Astsubay Maaşları 2020 Ne Kadar?

Astsubay Maaşları 2020? Yeni Mezun Astsubay Maaşları 2020? Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşları 2020? Astsubay Emekli Maaşı Ne Kadar 2020?

Astsubay Maaşları 2020 Ne Kadar?

Astsubay maaşları 2020 derece ve kadroya göre değişiklik göstermektedir. Türk silahlı kuvvetleri (TSK) bünyesinde, astsubay okullarında yetiştirilerek askeri orduya katılmaya hak kazanan askerler, astsubay çavuştan astsubay kıdemli başçavuşa kadar olan rütbeler astsubay olarak tanımlanır. Astsubayların görev yerine, hizmet yıllarına, derece ve rütbelerine göre farklı miktarlarda maaş farkları oluşur. Ortalama olarak astsubay maaşları 2020 senesinde 4500 TL-6000 TL arasında farklılık gösterir. Bunun dışında şahısların emekli oldukları zaman alacakları tazminat ve emekli maaşlarında da aynı faktörlere göre farklı maaş miktarları ortaya çıkmaktadır.

Üniversitelerin meslek yüksekokullarından iki yıl eğitimi başarılı şekilde bitiren mezunların atamaları olur. Astsubayların maaşları ise yapılan atamaların sonunda en düşük rütbe ve dereceden başlayarak emekli olana kadar farklı unsurlara göre artarak yükselmektedir.

 Astsubay Nedir, Ne İş Yapar? buradan ulaşabilirsiniz.

Astsubay Maaşları 2020?

Ülkemizde 2020 senesinde astsubay maaşları konusunda etkileyici bazı önemli hususlar vardır. Astsubay dışında görev yapan askeri personeller gibi astsubay personellerinin maaş tutarını da belirleyen birçok sayıda önemli faktör söz konusudur. Bunlar şu şekildedir;

  • Astsubayların sahip olduğu derece, kıdem ve rütbesi,
    Görev yaptıkları bölge,
  • Evlilik durumu ve çocuk sahibi olup olmadığı,
  • Görevli oldukları birlik,
  • Operasyon sayıları,
  • Sigorta ve Bireysel Emeklilik Kesintisi,

Gibi faktörlerden oluşmaktadır. Genel olarak maaşlar bu faktörlere bağlı değişse de astsubayların 2020 senesinde aldığı maaşlar çoğunlukla 5000 TL civarında seyreder. Herkesin de bildiği gibi TSK’ da çalışan askeri personellerin maaşları üzerinde en önemli faktör terör tazminatıdır. Bundan ötürü ülkenin doğu bölgelerinde çok fazla askeri operasyonlar düzenleyen ve teröristlerle sıcak çatışma halinde olan askeri personellere batı illerinde görev yapan askerlere oranla 1000-1500 TL daha fazla maaş almaktadır. Doğu görev tazminatını tam olarak tamamlayan bir astsubayın maaşı 7000-8000 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Yeni Mezun Astsubay Maaşları 2020?

Yeni mezun astsubay maaşları 2020 senesinde astsubaylığa ait merak edilen önemli konulardan birisidir. Üniversitelerin meslek yüksek okullarından yeni mezun olan ve astsubay rütbesi ile görevine yeni başlamış olan bir astsubayın 2020 senesi içerisinde maaşı 5500 TL civarına denk düşmektedir. Tabi ki aldıkları bu maaş kıdem ve rütbe artışıyla beraber zaman içerisinde yükselecektir.

Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşları 2020?

Astsubay kıdemli başçavuş maaşları 2020, kıdem olarak astsubaylar arasında en yüksek askeri rütbeye sahip olan kıdemli başçavuş maaşları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği konudur. Kıdemli başçavuşlar meslekte uzun yıllar süresince ülkelerine hizmet ederek bu şanlı rütbeye yükselmişlerdir. Bundan dolayıdır meslekte geçirdikleri yıllar, tecrübe, rütbeler bakımından askeri personelin aldığı maaşlarda da değişiklik görülmektedir.

21 yılını meslekte tamamlamış olan astsubay kıdemli başçavuşlar 2020 senesi içerisinde 6500-7000 TL arasında maaş almaktadırlar.

Doğuda veya terör örgütü ile mücadelede sık sık operasyonlarda bulunan askeri personeller de 1000 TL ile 1500 TL arasında değişen terör tazminatı almaktadır. Bundan dolayı doğu bölgelerinde ve sık sık operasyon düzenlenen askeri birliklerde görev icra eden astsubay kıdemli başçavuşların maaşları bu miktarlarda değişiklik göstermektedir.

Astsubay Emekli Maaşı Ne Kadar 2020?

TSK bünyesinde bulunan Astsubay emekli maaşları 2020, astsubay çavuş ve astsubay kıdemli başçavuş rütbelerine göre farklılık göstermektedir. Bunlara göre en düşük ve en yüksek astsubay emekli maaşları şu şekildedir:

En düşük astsubay emekli maaşı 2020: 2.523 TL

En yüksek astsubay emekli maaşı 2020: 3.080 TL

Olarak belirtilmiştir. Bu maaş miktarlarının farklılığı farklı kadro ve derecelere göredir. Bundan dolayı şahısların alacakları maaş miktarları arasında çeşitli faktörlere göre farklılıklar olmaktadır. Astsubay maaşları 2020 ek aylık ve diğer unsurlara göre farklılık göstermektedir.

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER