2020 vali maaşları ne kadar?

Vali nedir? Vali ne iş yapar? Vali görev ve sorumlulukları nelerdir? Vali olmak için ne yapmak gerekir? Vali olma şartları nelerdir? Vali ne kadar maaş alır 2020? Kimler vali olabilir? Valinin yetkileri nelerdir? Vali atamalarını kim yapar?

2020 vali maaşları ne kadar?

Vali nedir? Vali kimdir?

Vali bir ilde hükümetin temsilcisi olan, devlet tarafından görevlendirilen, İçişleri Bakanlığına bağlı, hükümet adına işleri yürüten en yetkili kişidir. Bakanlıklarımıza bağlı çalışan idareci ve memurlar valiye bağlı olarak görevlerini sürdürmektedir. Fakat bazı meslek grupları valinin emri altında çalışmaz. Bunlar bazı askeri personeller, Yargıya bağlı çalışan meslek gruplarıdır. Vali sözcüğü dilimize Arapçadan geçen bir kelimedir. Vali kelime anlamı olarak; bakan, idare eden, gözeten anlamlarına gelmektedir. Eskiden vali sözcüğünün yerine eş anlamlısı olan ilteber, ilbay kelimeleri de kullanılmaktaydı.

Ülkemizde insanların garanti gördükleri , güven duydukları için tabiri caizse “sırtını devlete yasladıkları “ meslek memurluktur. Çoğu insan memur olmak istemektedir. Çünkü kazanacağı, her ay hesabına yatacağı garanti bir maaşı vardır. Vali olmak isteyen kişilerin sayısı da oldukça çoktur. Vali bir ildeki devleti temsil eden en üst düzey idarecidir. Türkiye’de 81 ilimiz vardır doğal olarak ta 81 tane vali bulunmaktadır. 81 ilimizi idare eden valilerimizdir. Halkımız çoğu insanı valiler hakkında detaylı bilgiye sahip değildir. Hedefi vali olmak isteyen insanların da merak ettiği bir çok soru var. Dolayısıyla valilerin maaşı da merak konusudur. 2020 yılında vali maaşları ne kadar oldu? Bu yazımızda valiler hakkında bilgiler vereceğiz. Vali nedir? Ne iş yapar? Valiler ne kadar maaş alır?

Nasıl vali olunur 2020?

Herkes vali olamaz. 2020 yılında Vali olmak isteyenlerin bazı şartlara sahip olması gerekir. Vali olmak için öncelikle 2020 yılında yani günümüzde 4 yıllık lisans programı olan üniversitelerinin bazı fakültelerin bölümlerinden mezun olmak gerekir. Vali olmak için önce İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ( İİBF ) ve Hukuk fakültesini bitirip mezun olmak gerekir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden ve Hukuk fakültesinden mezun olup vali olma hedefi olan kişilerin mezun olduktan sonra Kamu Personeli Seçme Sınavına ( KPSS )  başvurduktan sonra çok iyi hazırlanıp sınava girip çok yüksek puan almaları gerekmektedir. Çünkü önce 2 yıl kaymakamlık yapması gerekiyor. Tabi Kaymakam olmak hiç de kolay değil. O yüzden yeteri kadar puan aldıktan sonra yazılı sınavı geçen adaylar mülakata girer ve mülakatı geçtikten sonra kaymakam olmaya hak kazanıp 2 yıl Kaymakamlık görevi yapması gerekir. 2 yıl Kaymakamlık görevinin tamamlayanlar artık birer vali adayıdır. Daha önce Bakanlık yapan ve Emniyet Müdürlerinin de vali olma şansı vardır.

2020 Valiler ne kadar maaş alıyor?

Yeni göreve başlayan bekar bir vali 2020 yılında valilerin maaşı merak konusu. Valiler 14.428 tl maaş almaktadır yaklaşık olarak. Bu maaş bireysel emeklilik sistemi kesintisi, evli olup olmamasına, çocuğu olup olmamasına ve eşinin çalışıp çalışmamasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Maaş haricinde merkezi sınavlar ve seçimler gibi eek sorumlulukları nedeniyle ek ödemeler de almaktadır. İl özel idaresinde, vali başkanlığında yapılan toplantılar için de oturum başına ek ödemeler yapılmaktadır. Büyük şehir statüsünde bir ilin valisi maaşının 2 katı kadar ek ödeme alma olasılığına sahiptir. Ayrıca valilere görevlerinde kullanmak amacıyla kırmızı plakalı makam aracı tahsis edilmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 23:41

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER