2020-2021 Puantör Maaşları Kaç TL?

Puantör nedir? Puantör ne iş yapar? 2020-2021 puantör maaşları ne kadar?

2020-2021 Puantör Maaşları Kaç TL?

Puantör Nedir? Puantör Ne İş Yapar?

Puantör; bir çalışma yerinde personelin çalışma saatlerini, izin ve devam durumunu, fazla mesailerini puantaj defterine not ederek, muhasebe birimine aktarmakla görevli kişilere denir. 2020-2021 Puantör Maaşları Kaç TL? buna gelmeden önce, puantörlerin görevleri;

 • Tüm departmanlardan çalışma programı almak,
 • İsim, çalışma pozisyonu ve unvanları, haftalık çalışma bilgilerini puantaj defterine not etmek,
 • Çalışan personelin işe giriş ve çıkışlarını günlük olarak kontrol etmek,
 • Günlük, personel durum çizelgeleri hazırlamak ve bunları ilgili departmanlara göndermek,
 • Mesai saatleri içinde, sebep göstermeksizin işe geç gelen, habersizce erken çıkan, sorumluluklarını yerine getirmeyen personel ile ilgili tutanak tutmak ve ilgili departmana bildirmek,
 • Senelik veya sıhhi izinde olan personeli, mazeretsiz işe gelmeyen personeli takip etmek ve puantaj defterine not almak,
 • Personel için gelen ziyaretçilerin kaydını tutmak, kimlik bilgilerini almak, ziyaretçi kartı vererek personel ile görüşmesini sağlamak,
 • Bakım ve ya tamir için gönderilen cihazların takibini yapmak,
 • Günlük icmal raporlarını hazırlamak ve ilgili departman sorumlularına göndermek,
 • Personelin adresi, kimlik bilgileri, kan grupları, iletişim bilgileri gibi bilgilerin kaydını tutmak ve bunların değişmesi durumunda düzenlenmesini sağlamak, şeklinde sıralanabilir. 

Puantaj; bir iş yerindeki çalışanların saatlik ya da günlük olarak çalışma sürelerinin kayıt altında tutulması işlemidir. Farklı sektörlerde farklı şekillerde yapılan puantaj işlemi, genel olarak mesainin saat üzerinden hesaplanması şeklinde gerçekleştirilir. Maaş hesaplamaları ve ödemeleri için oldukça gerekli bir işlemdir. Çoğu zaman belirli bir hiyerarşik düzene göre takip edilen puantaj, bazı durumlarda personel devam kontrol sistemi ile birlikte değerlendirilirler.

Bir çalışanın mesai saatleri içinde ne kadar çalıştığının tutulduğu puantaj cetveli, bir kağıt üzerinde oluşturulabileceği gibi aynı zamanda bilgisayar ortamında excel vb. gibi programlar kullanılarak da oluşturulabilirler. Puantaj cetvelini, aylık çalışma saatlerini hesaplamak, fazla mesaileri takip etmek, çalışma saatleri ve verimliliğini belirlemek için kullanabilirsiniz.

Puantaj takibi, firmaların düzenli işlemesi için oldukça önemli bir süreçtir. Puantaj takibi esnasında gözden kaçan bir detay, yapılabilecek herhangi bir hata hem iş yerinin yasal düzenlemesinin bozulması hem de çalışanların motivasyonunun düşmesine sebebiyet verebilir. Farklı yöntemler ile gerçekleşen puantaj takibinde, seçilen yöntem ne olursa olsun mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Bu hususların hepsine hakim olmak, firmanın işleyişini aksatmadan, yasal mevzuatın dışına çıkmadan, sorumlulukların eksiksiz bir biçimde yerine getirilmesini sağlar. Puantaj işlemini uygulayan her firma için bu süreç önem arz etse de, taşeron firmalar için bu işlem çok önemlidir. Bu puantaj tabloların, herhangi bir haksızlığa sebebiyet verilmemesi açısından çok dikkatli bir şekilde tutulması şarttır.

Puantaj takibinin temel amacı, bulunulan ay içerisinde personelin işe geliş ve çalışma saatleri baz alınarak maaşların hesaplanmasıdır. Puantaj işlemini zorlaştıran ya da kolaylaştıran süreçler de mevcuttur.  Puantör Maaşları Kaç TL  öğrenmeden önce bu işlemlerin ne şekilde yapıldığı merak edilmelidir. Örneğin, personel devam kontrol sistemi kullanmayan firmalar için, puantaj takibi manuel şekilde gerçekleştirildiğinden, el ile bilgisayara girilen ya da kağıttan oluşturulan tablolara yazılan bilgilerde hata yapma oranı çok daha fazladır. Bu da çok ciddi sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda manuel sistem kullanmak daha fazla efor sarf edilmesi ve daha fazla iş gücü gerektirmektedir.

Her ay 30 gün olarak hesaplanmalı, ayın toplam 28 gün ya da 31 gün olması, sadece işçinin işe gelmedi zamanlar hesaplanırken dikkate alınmalıdır. Eğer çalışan işe girdiği ay işten çıkarsa, o ay 30 değil 31 gün üzerinden değerlendirilir. Aylık puantaj hesabında, çalışanın eksik bir günü varsa, bu durum rapor tutularak SGK 'ya eksik gün formu olarak teslim edilir. Çalışan 1 gün devamsızlık yaptığında bu durum izin günü de dahil edilerek kayda geçirilmelidir.

Puantör Olma Şartları Nelerdir?

Puantör olma şartları kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. 2020-2021 Puantör Maaşları Kaç TL? sorusunun cevabı aranılan şartlara göre değişiklik gösterebilir. Kimi kurum en az ilkokul mezunu personel ararken, kimi kurum belirli bölümlerden mezun olmuş, üniversite mezunu personel şartı koyarlar. Bu sebeple her kurumu kendi özelinde değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır. Genel olarak, puantör olma şartları;

 • TC vatandaşı olmak,
 • İşini yapmaya bir engeli ya da sağlık sorunu olmamak,
 • Vardiyalı çalışabilmek, olarak sıralanabilir.

Bu şartların sağlanması durumunda, kişiler, iş bulma platformlarındaki ilanları takip edebilirler. Kamu kurumlarında puantör olarak çalışmak isteyenler için ise KPSS şartı aranmaktadır. 2020-2021 Puantör Maaşları Kaç TL? sorusunun cevabından önce, puantörlerin nerelerde çalışabileceğini değerlendirmek gerekir.

Puantörler nerelerde çalışır, çalışma imkanları nasıldır?

2020-2021 Puantör Maaşları ne kadar, puantörler nerelerde çalışabiliyorlar? nasıl imkanlara sahipler? gibi sorular, bilgi sahibi olmadığımız her meslek gibi puantör olmak isteyenler için de merak edilmektedir. Puantörler, limanlar, şantiyeler, oteller, tersaneler ve özel şirketlerde, ihtiyaç dahilinde çalışabilirler. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında da çalışma imkanları vardır. Çalışma yerlerine göre şantiye puantörü, liman puantörü şeklinde adlandırılırlar. Liman puantörlerinin görevleri, diğer puantörlere göre farklılık göstermektedir. Liman puantörleri yukarıda belirtilen görevlerin yanında aynı zamanda gemi ve malzeme giriş çıkışlarını da kontrol etmekle görevlidir. Hangi gemi ne zaman gelmiş, ne kadar mal indirilmiş, ne kadar süre kalmış gibi detaylar da liman puantörleri tarafından tutulur. Liman puantörü olmak için başvuran adaylardan, başvuru şartlarına ek olarak deniz ve liman işletmeciliği mezuniyeti ya da belgesi istenebilir. 2020-2021 Puantör Maaşları Kaç TL? sorusu ise, bu meslek ile ilgili en merak edilen sorudur.

Puantör Maaşları Ne Kadardır?

Son yıllarda özellikle çok sayıda çalışanı olan iş yerlerinde önemli görev ve sorumlulukları olan puantörlerin maaşları yıllara veya çalışılan kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir. 2020-2021 Puantör Maaşları Kaç TL? sorusu ile puantörlerin maaşlarını ele alacak olursak, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan puantörlerin, özel sektör çalışanlarına göre daha yüksek maaşlar aldıkları söylenebilir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan puantörler, ortalama 4 bin liraya kadar maaş almaktadırlar. Ayrıca çocuk yardımı, ek mesai ücretleri gibi çeşitli ücretler de bu rakamın üzerine eklenebilir. Özel sektörde puantör maaşları, kamuya göre daha düşüktür. Çalışılan sektör ve iş deneyimi özel sektör çalışanlarının maaşlarında farklılık gösterse de yaklaşık olarak 3 bin liraya kadar maaş alabilirler. Birçok faktöre göre değişiklik gösterdiği için 2020-2021 Puantör Maaşları Kaç TL? sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Ortalama maaşlar karar verebilmeniz için yardımcı olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 02:09

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER