Büro Personeli Maaşları 2020

Büro personeli ne iş yapar, nerelerde çalışır? Güncel büro personeli maaşları kaç TL? Yeni başlayan büro personeli maaşı ne kadar?

Büro Personeli Maaşları 2020

Yeni yıla girilmesiyle birlikte devlet kurumlarında ve özel kurumlarda çalışan ve ya iş başvurusu ve atama bekleyen bir çok kişi işçi, memur, personel maaşlarını merak etmektedir. 2020 yılında hemen hemen bütün personellerin maaşlarında zamlarla birlikte değişiklik oldu. Bu personel gruplarından birisi de büro personelleridir. Büro personeli maaşları 2020 ne kadar? Kimler Büro personeli olabilir? Büro personeli maaş zammı ne kadar? Büro personeli nedir? Büro personeli ne iş yapar? Büro personeli görev tanımı nedir? Büro personeli olabilmek için ne yapılmalı? Büro personelleri günde kaç saat çalışır? Çalışma saatleri nedir?

Büro Personeli Ne İş Yapar?

Büro personeli genel anlamda şirketlerin, kurumların bünyesinde masa başında çalışan, çalıştığı kurum ve ya şirketin günlük işlerini yapan ve düzenleyen, bilgisayarda kurumun bağlı olduğu sistemlere bilgi girişi yapan, raporlama yapan, evrak işlerini yapan kişilerdir. Büro personeli çalıştığı kurum ve ya şirketin yapısına ve işleyişine göre görev tanımı farklılaşabilen bir meslek grubudur. Örneğin bir nüfus müdürlüğünde çalışan büro personeli ile bir mal müdürlüğü bünyesinde çalışan büro personelinin yaptığı işler farklıdır. Bu işler de fazla değişkenlik gösteren durum olmaz. Her gün aynı işi yaparsınız. Kendinizi yenileyecek ve geliştirmeniz gereken bir durum yoktur. Eğer bir büro personeliyseniz ve yahut ta büro personeli olmak istiyorsanız mutlaka bilgisayar ile aranız iyi olmalıdır. Hatta bu bir zorunluluktur da diyebiliriz. Bilgisayar programlarına ve klavyeye hakimiyetiniz iyi olmalıdır. Türkiye’de büro personeli olabilmek için üniversitelerin hangi bölümünden mezun olmak gerekir? Kamu Yönetimi, İşletme, İktisat Muhasebe, Sekreterlik, Halkla ilişkiler, Büro Yönetimi bölümleri bunlardan bazılarıdır. Kamu kurumlarında Büro Personeli olarak çalışabilme için ayrıca KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ye girmek ve yeterli puan alıp tercih yapmanız gerekmekte. Büro personelleri çalışma saatleri ise ; sabah 08:00-12:00, 13:00-17:00 dır. 12:00-13:00 saatleri arasında ise öğle arası verilmektedir..

Büro Personeli Ne Kadar Maaş Alır? Büro Personeli 2020 Maaşı Ne Kadar?

Özel şirkette çalışan bir büro personelinin maaşı çalıştığı şirkete ve personelin tecrübesi ve kariyerine göre değişkenlik gösterir. Maaş aralığı özel şirkette 2020 itibariyle 2500-5000 aralığındadır. Devlette yani Kamu Kurumlarında ise bu durum farklıdır. Kamu Kurumlarında memur statüsünde oldukları için memurlar ne kadar zam alırsa büro personelleri de o kadar zam alır. Türkiye de memurlar toplu sözleşmede alınan kararlara göre yılda 2 kez ( ocak ve temmuz ) aylarında zam alırlar. En son yapılan toplu sözleşmede 2020 yılında ocak ve temmuz aylarında yüzde 4 maaş zammı almaları kararlaştırılmıştır. 2021 yılında ise ocak ve temmuz aylarında olmak kaydı ile yüzde 3 zam yapılacaktır. Ek olarak 2019 yılının temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım, aralık aylarında yüzde 6,49 enflasyon oranı çıktığı için anlaşmaya göre 5 in üzerindeki sayı kadar yani yüzde 1,49 enflasyon farkı zammı alacaklar. Zamlarla birlikte ¼ kademesindeki 25 yaş üstü bekar bir memur 4.318 tl maaş alır. Bu durum evli, çocuklu ve eşinin çalışıp çalışmamasına göre değişiklik gösterir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:14

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER