Bekçi maaşları ne kadar? kaç TL? En düşük ve en yüksek 2020 bekçi maaşı ne kadar oldu?

Güncel bekçi maaşları 2020 yılında kaç TL oldu? Yeni başlayan bekçi maaşı kaç tl? Lise mezunu bekçi maaşları, üniversite mezunu bekçi maaşı.

Bekçi maaşları ne kadar? kaç TL? En düşük ve en yüksek 2020 bekçi maaşı ne kadar oldu?


Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde görev alan bekçilerin 2020 yılı meslek dağılımında maaşları en çok araştırılan listeler arasında yerini alıyor. Peki Bekçi nedir, ne demektir, kimdir, kime denir? Bekçiler ne iş yaparlar, görevleri nelerdir? Bekçi olmak için gerekenler nelerdir, bekçi olmak istiyorum nasıl olurum, bekçi olma şartları nelerdir? Bekçi nasıl olunur? Bekçi olmak için yaş sınırı, yaş şartı nedir? Detaylı bilgileri inceleyelim.

Bekçi Nedir? Ne iş yapmaktadır?


Öncelikle Bekçi, Türk Dil Kurumuna (TDK) göre bir alanda bekleyerek halkı korumakla yükümlü olan kişiye denilmektedir. Geçmiş yıllarda Türkiye’de İstanbul gibi büyük şehirlerde ve mahallelerde bekçiler, toplumun daha güvenli ve refah yaşaması için çok önem arz etmekteydi. Geceleri görevlerini yapan bekçiler, mahallelerin daha sakin ve güvenli olmasında bir polis kadar yardımcı olmaktadırlar. Ellerinde demir job tarzı sopaları ve fenerler ile sabaha kadar görevlerini yerine getirmektedirler.
Bulunduğu mahallenin koruyucuları olan bekçiler bunun yanı sıra ölüm, doğum, düğün gibi çeşitli faaliyetlerde bulunduğu ve koruduğu mahalleye çok büyük yardımı olmaktadır. Bu yardımcı olma durumunda gerekli resmi yerlere bildirim yapma konusunda gereğini yapar ve yangın gibi afetlerde de hemen ilk müdahaleyi ederek itfaiyeyi aramaktadırlar.
Günümüzde bekçilik yarı polis olarak sınıflandırılmaktadır. Bunun yanı sıra suç işlenen yerde kanıtları polis ve savcı gibi yetkili kişiler gelene kadar korur ve kaybolmamasını sağlar. Bekçiler, güvenlik sağladıkları mahallede en fazla olan mülki amirleri altında emirlerine itaat ederek çalışır. Şehirlerde bekçilerin yanı sıra köylerde köy bekçileri, korucular ve kır bekçileri gibi çeşitli yan dalları bulunur. Bekçiler 442 numaralı köy yasasının 68. Maddesine göre bulunduğu köyün sınırlarında can, mal ve ırz korunmasından yükümlüdürler. Bu sayede Türkiye’de her köyde en az 1 adet köy korucusu vardır ve bunlar muhtarın gözetimi ve emri altında silahlı bir şekilde görev alırlar.
Bekçiler korumakla yükümlü olduğu mahallede eğer silahı var ise bölgesindeki insanları korumak adına silahını kullanabilirler. Lakin kullanmadan önce gerekli uyarıları yapmaları zorunludur. Ülkemizde özellikle FETÖ olayından sonra çarşı ve mahallelere çeşitli bekçi alımları yapıldı. Bu yıl 2020 yılında da aynı şekilde 2020 bekçi alımları gerçekleşmeye devam edecektir.

Nasıl Bekçi Olunur ?

Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatında çalışmalarına rağmen polisler ile aynı şartlarda işe başlamayan ve onlarla aynı haklara sahip olmayan bekçiler görevlerini belirli şartlar altında yürütmektedir. Gençler arasında sınavlara tabi tutularak göreve başlatılan bekçiler gerekli koşulları sağladığı zaman görev için hazır hale gelir. Şu an işsiz milyonlarca gence iş kapısı olan bekçilik için belirli şartlar vardır. Bakanlık alacağı bekçi sayısını belirledikten sonra Polis Akademisine bildirir. Polis Akademisi Bekçi alım ilanını verir. Sonra şartları tutan adaylar E-Devlet üzerinden başvuruları yapıyorlar. Polis Akademisi bu adaylar için ülkemizde sınav yapan kurumlarla protokol yaparak yazılı sınav için anlaşma yapar. Bekçi adayları ilk olarak Ön Sağlık Aşamasından geçiyor. Bu aşamayı geçenler Bekçilik Yazılı Sınava katılıyor bu sınavı da başarı ile geçen bekçi adayları Fiziki Yeterlilik ve Mülakat Aşamasına hak kazanıyorlar. Bu aşama sonucunda ise adaylar sonuçların açıklanması için Polis Akademisi sitesini internet üzerinden takip ederler.

Bekçi olabilmek için aranılan şartlar nelerdir?


Bekçi alımları için yapılacak olan sınava başvurmak için gereken bazı şartlar aşağıdaki gibidir:

 1. Lise ve dengi okul mezunu olmak
 2. Türk vatandaşı olmak
 3. Başvuru yapılan tarihte 18 yaşını doldurmuş olmak ya da 31 yaşından gün almamış olmak
 4. Askerlik hizmetini tamamlamış olmak
 5. Başvuru yapılan süre itibariyle herhangi bir siyasi parti üyesi olmamak veya herhangi bir yan kuruluş ile ilgisi bulunmamak
 6. Terör örgütlerinin faaliyetine katılmamış olmak
 7. Herhangi bir sebeple polislikten çıkarılmamış olmak (Sağlık sebebi dışında)
 8. Herhangi bir uyuşturucu madde kullanmıyor olmak ya da kullanması neticesinde başvuru yaptığı an itibari ile tedavi görmüyor olmak
 9. Memur olmasına engel teşkil edecek herhangi bir durumunun olmaması
 10. Sağlık yönetmeliğince belirtilen şartları taşıyor olmak
 11. Silahlı görev yapmaya veya silah taşımaya hukuki manada bir engelinin olmaması
 12. Toplumda kötü özellikleri ile tanınmamış olmak
 13. Kamu haklarından mahrumiyetinin bulunmaması
 14. Kendisinin ya da eşinin herhangi bir fuhuş suçuna teşebbüs etmemesi, kumarla alakasının olmaması, uyuşturucu sebebi ile adli ya da idari soruşturma geçirmemiş olması ya da bu suçları işlemekten hüküm giymemiş olması
 15. En az 1,67 boy oranına sahip olmak
 16. Vücut kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmalı
 17. Başvuru yaptığı ilde 1 yıldır ikamet ediyor olmak
 18. Güvenlik soruşturmasının ve arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanması
 19. Herhangi bir yüz kızartıcı suçtan dolayı hükümlü olmamak gibi şartları taşıyor olması gerekmektedir.
  Bu şartları taşımadığı taktirde sınav başvurusu kabul edilmeyecektir.

Bekçi Alımında Sınavlar Nasıl Yapılır? Sorular Nelerdir?


Bekçi alımında sınavlar ilk aşama olarak ön sağlık kontrolünü geçen adaylar giriş sınavlarına alınıyor. Bu sınavlar; yazılı, fiziki yeterlilik ve sözlü sınavlardan oluşmaktadır. Yazılı sınav, test şeklindedir. Bekçi adaylarına beş şıktan oluşan çoktan seçmeli 100 soru sorulur. Sorular: Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Genel Kültür alanlarından gelir. Fiziki yeterlilik sınavı; adayın fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılmaktadır.


Bekçi Maaşları 2020 Yılında Kaç TL Oldu?


15 Ocak 2020 tarihi itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur maaşları %5,49 oranında arttırıldı. Bu artışla birlikte İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan bekçi maaşlarında da artış meydana gelmiştir. EGM tarafından yapılan açıklama ile birlikte Bekçi maaşları 15 Ocak 2020 tarihi itibariyle 5.060 TL’yi aştı.
2020 yılında göreve yeni başlayan lise mezunu bekçi maaşı: 5.060 TL
2020 yılında göreve yeni başlayan ön lisans mezunu bekçi maaşı: 5.060 TL
2020 yılında göreve yeni başlayan lisans mezunu bekçi maaşı: 5.067 TL

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2020, 19:59

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER