Belediye Başkanı Maaşları 2020 Ne Kadar?

Belediye Başkanı Kimdir? Belediye Başkanı Maaşları 2020? Belediye Başkanı Gösterge Rakamları 2020? Belediye Başkanları Nasıl Olmalıdır? Belediye Başkanının Görevleri Nelerdir?

Belediye Başkanı Maaşları 2020 Ne Kadar?

Belediye Başkanı kimdir?

Belediye kelimesi il, ilçe, kasaba ve köylerin hepsinde yapılacak hizmetleri belirleyen ve bu kararları uygulamaya verilen isimdir. Ülkemizdeki bütün belediyelerin bir başkanı ve bir meclisi bulunmaktadır. Belediyede bulunmakta olan bu mecliste bazı kararlar tartışılır onay veya red sunan belediye başkanı sonuçlanan karara göre hizmetleri yapmaktadır. Belediye başkanları bu mecliste ki en yetkili birinci kişidir. Türkiye Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığına bağlı olan Belediye Başkanları gerekli görüldüğü durumlarda ve hukuk çerçevesinde Bakanlıkça görevden alınabilirler.

Belediye Başkanı maaşları 2020?

Ülkemizde Belediye Başkanlarının ne kadar maaş aldıkları yapılan son yerel seçimler sonrasında çok merak konusu olmuştur. Belediye Başkanlarının evlilik durumu, eşinin iş durumu, çocuk sahibi olup olmadığı, eğitimi, aldığı ek tazminatlar, sigorta ve BES kesintisi aldıkları ücretlerde önemli etkilere sahiptir. Çok önemli diğer husus ise bulunduğu belediyenin nüfusudur. Aldıkları aylıklar bu nüfuslara göredir. 5393 sayılı Belediye Kanunu, ülkemizde belediye başkanlarının aldıkları maaşları belirlemede önemli açıklayıcı bilgiler içermektedir. Şu şekildedir;

Nüfusu 10 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı maaşı ücreti 9.000 TL'dir.

Nüfusu 50 bine kadar olan ilçeler için 10.000 TL civarındadır.

Nüfusu 100 bine kadar olan il ve ilçeler için maaş ücreti 12.000 TL civarındadır.

Nüfusu 500 bine kadar olan il ve ilçeler için belediye başkanlarının maaşı 16.500 TL civarındadır.

Nüfusu 1 milyona kadar olan il ve ilçeler için belediye başkanı ücreti 2020 19.000 TL civarındadır.

Nüfusu 2 milyona yakın olan yerleşim yerleri için başkanlara aylık 22.000 TL civarında ücret ödemesi olur.

Nüfusu 2 milyonun üzerindeki yerleşim yerlerinde görevli belediye başkanı maaşları ücreti 28.000 TL'ye yakındır.

Belediye Başkanı Gösterge Rakamları 2020?

2020 yılında belediye başkanlarının gösterge rakamları, 5393 sayılı Belediye Kanunu durumunda incelenmektedir. Ülkemizde Yerel seçimler sonrasında halk tarafından seçilerek göreve başlayan belediye başkanlarının özlük hakları ve gösterge rakamları ilgili kanunda belirtilenler şunlardır:

  • Nüfusu 10 bine kadar olan yerlerde gösterge rakamı 70 bin,
  • Nüfusu 10 bin ile 50 bin arası olan yerleşim yerlerinde gösterge rakamı 80 bin,
  • Nüfusu 50 bin ile 100 bin arası kadar olan yerlerde gösterge rakamı 100 bin,
  • Nüfusu 100 bin ile 250 bin arası kadar olan yerlerde gösterge rakamı 115 bin,
  • Nüfusu 250 bin ile 500 bin arası kadar olan yerlerde gösterge rakamı 135 bin,
  • Nüfusu 500 bin ile 1 milyon arası kadar olan yerlerde gösterge rakamı 155 bin,
  • Nüfusu 1 milyon ile 2 milyon arası kadar olan yerlerde gösterge rakamı 190 bin,
  • Nüfusu 2 milyondan fazla olan yerlerde gösterge rakamı 230 bin

Belediye Başkanları Nasıl Olmalıdır?

Ülkemizde Belediye başkanları ilk zamanlardan beri il, ilçe, köy ve kasabalar için oldukça önemli kişilerdir. Kişinin belediye başkanı olabilmesi için; Lider ruhlu, sorumluluk sahibi olmaları gerekir. Halktan biri gibi olmalıdırlar. Hareketleri, kararları, düşünceleri iyi niyetli olmalıdır. Bölgenin, vatandaşların, ülkenin ve başkanı olduğu belediyenin istekleri onlar için öncelikli olmalıdır. Başkan olmak uğruna vatandaşlara, seçmenlere, bölgeye, belediyeye ihanet etmemeli ve yapamayacağı vaatlerde bulunmamalıdır. Belediyeye borç bırakmamalı, yolsuzluk yapmamalıdır. Vatandaşların talepleri ile bölgenin ihtiyacı olan unsurları bilmeli ve bunlara yönelik çalışmalarda bulunmalıdır.
Belediye Başkanının Görevleri Nelerdir?

Ülkemizde Belediye başkanı görev ve sorumlulukları da ilgili kanunda açık bir şekilde ifade edilmiştir. Belediye başkanının yolsuzluk ve ahlaksızlık yapmaması gerekir ki görevini en adil ve ideal biçimde sürdürebilsin. Kendisini seçimle belediye başkanlığına getiren vatandaşların dışında bölgesindeki tüm vatandaşların taleplerine en iyi şekilde karşılık vermesi gereken Belediye Başkanı aldığı ücreti en iyi şekilde hak etmek için görevinin tüm sorumluluklarından kaçmadan çalışmalarını sürdürmesi ve bunu içtenlikle yapması öngörülür.

2020 yılında SGK Memur Maaşları ne kadar oldu buradan ulaşabilirsiniz. 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 20:34

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER