeler, TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları), üniversiteler KPSS P94 puanını kullanarak alım yapmaktadır. Alım yapılan kadrolar zabıta memuru, teknisyen, şoför, kaloriferci, memur kadrolarıdır.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2020, 00:09

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER