Antrenör Maaşları 2020 Yılında Kaç TL Oldu?

Sözleşmeli antrenör maaşları 2020. Özel sektör antrenör maaşları 2020 yılında kaç tl oldu? Spor salonu antrenör maaşları 2020.

Antrenör Maaşları 2020 Yılında Kaç TL Oldu?

Antrenör Maaşları Ne Kadar? 

Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, antrenörlük bölümlerinden mezun veya antrenörlük sertifikası olan kişiler bir veya bir kaç alanda uzmanlaşarak antrenör olarak çalışabilmektedirler.

Antrenörlük sertifikası almak veya bölümünden mezun olmak günümüzde herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Önemli olan belirli bir veya bir kaç alanda uzmanlaşmak, yüksek lisans yapıp becerilerinizi geliştirmek bunun yanı sıra vücudunuzu da buna uygun biçimde daima fit tutmak gerekmektedir. Profosyonel Spor kulüplerinin antrenör adaylarında en çok aradığı uzmanlık alanları sakatlık sonrası iyileşme süreci, fiziki antrenman ve hazırlık (Physical Preparation), kondisyon antrenmanları gibi alanlardır.

Uzmanlık alanlarına göre antrenörler farklı maaşlar almakta ve farklı şartlarda çalışmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı sözleşmeli antrenör, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde beden eğtimi öğretmeni istihdam etmekte olup kamuda çalışabileceğiniz nadir kurumlardır. Özel sektörde ise antrenör iş olankları daha fazladır. Hemen her mahallede bulunan spor salonlarında antrenör olarak çalışanlardan tutunda en büyük spor kulüplerine kadar bir çok yerde antrenör istihdam edilmektedir.

Kamuda Antrenör Maaşları 2020

Kamu kurumlarında en fazla antrenör çalıştıran devlet kurumu Gençlik ve Spor Bakanlığı olup sözleşmeli antrenör alımı yapmaktadır. Son yapılan ocak zammı sonrası  sözleşmeli antrenör maaşları 2020 yılı için 4.800 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret yalnızca maaş olup asgari geçim indirimi, eş ve çocuk yardımı dahil edilmemiştir. Antrenörler kamuda genel idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edilmekte olup işlerini kaybetme riski bulunmamaktadır. Dolayısıyla kadrolu antrenör maaşları ve sözleşmeli antrenör maaşları arasında fark olmadığı gibi iş güvencesi açısından da fark bulunmamaktadır.

Özel Sektör Antrenör maaşları 2020

Özel sektörde en fazla antrenör istihdam eden kuruluşlar spor salonlarıdır. Macfit vb zincir spor salonları başta olmak üzere onlarca spor salonu antrenör ve bireysel antrenör çalıştırmaktadır.  Başlangıç maaşı olarak asgari ücret verilmekte olup bunun haricinde üyelerden bireysel (personal trainer) çalışarak saatlik anlaşmalar yapıp ek kazanç elde edebilmektedir. Yetenek ve tanınmışlığa göre değişmekle birlikte saati 150 TL ve daha yüksek ücret üzerinden anlaşma yapılmaktadır. Benzeri spor salonlarında antrenör maaşları 2020 yılı için ortalama 3.200 TL seviyesindedir.

Özel sektörde çalışmayı düşünenler için tavsiyemiz spesifik alanlarda uzmanlaşmanız, öğrencilik döneminizde profosyonel bir spor kulübünde staj vb bir işte çalışmanız ve mutlaka spor akademisinde mümkünse yutdışında yüksek lisans yapmanız.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 02:12

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER