Banka Personeli Maaşları 2020 Yılında Kaç TL Oldu?

Bankacı maaşları 2020. Banka personeli maaşları 2020. Banka Müfettişi maaşları 2020. Şube müdürü maaşları 2020.

Banka Personeli Maaşları 2020  Yılında Kaç TL Oldu?

Güncel Banka Personeli Maaşları 2020

En fazla personel çalıştıran ve hemen her yıl personel alımı yapan kuruluşların başında bankalar gelmektedir.Dolayısıyla iş arayan bir çok kişide bankacı olmak istemekte ve bankacı maaşları ne kadar merak etmektedir. Türkiye’de 2020 itibariyle toplam 48 adet banka bulunmaktadır. Bunlardan 21 tanesi yabancı sermayeli banka, 17 tanesi, yerli sermayeli bankadır. Bunlardan Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıf Bank olmak üzere 3 tanesi kamu bankasıdır. Ülkemizin en fazla insan çalıştıran ve en fazla ciro yapan sektörlerinden biridir.

Kamu bankaları KPSS puanıyla başvuru alıp akabinde mülakat sınavı yaparken özel bankalar personel alımı için yazılı sınav ardından sözlü sınav yapmaktadır. Banka sınları genellikle 2 ay gibi bir süre önceden kariyer sitelerinden duyrulur ve internetten iş başvurusu kabul etmektedir. Başvuralanların arasından kazanlar işe başladığında ne kadar kazanacak pozisyon pozisyon açıklayacağız. İşte pozisyonlara göre bankacı maaşları 2020 yılında kaç TL oldu kadro kadro açıklamaya çalışacağız.

Banka Müfettişi Maaşları 2020

Hangi banka olduğu fark etmeksizin tüm bankalarda en yüksek maaşı alan kadrolardan biri banka müfettişi kadrosudur. İşletme, iktisat, kamu yönetimi, hukuk gibi bölümlerden mezun olanlar banka müfettiş yardımcılığı sınavlarına girebilmektedir. Banka müfettişi 2020 maaşları 10.000 TL ile 13.000 TL arasında değişmektedir. Teftiş dönemi diğer adıyla turne dönemi maaşları 3.000 TL daha yüksek ödenirken bağlı bulundukları teftiş kurulunda görev yaparken bu ödeme yatmamaktadır. Ayrıca teftiş için gittikleri yerlerde harcırah ödemeleri iyi seviyede olduğundan iyi otellerde kalma olanakları da mevcuttur.  

Banka Gişe Görevlisi Maaşları 2020 Ne Kadar ?

Tüm banka şubelerinde gişe görevlisi veya gişe asistanı adı altında gişe işlemlerini yapna bir kadro bulunmaktadır. Bankacılık ve finsans vb bölümler başta olmak üzere tüm önlisans ve lisans mezunları başvurabilmektedir. Dolayısıyla bankacı olabilmek için her halükarda bankacılık okumak zorunlu değildir. Daha fazla şubesi olan Zirat bankası, Halkbank, Vakıfbank ve İş Bankası gişe görevlisi sayısı daha fazladır.

Ortalama gişe görevlisi maaşları 2020 itibariyle 3.200 TL civarındadır. Gişe görevlisi maaşları kıdem erttıkça 3.800 TL seviyesine kadar çıkmaktadır. Gişe görevlisi terfi ettiğinde müşteri temsilcisi ünvanı almaktadır. Performansa, kıdeme ve ihtiyaca göre terfi edip etmeyeceğine şube müdürü karar vermektedir.

Banka Avukat Maaşları 2020

Şubeler için açılan davaları genellikle bir hukuk bürosuna devretmeyi uygun gören bankalar şube için avukat istihdam etmemektedir. Yalnızca genel  merkez ve bölge avukatları mevcuttur. Avukatlık stajını bitirmiş yeni başalayan avukatlara 4.000 TL civarında maaş ödemesi yapılmaktadır. Ancak avukat maaşları 2020 için 10 yılını doldurmuş hukuk müşaviri seviyesine gelindiğinde 15.000 TL ve üstü seviyelere çıkmaktadır.

Banka Müşteri Temsilcisi Maaşları 2020

Bankaların bireysel müşterileri ve kurumsal müşterileriyle kredi kullanımı, leasing, factoring, mevduat işlemleri gibi işlemlerini yapan çalışanlar müşteri temsilcileridir. Genellikle satış ve mevduat toplama hedefi konulup bunlara ulaşılması gerekmektedir. Her şubede mutlaka bulunan müşteri temsilcileri genellikle maaş ve ek olarak komisyon ile çalışmaktadır.

Son yapılan zamların ardından güncel 2020 müşteri temsilcisi maaşları 4.000 TL olup ek ödemelerle 5.000 TL üzerine çıkmaktadır. Bankadan bankaya değişmekle birlikte ortalama banka müşteri temsilcisi maaşları bu şekildedir.

Banka Şube Müdürü Maaşları 2020

Genellikle banka müfettiş yardımcısı ve müfettişi pozisyonunda 10 yıl ve üstü çalışan bankacı şube müdürü pozisyonuna yükselmektedir. İstisna olarak başka pozisyonlardan şube müdürü ataması yapılabilmektedir. Şube müdür pozisyonu oldukça stresli, şubenin yoğunluğuna göre haftada 5 veya 6 gün uzun saatler boyunca çalışan bir kadrodur. Ancak bunun karşılığını da mali olarak almaktadır. Bankadan bankaya değişmekle birlikte şube müdürü maaşları 2020 yılı itibariyle 15 bin TL ve üstü maaş almaktadır.

Banka Genel Müdür Yarımcısı ve Genel Müdür Maaşları 2020

Özel veya kamu bankası olması fark etmeksizin bir bankada genel müdür veya genel müdür yardımcısı olmak kolay başarılabilecek bir iş değildir. İyi bir eğitim, etkili bir özgeçmiş, güçlü bir çevre gibi bir çok faktörün birarada olması gerekmektedir. Son dönemde etkili olan eknomik krize rağmen banka genel müdür yardımcısı maaşları 2020 yılında 110 bin ile 120 bin TL arasında banka genel müdürü maaşları 2020 yılı için aylık 150.000 TL ile 170.000 TL arasında değişmektedir.  

Genel itibariyle bankacı maaşları, banka yöneticisi maaşları ve banka personeli maaşları 2020 için bu şekildedir. Ancak burada belirtilen haricinde çalışılan bankaya göre ek ödemeler, özel sağlık sigortaları veya ek emeklilik fonu gibi yardımlar yapılabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 00:33

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER