2020 PTT Personel Maaşları Ne Kadar ?

PTT personel maaşları 2020 ocak zammından sonra kaç TL oldu. Güncel PTT memur maaşları 2020 yılında kaç TL olarak belirlendi. Büro personeli, dağıtıcı, gişe memuru, mühendis maaşları ne kadar?

2020 PTT Personel Maaşları Ne Kadar ?

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT), Türkiye’nin en fazla personel alımı yapan kurumlarından biridir. KPSS merkez yerleştirme ile alım yapan kurumlardan biri olan PTT, KPSS puanı ve mülakat biçiminde de personel alımı yapmaktadır. PTT personel maaşları 2020 listesi ve kadrolar hakkında genel bilgilere yer verilecektir. Maaşın yanı sıra personele sunulan lojman, yemek gibi ek imkanlardan da bahsedilecektir.

Sıklıkla merak edilen konulardan biri PTT personeli memur mu değil mi hususudur. Tebligat Kanununda geçen açık hüküm gereği tebligat memur eliyle yapılmak zorundadır. Dolayısıyla PTT personeli memurdur. Aynı zamanda tüm kamu iktisadi teşebbüslerinde kadrolu çalışan personelin statüsü de memurdur.

PTT personel alımı 2020 yılında alımı yapılması beklenen kadrolar avukat, uzman yardımcısı, dağıtıcı, büro görevlisi , gişe görevlisi ve tekniker kadrolardır. 2020 PTT personel maaşları aşağıda yer almaktadır.

PTT Dağıtıcı Maaşları 2020

PTT kadrolarında en fazla istihdam edilen kadrolardan biri dağıtıcı kadrosudur. PTT kargo bünyesinde hizmet vermenin yanı sıra tebligat işlemleri nedeniyle her yıl ptt dağıtıcı alımı yapmaktadır. PTT dağıtıcı alımı şartları 2020 yılında en az önlisans mezunu olmak ve KPSS önlisans puan türünden yeterli puanı almaktır.

Yeni başlayan PTT dağıtıcı maaşları 2020 yılında 3.650 TL seviyesinde olup maaş kıdem artışıyla birlikte 4.100 TL seviyesinde kadar çıkmaktadır. PTT personeli lojman hakkı ve öğle yemeği hakkına sahiptir. Dağıtıcı maaşlarına 2020 asgari geçim indirimi dahil edilmemiş olup eş ve çocuk durumuna göre bu ödeme 175 ile 325 TL arasında değişmektedir.

2020 PTT Gişe Görevlisi Maaşları

Ocak zammı ile birlikte yeni başlayan PTT gişe görevlisi maaşları 2020 ocak ayında 3.750 TL seviyesindedir. Kıdem arttıkça maaş artışıyla birlikte en fazla 4.450 TL düzeyine kadar çıkmaktadır. PTT gişe görevlisi maaşına ek olarak asgari geçim indirimi, çocuk yardımı ve eş yardımı almaktadır. PTT personeli lojman hakkından sıra esasına göre yararlanacaktır.

Gişe görevlisi olmak sürekli sahada olunması nedeniyle pek istenen bir şey olmamakla birlikte güvenceli bir iş olması nedeniyle istenmektedir. PTT personeli alımlarında en fazla alım yapılan kadro gişe görevlisi kadrosudur.

2020 PTT Büro Personeli Maaşları

PTT şubelerinde hizmet veren personelin statüsü PTT büro personeli olarak geçmektedir. KPSS puanı ve merkezi yerleştirme tercihlerinin ardından en yüksek puanlı adaylar büro personeli olarak atanmaktadır. Ocak zammının ardından  PTT büro personeli maaşları 2020 ocak itibariyle 4.050 TL olarak belirlenmiştir. Meslekte geçirilen yıl arttıkça maaş miktarı da artmaktadır. Ancak en yüksek PTT büro personeli maaşı 2020 itibariyle 4.650 TL düzeyindedir. PTT büro personeli de diğer PTT çalışanları gibi lojman hakkına sahiptir.

Zabıt katibi maaşlarına ulaşmak için tıklayınız.

PTT uzman yardımcısı maaşları 2020

PTT’nin A grubu kadrosu olarak bilinen PTT uzman yardımcısı maaşları 2020 ocak itibariyle 6.050 TL düzeyindedir. PTT uzman kadrolarına atandıklarında ise 7.000 TL maaş almaktadırlar.

2020 PTT Avukat Maaşı Ne Kadar?

Kamu kurum avukatı statüsünden çalışan PTT avukat maaşları 2020 ocak itibariyle 5.200 TL olarak belirlenmiştir. Tüm kamu avukatları gibi yıllık 25.800 TL sınırını aşmayacak kadar vekalet ücreti alma hakkı mevcuttur. Ancak eğer bu rakama ulaşacak seviyede dosyaya bakmamışsa tam vekalet alamama ihtimali mevcuttur.

Diğer PTT personeli gibi avukatlar da Kamu Konutları Yönetmeliği çerçevesinde lojman vb imkanlardan sıra tahsisine göre yararlanabilmektedir.

PTT Mühendis Maaşları 2020

Bilgisayar mühendisi başta olmak üzere PTT bünyesinde mühendis istihdam edilmektedir. PTT mühendis maaşı 2020 ocak zammı ile birlikte 6.300 TL olarak belirlenmiştir. Mühendis kadroları genellikle Ankara ve İstanbul’da istihdam edilmekte olup yemek ve kira yardımı mevcuttur.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020, 15:48

Mehmet Güntürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER