Önlisans KPSS 2020 Konuları ve Soru Dağılımı

Önlisans KPSS 2020 konuları neler? KPSS önlisans 2020 soru dağılımı? KPSS önlisans hangi yıllarda yapılıyor?

Önlisans KPSS 2020 Konuları ve Soru Dağılımı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sorumluluğunda her iki yılda bir yapılmakta olan ve sadece 2 yıllık üniversite mezunları yani ön lisans mezunlarının girmeye hak kazandığı sınavın konu dağılımları şu şekilde. KPSS Önlisans sınavında, genel yetenek ve genel kültür ana başlıkları altında toplamda 120 soruyu 2 saat içinde çözmeleri isteniyor.

  • Genel Yetenek Soruları: 30 Türkçe soru, 30 matematik soru ile toplamda 60 soru bulunmaktadır.
  • Genel Kültür Soruları: 4 konu başlığı altında soru sorulmaktadır. 27 tane tarih sorusu, 18 coğrafya sorusu, 9 vatandaşlık eğitim soruları ve 6 tane güncel bilgilerden oluşan soru bulunmaktadır.

Sorulan sorularda konu dağılımları da şu şekilde;

Türkçe:

3 soru Sözcük Bilgisi,

6 soru Dil Bilgisi,

3 soru Anlatım Bozuklukları

15 soru paragraf ile ilgili soru

3 soru da Yazım ve noktalama hataları ile ilgili çıkmaktadır.

Matematik:

Sayısal işlem yapma 6 adet soru

Matematiksel bağlantıları çözme 6 soru

Bilinmeyen denklemli problem çözme 12 soru

Temel geometrik soruları 3 tane

Grafik okuma yeteneğinden de 3 tane soru bulunmaktadır.

Tarih:

Anadolu Selçuklu ve önce sinde kurulan Türk devletleri 3 soru

Osmanlı Devleti dönemi ile ilgili 9 soru

Atatürk İlke ve İnkılaplarını içeren sorular 12 tane

Modern Dünya tarihi ile ilgili 3 soru

Coğrafya:

Türkiye Fiziki durumu hakkında sorular 7 tane

Vatandaşlık Eğitimi:

Genel kamu hukuku 3 soru

Anayasa ile ilgili 4 soru

İdare işleri ile de 2 soru bulunmaktadır.

KPSS ‘ye Kimler Girebilir?

Sınava, orta öğretim ve önlisans programlarında eğitim gören ve mezun olanlar girebilir. Sınav, iki farklı öğretim durumunu kapsadığı için ortaöğretim düzeyindeki adaylar sabah, ön lisans düzeyinde öğrenim görmüş mezunlarda öğleden sonra sınava tabi olurlar. Önlisans ve Ortaöğretim sınavları her iki yılda bir yapılır. Her iki yılda bir ama çift sayılı olan yıllarda yapılır. Sınavlardan elde edilen sonuç 2 yıl süreyle geçerlidir. 2 yıl geçtikten sonra o aldığınız puan bir işe yaramaz. O yüzden tekrar sınava girmeniz gerekir.

KPSS Önceki Yıllar Çıkmış Örnek Sorular

İlgili yılda ki sınavlar bittikten yaklaşık 3 ay sonra, sınavda çıkmış olan sorular herkesin kullanımına açılır. Çoğu sınava girecek insan, geçmiş yıllarda sınavlarda çıkmış sorulara bakarak, bu yıl ki sınavda hangi soruların çıkacağını tahmin etmeye çalışır ve bir nebze de olsa sorular hakkında ön bilgi sahibi olur. Daha önceden çıkmış şu matematik sorusunu örnek verelim;

Soruda; Dolmuş şoförünün madeni paraları koymak için oluşturduğu bir kutusu var. Bu 3 bölmeli kutunun ilk bölmesine 1 lira, ikinciye 0,50 lira, üçüncüye 0,25 lira koyuyor. Her bölmeye eşit sayıda madeni para yerleştirdiğinde toplam değeri 28 lira yapıyor. Ve soru olarak da 1 bölmesinde kaç adet madeni para olduğunu soruyor. Cevap 16 adet.

ÖSYM, KPSS çıkmış sorularını son yıllarda adaylara açıklamazken  çeşitli sosyal medya gruplarında sorular pdf biçiminde paylaşılmaktadır. Bu mecralarda yayınlanan sorular aday işlemleri sistemi üzerinden yayınlanan soruların kopyalanmasıyla edinilmektedir. Dolayısıyla itibar edilebilir  niteliktedir.

Mehmet Güntürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER