2020 Psikolog Maaşları Ne Kadar?

2020 Psikolog Maaşları Ne Kadar? Özel Sektörde Psikolog Maaşları 2020? Psikologların Çalışma İmkanları? Psikologların Çalışma Koşulları ve Saatleri? 2020 Ocak-Haziran Derece Kademe Ve Hizmet Yılı Psikolog Maaşları Durumu?

2020 Psikolog Maaşları Ne Kadar?

2020 yılı psikolog maaşları, devlette işine yeni başlayan bir psikologda ortalama 4 bin 400 TL iken, deneyimli ve tecrübeli psikologun aldığı maaş 5 bin 100 TL seviyelerine çıkmıştır. Özel sektörde istihdam eden psikologlar ise 2020 yılında en düşük 2 bin 400 TL maaş almaktadır. Özel kurumlarda çalışan deneyimli ve uzman psikolog maaşları 7 bin TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Psikologlar, 2020 senesinde elde edilen istatistik ve verilere göre ortalama 2 bin 700 TL ile işe başlamaktadır. Yükseköğretim Kurumu’ndan alınan mezun bilgileri ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan istihdam verilerinin birleştirilmesi ve analizler yapılmasıyla sonuçlanan ortalama maaş bilgileri şu şekildedir:

  • Devlette istihdam edilmiş bir psikolog ortalama 4 bin 300 TL civarında maaş almaktadır.
  • Kamuda sözleşmeli memur psikologun aldığı maaşlar 2020 yılında memurun mesleki deneyimi ve uzmanlığına göre 4 bin 900 TL seviyelerine kadar çıkabilmektedir.

Özel Sektörde Psikolog Maaşları 2020

İşine yeni başlayan ve tecrübesi olmayan psikologların, özel sektör kuruluşlarında ne kadar aylık maaş aldıkları sıkça araştırılmaktadır. Bu hususta elde edilen son verilere göre özel sektörde istihdam hayatına devam eden psikologlar, ortalama 2 bin 700 TL civarında bir maaşla çalışmaktadır.

Özel kurumlarda çalışan psikolog, işine yeni başlayan ve deneyimsiz bir çalışan olarak en düşük 2 bin 400 TL maaş ile çalışmaktadır. Bunun dışında psikoloğun mesleki hayatında deneyimi ve uzmanlığı ile maaşlarında artış görülmektedir. Özel şirketlerde uzman ve tecrübeli psikolog olarak istihdam eden personelin aldığı maksimum maaşlar aylık 7 bin TL civarındadır.

İstanbul, Ankara ve İzmir Psikolog Seans Ücretleri 2020

Kendi ofis ve kliniğinde çalışan Klinik Psikologlar bulundukları illerde tecrübe, deneyim ve uzmanlık alanına göre klinik seans ücretlerini kendileri belirliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde ortalama klinik seans ücretleri 200 tl civarındadır. Klinikte yüz yüze görüşülebildiği gibi telefon ve internet aracılığıyla da görüşmeler olmaktadır. 

Psikologların Çalışma İmkanları

Psikologların iş imkanları hem özel hem de devlet kurumlarında yaygın bir şekildedir. Psikolog olarak çalışan kişi devlet hastanelerinde, polikliniklerde, özel muayenehaneler gibi sağlık kurumlarında istihdam bulabildiği gibi aynı zamanda özel sektörde fabrikalarda, şirketlerde, iş merkezlerinde çalışma fırsatı bulabilmektedir.

Psikologların kamuda çalıştığı yerlerin başında sağlık kurumları vardır. Cezaevlerinde, adliyelerde, adli tıp servislerinde, okullarda ve üniversitelerde de psikologlar çalışır.

Psikologların Çalışma Koşulları ve Saatleri

Psikologların çalışma şartları ve mesai saatleri, özel sektör ya da devlet şartlarına göre değişir. Fakat her durumda da psikologlar kendilerine ait ofislerde, nezih bir ortamda çalışırlar. Donanımlı ofislerde istihdam eden psikologlar devlette sabah 09.00, akşam 17.00 saatleri arasında mesailerini yaparken özel sektörde çoğunlukla sabah 09.00 akşam 18.00 olarak belirlenmektedir.

2020 Ocak-Haziran Derece Kademe Ve Hizmet Yılı Psikolog Maaş Durumu?

Kamu kurum ve kuruluşlarında ve Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında “Psikolog” kadro unvanlı Devlet memurudur. Devlete giriş seviyesi 8/1 olan “Psikolog”ların aylık ücretleri, görev yaptıkları yerlerden kaynaklı olarak yararlanabilecekleri ek tazminat ödemeleri sebebiyle, kendi unvanları içerisinde de farklılık gösterir. Psikolog olan Devlet memurları, özlük haklarının düşük belirlendiğinden yakınmaktadırlar. 1 inci derecedeki Psikolog 3000 ek göstergeden yararlanırken, bu unvanlarda olanlar ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmek şartıyla özellikle emeklilik haklarının biraz olsun iyileştirilmesini istemektedirler.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 18:37

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER