Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2020

Bilgisayar mühendisi maaşı 2020 yılında kaç TL oldu? Yeni başlayan bilgisayar mühendisi maaşı. Devlette bilgisayar mühendisi maaşı 2020. Özelde bilgisayar mühendisi maaşları 2020. Freelance bilgisayar mühendisi ne kadar kazanır.

Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2020

Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Bilgisayarların günlük hayatta kullanılmaya başladığı tarih pek eski sayılmaz. En fazla 20 yıldır bireysel kullanımda olan bilgisayarlar ve bilgisayarlar ile oldukça benzer özellikle kazanan akıllı telefonlar artık her evde mevcut. Hem de her evde en az bir kaç adet bilgisayar, laptop ve cep telefonu bulunuyor. Çünkü artık elektrik faturası yatırmadan, yemek siparişine, okul kaydından, online kurslara ve sınav hazırlıklarına kadar eğlenme, öğrenme, alışveriş, iletişim gibi en temel ihtiyaçlar internet yani bilgisayar ve telefonlar üzerinden giderilebiliyor. Dolayısıyla telefon, bilgisayar ve telefonların sürekli olarak gelişmesinin yanı sıra, internet alt yapısı, kullanılan mobil uygulamalar ve internet sitelerinin sürekli olarak gelişme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bütün bunarda bilgisayar mühendisi ihtiyacını artırmıştır. Bu kadar ihtiyaç duyulan bir alan olan bilgisayar mühendisliği maaşları ne kadar, bilgisayar mühendisi maaşları 2020 yılında ne kadar oldu açıklamaya çalışacağız.

Bilgi teknolojileri (information technology) sektörü son yıllarda hiç olmadığı kadar dinamik özellikle akıllı telefonlar, mobil uygulamalar, yapay zeka uygulamaları ve buna benzer çalışmalar hemen her firmayı online hizmet sunmaya ve çevrimiçi mecra ile doğrudan ve dolaylı ilişki kurmaya mecbur bıraktı. Bugün 15-20 kişi çalıştıran küçük firmalar dahi kendi işleri yazılım satın almakta ve aldıkları hizmetin karşılığında önemli paralar ödemektedir. Bilgisayar mühendisi maaşları özelde ne kadar, devlette ne kadar, freelance ne kadar kazanıyor üç başlıkta inceleyeceğiz.

Devlette Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2020

Kamu kurumlarında yani devlette bilgisayar mühendisleri birebir aynı maaşı almamaktadır. Yani kamu kurumları arasında maaş farkı her kadroda olduğu gibi bilgisayar mühendisleri için de mevcuttur. Ancak genel olarak yeni başlayan bilgisayar mühendisi maaşı devlette 2020 itibariyle 5.800 TL seviyesindedir. En üst derece ve kademeye gelen bilgisayar mühendisi maaşı 2020 için 8.000 TL seviyesindedir. Kadrolu olarak çalışan bilgisayar mühendisi maaşları bu şekildedir ancak kurumlar spesifik ihtiyaçları için uzmanlaşmış bilgisayar mühendisi almaktadır. Bu kadrolara 20 ile 25 bin tl maaşla sözleşmeli bilgisayar mühendisi alımı yapılmaktadır. Özel ilanla yapılan bu alımlarda sayı bir ya da iki kişi olup tecrübeniz olması gerekmektedir.

Statüsü kamu kurumu olmamakla birlikte Merkez Bankası bilgisayar mühendisi maaşları 2020 yılında 12.000 TL olarak tespit edilmiştir. İstanbul’a taşınma işlemi sonrası maaşların %20 civarında artacağı ifade edilmektedir. Tecrübeli bilgisayar mühendislerine ise Merkez Bankası (TCMB) 20.000 TL seviyesine kadar ödeme yapmaktadır. Üstelik süreli alım yani sözleşmeli alım şeklinde olmayıp daimi olarak çalıştırmaktadır.

Özel Sektörde Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2020

Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümü mezunu ve henüz iş tecrübesi olmayan adaylar genellikle yetiştirilmek üzere ve “junior” ünvanı ile işe alınır. Genellikle özel sektör bilgisayar mühendisi başlangıç maaşı 2020 için 3.000 TL seviyesindedir. Ancak firmaya ve çalışma politikasına göre bu rakam değişmektedir. Bu maaş ile uzun yıllar çalışmayacak olduğunuzu ve kısa süre içerisinde 6.000 TL ve üzeri bir maaş seviyesinde çıkacağınızı belirtmek yanıltıcı olmayacaktır. Genellikle 2 yıl ve üstü tecrübeli bilgisayar mühendisi maaşları 2020 için 7.000 TL seviyesindedir. Daha üst yani 5 yıl ve üstü iş tecrübesi olan bilgisayar mühendisi maaşı 10.000 bin TL seviyesindedir. Bu tecrübeden sonrası için ise ortalama bir maaş veya kazanç belirtmek bizce doğru değildir. Sizin iş tecrübeniz ve uzmanlık seviyenize ve sistem, yazılım, network, veritabanı gibi alanlardan hangisinde uzman olduğunuza göre maaş seviyeniz değişecektir.

Freelance Bilgisayar Mühendisi Ne Kadar Kazanıyor 2020?

Bilgisayar mühendisi, yazılım mühendisi gibi alanların en avantajlı olduğu kısım bizce burasıdır. Rahat ek gelir elde etmek veya lokasyondan bağımsız biçimde çalışmak oldukça kolaydır. Şu an farklı internet siteleri üzerinden yazılım yaptırmak isteyen onlarca kurumsal firma, kişi, kuruluş ilan ile freelance veya proje bazlı çalışacak bilgisayar mühendisi aramaktadır. Yakın zaman önce hepsinibilio.com editörleri tarafından yapılan araştırmada anlık ilan sayısının 600 bin civarında olduğunu gördük. Eğer evinizden çalışmayı seviyorsanız sizin için bilgisayar mühendisliği oldukça iyi bir alternatiftir. Bunu yapabilmek için ise iyi düzeyde İngilizce bilmeniz zorunludur.

Yurtdışından iş almak ve yurt içinden  iş almak arasında bir fark mevcut değildir. Yani github ve benzeri programlar üzerinden yaptığınız işleri referans göstererek dolar üzerinden iş almanız ve gelir elde etmeniz gayet mümkündür. Ne kadar çalıştığınız ne kadar alacağınızı belirleyecektir. Ancak ortalama olarak 3 bin dolar ile 4 bin dolar arası uzaktan çalışarak gelir elde etmeniz mümkündür. Yalnızca Türkiye'deki işlerde freelance veya remote çalışarak dahi 7 - 8 bin TL kazanmanız mümkündür. Ancak burada en temel fark soyal güvencenizi kendiniz ödemek zorunda olmanızdır.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 23:46

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER