BTK Uzman Yardımcısı Maaşları 2020 Yılında Kaç TL Oldu?

BTK uzman yardımcısı maaşları 2020. BTK uzman yardımcısı ne iş yapar? BTK ne iş yapar? Güncel BTK uzman maaşları 2020.

BTK Uzman Yardımcısı Maaşları 2020 Yılında Kaç TL Oldu?

BTK Uzman Yardımcısı Maaşları 2020, BTK Uzman Maaşları 2020

Denetleyici ve düzenleyici kurumlardan biri olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu merkezi Ankara’da taşra teşkilatı bulunan tek üst kuruldur. Bu yüzden BTK merkez uzman yardımcısı maaşları ve BTK taşra uzman yardımcısı maaşları çalışma şartları farklıdır.

BTK Ne İş Yapar?

BTK, ülkemizde mobil ve sabit telefon operatörleri, internet servis sağlayıcıları, internet altyapısının denetlenmesine ve düzenlenmesine ilişkin alandan sorumludur. Muhatap olduğu yerler Türk Telekom, Turkcell, Vodafone gibi büyük kuruluşlardır. Fiyat, tarife, altyapı gibi konulara ilişkin denetim ve lisanslama işlerini BTK tarafından yerine getirilmektedir. Aynı zamanda tüketici taleplerinin incelenmesi ve tüketici haklarının telekomünikasyon sektörü özelinde korunması ve internet yayınlarının geçici olarak engellenmesi  BTK’nın görevleri arasındadır.

BTK Uzman Yardımcısı Maaşları 2020

Göreve yeni başlayan BTK uzman yardımcısı maaşları 2020 yılı ocak zammından sonra 6.000 TL olmuştur. BTK taraından lojman imkanı sunulmamakta olup kira yardımı da mevcut değildir. Diğer ödemeler adı altında sunulan imkanlar yabancı dil tazminatı, asgari geçim indirimi, eş ve çocuk yardımcıdır. Yalnızca Ankara’da çalışanlarla sınırlı olarak servis imkanı bulunmakta olup merkez ve taşra teşkilatında öğle yemeği mevcuttur.

BTK Uzman Maaşları 2020

Uzman yardımcılığı dönemi en az 3 yıl sürmekte olup uzmanlık tezinde başarılı bulunan adaylar BTK uzman kadrolarına atanmaktadır. Yeni başlayan BTK uzman maaşları 2020 yılı ocak ayı zammından sonra 7.250 TL olarak belirlenmiştir. En üst derece ve kademeye gelen uzman ise 9.200 TL maaş almaktadır. Yurtdışı yüksek lisans ve benzeri eğitim olanakları desteklenmektedir.

BTK Uzman Yardımcısı Olma Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 35 yaşını doldurmamış, KPSS’den yeterli puanı alan, C seviye yabancı dil bilen adaylar BTK uzman yardımcılığı yazılı sınavına girme hakkına sahiptir. Yazılı sınavdan yeterli puanı alan kontenjanın 4 katı aday mülakata kalmaktadır. Mülakatta 70 ve üstü puan alan adaylar arasında en fazla puan alan kontenjan sayısı kadar aday asil kadrodan hak kazanmaktadır. Bunun haricinde yedek adaylar belirlenmektedir.

BTK Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar?

Hangi dairede çalıştığına ve hangi bölümden uzman yardımcısı olarak girdiğine göre BTK uzman yardımcısının görevi değişmektedir. Yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, hukuk fakültesi, iktisat, işletme, kamu yönetimi gibi İİBF bölümlerinden birinden mezun olanlar BTK uzman yardımcılığı sınavına girebilmektedir. Mezun olunan bölüme ve ihtiyaca göre uzman ve uzman yardımcıları ilgili dairede görevlendirilmektedir.

Görevlendirildiği daireye göre BTK uzman yardımcıları tüketici şikayetlerinin değerlendirilmesi, lisanslama, denetim, sektörel rekabet, alt yapı yönetimi, teknik işletme gibi faaliyetleri yerine getirmektedir. Mevcut yapılanmasından daha geniş ve kapsamlı bir organizasyon oluşturmayı planlayan kurum özellikle internet alanında daha fazla insiyatif almaktadır.

Gelişen ve dinamik sektörlerde faal bir kurumda çalışmanın çeşitli avantajları mevcut olup bunlar yeni konularda söz sahibi olabilmek, teknik bilgiler edinmek ve özel sektörde geniş bir network edinmek olarak sıralanmaktadır.

BTK Taşra Uzman Yardımcısı Maaşları 2020.

Taşra teşkilatında çalışan uzman yardımcıları merkez kadrolardan 500 TL civarında daha düşük kazanmaktadır. Benzeri biçimde bu maaş farkı uzman olduklarında da devam etmektedir. Ek gösterge açısından ise merkez uzmanlıklar 3600 ek göstergeye tabi olup taşra için maksimum 2200 ek gösterge mevcuttur.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 22:32

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER