Ana Haber Sunucuları Ne Kadar Maaş Alıyor 2020

Televizyonlarda izlediğimiz ana haber sunucuları ne kadar maaş alıyor? Ana haber sunucusu nasıl olunur? Haber spikeri maaşları 2020 ne kadar?

Ana Haber Sunucuları Ne Kadar Maaş Alıyor 2020

Ana haberler ülkece en çok izlenen programlardan bir tanesidir. Televizyon hayatımıza girdiği zamanlardan beri ana haberleri akşam saatlerinde izleriz. Ana haberlerin izlenme sayısını etkileyen en önemli faktör de ana haber sunucularıdır. Ana haber sunucuları izleyiciyi ekrana çeker. Milletçe göz önünde olan ünlülerin en çok merak ettiğimiz konusu ne kadar maaş aldığıdır. Doğal olarak her gün akşam ana haber programlarında izlediğimiz ana haber sunucularının 2020 ne kadar maaş alıyor? Merak ediliyor. Bu konuda yaptığımız araştırmaları yazımıza döküyoruz. Ana haber sunucularının ne 2020 ne kadar maaş aldığından önce, ana haber sunucusu kimdir? Nasıl olunur bir bakalım.

Ana Haber Sunucusu nasıl olunur?

Bir televizyon kanalında ana haber sunucusu olmak için iyi bir haber spikeri olmak gerekir. Her haber sunucusu ana haberi sunamaz. Üniversiteden çıkınca kimse size gittiğiniz haber kanalında buyurun sizi ana haber sunucusu yapalım demez. Üniversitelerde özellikle iletişim bölümünde daha çok teorik bilgi verilir ve sadece bu teorik bilgi ile ana haber sunucusu olunamaz. Türkiye’de haber spikeri olma konusunda bu işi gerçekten bilmeyen kurum ve kuruluşların etkisi çok olumsuz. Çoğu kişi mezun olunca ana haber sunucusu olmak istiyor. Haber spikeri olmak için önce haber yazmak gerektiğini ise çoğu kişi bilmiyor. Bu işi yapacak kişilerin şöyle bir yanlış düşüncesi oluyor haber sunucusu sadece kamera karşısına geçer ve haber okur. Bu düşünce pratikte genelde karşılığını bulmaz. Oysa ana haber spikeri haberi yazar, seslendirir, haber akışını kontrol eder, zaman zaman editörlük yapar ve ekran karşısında sadece sunulan metni okumaz bunu doğru ve iyi bir şekilde analiz ederek izleyicilere sunar. Dolayısı ile okullarından mezun olacakların alacakları en iyi eğitim sesi doğru ve etkin bir biçimde kullanabilmek ve vücut dilini doğru ve etkin şekilde kullanabilmektir. İyi bir ana haber sunucusu olmanın en önemli şartı çok iyi bir sese sahip olmanızdır.

Ana Haber Sunucuları Ne Kadar Maaş Alıyor 2020

Ülkemizde her iş için her meslek için yanlış düşünceler, yanlış kanılar üretilebiliyor. Bunlardan biri de ana haber sunucularıdır. Toplumumuzda ve gençlerimizde ana haber sunucuları hakkında yanlış algılar bulunmaktadır. Her gün kanalların ana haber programlarını açtığımız zaman ana haber sunucularının giyim kuşamı, makyajı gibi dış görünüşlerine bakarak onların çok iyi çalışma şartları olduğu düşüncesine kapılmaktayız. Çok iyi 2020 maaşları aldıklarını da düşünüyoruz. Fakat durum aslında göründüğü ve sanıldığı gibi değildir. Bütün ana haber sunucuları yorulmakta ve çok uçuk 2020 maaşlar almamaktadır. Dışarıda sahada koşturan bir muhabir ile ekranlarda gördüğümüz masa başındaki ana haber sunucuları arasında çalışma koşulları bakımından çok az bir fark vardır. Aslında her gün ekran karşısına çıkmak canlı yayında ana haber programında ekranına gelen haberleri okumak ve hatta doğru okumak sunmak daha stresli bir iştir. Ve bunu her gün yapmak sandığımız kadar kolay değil.

Ana haber sunucuları 2020 ne kadar kazanıyor? Bu sorunun cevabını net olarak vermek mümkün değildir çünkü kanaldan kanala değişir bu durum. Kanalların ana haber programlarının izlenme sayısına ve reytingine göre değişir.

Çok izlenen kanallarda ana haber sunucuları 2020 maaşı aylık yaklaşık 20.000 tl – 80.000 tl arasındadır.

Az izlenen kanallarda ana haber sunucuları 2020 maaşı ise aylık yaklaşık 6.000 tl – 20.000 tl arasıdır.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER