MEB Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı (EKYS) Kaynak Önerileri

EKYS kaynak önerileri, MEB Müdür ve Müdür Yardımcılığı sınavı olan EKYS sınavına nasıl hazırlanılır?

MEB Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı (EKYS) Kaynak Önerileri

ÖSYM tarafından bu yıl üçüncüsü yapılan Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı ( EKYS ) MEB bünyesinde yer alan okulların idareci ihtiyacını karşılamak amacıyla Müdür ve Müdür Yardımcısı ataması için gerçekleştirilmektedir. Sınava hazırlanan adaylara yardımcı olmak amacıyla bu yazımızda EKYS kaynak önerisi ve çalışma programı, EKYS sınavına nasıl hazırlanılmalı gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız.

MEB Okul Müdür Yardımcısı Maaşı 2021

MEB Okul Müdürü Maaşı 2021 Ne Kadar?

EKYS Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır? Konuları ve soru dağılımı

MEB Müdür ve Müdür Yardımcılığı sınavı olan EKYS her sene yapılmaktadır. Sınavda 80 tane soru yer almaktadır. 80 soru için adaylara tanınan süre ise 150 dakikadır. Sınav süresi fazlasıyla yeterli gelmektedir. Sınavda yanlış yapılan sorular doğruyu götürmemektedir. Bu yüzden atış serbest.

EKYS sınavında çıkan 80 sorunun konu ve soru dağılımı şu şekilde oluşuyor;

Genel Kültür: 16 soru ( 5 coğrafya, 3 vatandaşlık, 2 güncel, 6 tarih )

İnkılap Tarihi: 8 soru

Değerler Eğitimi: 8 soru

Etik: 8 soru

Eğitim Bilimleri: 24 soru

Mevzuat: 16 soru

Sınavda daha önceki 2 yılda Türkçe ve Matematik dersleri de vardı fakat bu sene bu 2 ders kaldırıldı. Sınava nasıl hazırlanılır? Yüksek puan almak için neler yapmak gerekir? sorularına gelmeden önce aşağıda vereceğimiz bazı kaynak ve kitap önerileri ile bu konuya değineceğiz.

MEB Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı (EKYS) Kaynak Önerileri

MEB Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı (EKYS) Kaynak Önerileri olarak sizlere ders ders tavsiyelerde bulunacağız.

                                                            KONU ANLATIMLARI

Eğitim Bilimleri için Nurettin Akman hocanın youtube ders videoları: Nurettin Akman Hocanın EKYS sınavına yönelik Eğitim Bilimleri ders videoları oldukça öğretici ve şu ana kadar çıkmış soru ve konular üzerinedir. Eğitim için muhakkak bu videoları izlemenizi tavsiye ediyoruz.

ETİK Dersi için Nurettin Akman Hocanın youtube ders videoları: Nurettin Akman Hocanın EKYS sınavına yönelik ETİK ders videoları oldukça öğretici ve şu ana kadar çıkmış soru ve konular üzerinedir. Eğitim için muhakkak bu videoları izlemenizi tavsiye ediyoruz.

DEĞERLER EĞİTİMİ Dersi için Nurettin Akman Hocanın youtube ders videoları: Nurettin Akman Hocanın EKYS sınavına yönelik Değerler Eğitimi ders videoları oldukça öğretici ve şu ana kadar çıkmış soru ve konular üzerinedir. Eğitim için muhakkak bu videoları izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu şekilde 40 soruluk bölümün konu anlatımını tamamlamış oluyorsunuz. Şimdi gelelim diğer konulara,

COĞRAFYA Dersi için Engin ERAYDIN KPSS Coğrafya konu anlatımı videoları: Coğrafyayı full çekmek istiyorsanız kesinlikle tavsiyemiz 43 videoluk bu coğrafya serisini izlemeniz ve not tutmanızdır.

Tarih ve Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi dersi için Benim Hocam Ramazan Yetgin ders videoları: Ramazan Yetgin hocanın Tarih derslerini muhakkak izlemenizi tavsiye ediyoruz tabi ki vaktiniz varsa.

Mevzuat için Eğitimci İkizler youtube kanalı: Hikayeli anlatım tarzı ile mevzuat konuları için Eğitimci ikizler sayfanızı tavsiye ediyoruz.

Hiç kitap almadan yukarıdaki videolar ile konuları halledebilirsiniz fakat benim vaktim yok diyorsanız size önereceğimiz EKYS kitabı YEDİİKLİM EKYS Konu Anlatımı kitabıdır. Videoları zamanı olmayan için önermiyoruz fakat yaptığımız araştırmalara göre Yediiklim EKYS kitabından olumlu dönütler alınmıştır.

                            SORU BANKASI VE DENEME SINAVLARI

DATA EKYS SORU BANKASI: İlk olarak DATA EKYS soru bankasını öneriyoruz.

YEDİİKLİM EKYS SORU BANKASI: İkinci olarak ta Yediiklimin soru bankasını önermekteyiz.

Serkan TİGİT TARİH-ANAYASA-VATANDAŞLIK Soru Çözüm Videoları: Serkan Tigit youtube sayfasında sınav öncesi hemen her gün soru çözümleri yapmaktadır. Soruları çözerken aynı anda sorudaki kavramlarla ilgili adeta konu anlatımı da yapmaktadır.

Engin Eraydın Coğrafya Soru Çözümleri: Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

PEGEM 5’li Deneme Sınavı: Pegem yayıncılığın 5’li deneme setini tavsiye ediyoruz.

2021 EKYS Sınavı Nasıldı?

Şimdiye kadar yapılan 3 sınav sorularını da çözdük. 2019 EKYS sınavı çalışmadan da barajın geçilebileceği kolaylıktaydı. 2020 EKYS aşırı zordu. Türkiye ortalaması 60-65 puan olan bir sınavdı düşünün artık. 2021 de de sınava hazırlananlar ters köşe oldu bilinmeyen, kitaplarda olmayan kavramlar soruldu. Sınavı ciddiye almanızı ve yüksek puan istiyorsanız 2 ay önceden başlamanızı tavsiye ediyoruz. Soru ve görüşlerinizi forum.hepsinibilio.com adresinden iletebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 19:51

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER