2020 Sözleşmeli İKM Maaşları Ne Kadar?

Güncel infaz koruma memur (ikm) 2020 maaşları ocak ayı itibariyle kaç tl oldu? İKM özlük hakları ve maaş ile ilgili merak ettikleriniz yazımızda. Lise mezunu ikm maaşı, lisans mezunu sözleşmeli ikm maaşları.

2020 Sözleşmeli İKM Maaşları Ne Kadar?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı çalışan infaz koruma memurları uzun süredir sözleşmeli ikm pozisyonunda istihdam edilmektedir. Sözleşmeli ikm maaşları 2020 ocak ayında diğer memurlarla aynı oranda zam aldı. İKM maaş ve özlük haklarıyla ilgili tüm bilgiler haberimizde.

Sözleşmeli ikm maaşları hakkında detay vermeden evvel nasıl ikm olunur kısaca değinelim. Lise, önlisans, lisans ve üstü programlardan mezunlar ikm olabilir. Ancak her aday mezuniyetine uygun biçimde KPSS ortaöğretim, KPSS önlisans veya KPSS lisans sınavlarından birine girmeli ve adalet komisyonları tarafından  yayınlanan ikm alım ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Yapılcak fiziki ölçümün ardından şartları sağladığınız takdirde mülakata girme hakkı kazanırsınız. Mülakatı geçtiğiniz takdirde bir kaç aylık eğitimin ardından iş başı yapılmaktadır. Lisans, önlisans ve lise mezunuz sözleşmeli ikm maaşları arasında ciddi bir fark bulunmamaktadır.

Sözleşmeli İKM Maaşları ve Kadrolu İKM Maaşları Farklı mı?

Sözleşmeli ve kadrolu ikm maaşları birebir aynı olmamakla birlikte aradaki fark 100 tl civarındadır. Yıllık izin, emekli ikramiyesi ve emekli maaşı açısından da sözleşmeli ve kadrolu ikm arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Sözleşmeli ve kadrolu ikm arasındaki en temel fark ek gösterge konusu olup sözleşmeli istihdam edilen personellerde ek gösterge katsayısı bulunmamaktadır.

Sözleşme yenilenme konusunda şu ana kadar problem yaşayan herhangi bir ikm ile karşılaşmadık. Ayrıca askerlik tecili, bakaya olmak vs gibi nedenlerle problem yaşaması gerektiği halde sözleşmesi yenilenenler de mevcuttur.

İKM Özlük Hakları Nelerdir?

İkm olarak görev yapılan her 5 yıl için 1 yıllık yıpranma payı verilmektedir. Cezaevlerinde hernagi bir lojman vb yardım bulunmamaktadır. Çalışılan süre içerisinde cezaevi bir öğün yemeği üzretsiz olarak vermektedir. Çalışma esnasında ikm hiçbir şekilde telefon kullanamamaktadır. Bu açıdan mesai süresini doldurmak oldukça zor olduğu gibi çalışma esnasında muhatap olduğunuz kişilerin mahkum yani suçlular olması mesleği daha da zor hale getirmektedir.

Sözleşmeli infaz koruma memurları maaşlarının yanı sıra diğer tüm memurlar gibi asgari geçim indirimi, aile ve çocuk yardımı ve yabancı dil tazminatı gibi ek ödemeler almaktadır. Ancak bu ödemelerin toplam tutarı tahmin edebileceğiniz gibi yüksek değildir.

Güncel sözleşmeli ikm maaşları 2020 ocak ayında 3.650 TL olarak belirlenmiştir. Yeni başlayan ikm maaşı 2020 yılında 3.650 TL olurken meslekte 25 yıl ve üstü olarak çalışan ikm ise 4.400 TL maaş almaktadır.

Genel olarak sözleşmeli infaz koruma memur maaşları ve özlük hakları açısından anlatacaklar bu şekildedir. İlgili bölümden 2020 infaz koruma memur alımı hakkında gelişmeleri takip edebilirsiniz. Merak ettiğiniz konuları yorum kısmından bize ulaştırabilir veya sorabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 18:52

Mehmet Güntürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER