2021 Kütüphaneci Maaşları Ne Kadar?

Kütüphaneciler ne kadar kazanıyor? 2021 kütüphaneci maaşları ne kadar oldu? Kütüphaneci nedir? Ne iş yapar? Kimler kütüphaneci olabilir?

2021 Kütüphaneci Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde yapılan meslek gruplari ile ilgili merak edilen konuları yazmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda ele alacağımız meslek ise Kütüphanecilik mesleği. Bu meslek ile ilgili en çok sorulan merak edilen konuların başında kütüphaneci maaşları 2021 yılında ne kadar olduğu gelmektedir.

Sadece maaş konusunu ele almayacağız elbette. Bu mesleği seçmek isteyen adaylar için en çok merak edilen Kütüphaneci nedir? Ne iş yapar? Kimler kütüphaneci olabilir? gibi diğer konulara alt başlıklarda yer verdik.

Zabıta Maaşları 2021 Yılında Kaç TL?

2021 Devlette Kütüphaneci Maaşları Ne Kadar?

Kütüphanede bir çok bölüm var ve kütüphaneciler o bölümlerde iş paylaşımı yaparlar. Biri kitapların tozunu alırken diğeri kitapların takibini yapar. Biri kitap alıp verirken notunu tutuyor diğeri arka planda çalışabiliyor. Bu şekilde kendi aralarında iş bölümü yaparlar. Şimdi gelelim en çok merak edilen konu olan 2021 Kütüphaneci maaşları ne kadar? sorusuna…

Kadro derece ve kademesi 9/1 olan yani göreve yeni başlayan bir kütüphanecinin devlette 2021 maaşı yaklaşık 5.100 tl civarıdır.

Kadro derece ve kademesi 5/1 olan yani yaklaşık 10 yıllık bir kütüphanecinin devlette 2021 maaşı yaklaşık 5.250 tl civarıdır.

Kadro derece ve kademesi 2/1 olan yani yaklaşık 20 yıllık bir kütüphanecinin devlette 2021 maaşı yaklaşık 5.750 tl civarıdır.

Kadro derece ve kademesi 1/4 olan yani yaklaşık 25 yıllık bir kütüphanecinin devlette 2021 maaşı yaklaşık 6.100 tl civarıdır.

NOT: Bu maaşlarda kişiden kişiye bazı durumlara göre farklılıklar oluşabilmektedir. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

Derece ve kademe,

Bireysel Emeklilik Sistemi ( BES ) kesintisi,

Evli olup olmaması,

Eşinin çalışıp çalışmama durumu,

Çocuğunun olması ve çocuk sayısı,

Lisansüstü eğitim durumu,

Çalışılan kurum, hizmet yılı ve fazladan mesai gibi durumlardır.

2021 Özelde Kütüphaneci Maaşları Ne Kadar?

Yukarda devlet memuru olan kütüphanecilerin maaşlarını yazdık fakat özel sektörde durum biraz farklı. Özel sektörde kurulan kütüphaneler genelde üniversitelerin, belediyelerin, vakıfların ya da özel şirketlerin bünyesinde olan ve bu kurum ve kuruluşların destekleri ile varlığını sürdürmektedir. 2021 özelde kütüphaneci maaşları 3.200 tl ile 5.000 tl arasında değişmektedir. Bu maaşlarda değişiklik olmasının nedeni ise kütüphanenin bulunduğu il, kurum ve kuruluşların farklılığıdır.

Zabıta nedir? Ne iş yapar?

Kütüphaneci Nedir? Ne İş Yapar?

Yaptığımız araştırmalara göre kütüphaneciliğin ne olduğunu, nasıl bir meslek olduğunu, ne iş yaptıklarını derledik ve sizlere sunacağız.

Öncelikle kütüphanecilerin nerelerde çalışabileceğini araştırdık ve listeledik.

Kütüphanecilerin iş imkanları nelerdir?

Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’nde görev yapabilirler.

Halk Kütüphanelerinde görev yapabilirler.

Arşivi olan bütün şirketlerde görev yapabilirler.

Üniversite kütüphanelerinde görev yapabilirler.

Milli Kütüphanede görev yapabilirler.

Okul Kütüphanelerinde görev yapabilirler.

Dökümantasyon Merkezlerinde görev yapabilirler.

Peki Kütüphaneci nedir? Kütüphaneci görev yaptığı kütüphaneyi düzenleyen, kitaplara sahip çıkan, sisteme işleyen, yeni çıkan yayınların takibini yapan ve bu kitapların alınmasını sağlayan kişilere denir.

Kütüphanecilerin yukarda yazdığımız iş imkanlarının dışında kariyer yapma şansları da mümkündür. Peki kariyer nasıl yapılabilir? Ales sınavına girerek üniversitelere yüksek lisans yapmak için başvurup programa kabul edildikten sonra yüksek lisansınızı tamamlayıp üniversitelere öğretim görevlisi olarak başvurularda bulunabilir ve ayrıca doktora da yapabilirsiniz.

Kütüphaneci Nasıl Olunur?

Kütüphaneci olmak için bir yaş sınırı yoktur. 4 yıllık lisans programından mezun olmak gerekiyor. Bu bölümler Dökümantasyon ve Enformasyon bölümü, Kütüphanecilik bölümü, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü ve Arşivcilik bölümüdür. KPSS P3 puan türü ile oluşan puanınız ile açılan kadrolara tercihinizi yapmanız gerekiyor. Puanınız atanmanıza yeterli kadar yüksek ise atamanız gerçekleşecek ve devlet memurluğuna adımınızı atmış olacaksınız. 2020/1 atamasına baktığımızda kütüphaneci alım puanları sıralamasının aşağıdaki gibi oluştuğunu görmekteyiz;

Ankara Türk Dil Kurumu Başkanlığı ( TDK ) 84,99150

Diyarbakır Dicle Üniversitesi 84,74156

Ankara Üniversitesi 84,29061 ( 2 kontenjan )

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 84,14626 ( 2 kontenjan )

Bartın Üniversitesi 84,01861

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa 83,91302

Konya Teknik Üniversitesi 83,78001

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 83,76867

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 83,66846

Afyon Kocatepe Üniversitesi 83,16979

Artvin Çoruh Üniversitesi 83,06361

Ardahan Üniversitesi 83,92940

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 19:52

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER