Cerrah Maaşları 2020 Ne Kadar?

Cerrah maaşları 2020. Cerrah maaşı ne kadar? Kalp cerrahı, beyin cerrahı maaşları 2020. Cerrahi asistan maaşları 2020.

Cerrah Maaşları 2020 Ne Kadar?

Cerrah Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Öğrenciler temel tıp fakütesi eğitimi olan 6 yıllık eğitimlerini tamamladıktan sonra pratisyen hekim ünvanı almaktadır. Tıp mezunları istedikleri takdirde aile hekimi veya acil servislerde pratisyen hekim olarak çalışabilirler. Ancak daha çok tercih edilen yöntem ise Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girip bir bölümde asistan olarak başlayıp uzman doktor olmaktır. Hem kariyer hem de maaş açısından cerrah olmak bir çok doktora cazip gelmektedir. Cerrah maaşları 2020 ve cerrah çalışma şartlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Cerrah olarak isimlendirdiğimiz doktorlar ameliyat yani operasyon yapma kabiliyetine saihptir. Dolayısıyla bir alanda uzmanlaşması ve o alanda cerrah ünvanı alabilmek için uzun  yıllar asistan olarak çalışmak gerekmektedir. Bölümüne göre değişmekle birlikte en az 2 yıl en fazla 5 yıl süre ile uzmanlık eğitimi sürmektedir.  Bu süreçte asistan maaşı, nöbet ücreti ve döner sermaye ücreti ödenmektedir. Yeni başlayan cerrahi asistanı maaşları 2020 için 1.100 TL seviyesindedir. Tutulan nöbet sayısına göre alınan nöbet ücreti de orantılı olarak artmaktadır. Ortalama ayda 12 nöbet tutulmakta olup 6.000 TL nöbet ücreti ödenmektedir. Bunun haricinde hastane döner sermeye ödemeleri de yapılmaktadır. Toplam ay sonunca cerrahi asistanı 8.000 ile 9.000 TL arasında maaş almaktadır.

Genel cerrah maaşları 2020

En fazla operasyon yapan cerrahlar genel cerrahlar olup özel sektörde ve devlette genel cerrah maaşları 2020 itibariyle benzer seviyededir. Yalnızca maaş için yapılan ödeme 12.000 TL seviyesinde olup tecrübeli cerrahlar için farklı olabilmektedir. Bunun haricinde operasyon karşılığında ücret ve döner sermaye ödemeleri mevcuttur. Toplam ay sonunda genel cerrahın eline 20.000 TL civarında ödeme geçmektedir.

Kalp cerrahı maaşları 2020

Uzmanlaşması oldukça zor alanlardan biri olan kalp uzman doktorlar arasında en fazla tercih edilen bölümlerden biri değildir. Bu kadar zor bir bölüm olmasına rağmen devlet hastanelerinde diğer cerrahi bölümlerden farklı veya daha fazla maaş almamaktadır. Yani kıdeme göre değişmekle birlikte devlette kalp cerrahı maaşı 2020 için 19.000 TL civarındadır. Ancak özel hastanelerde ödeme sistemi daha farklıdır.

Güncel 2020 memur maaşlarına buradan erişebilirsiniz.

Özel hastanelerde ise başarılı kalp cerrahı maaşı 2020 yılı için 22.000 TL seviyesindedir. Belirttiğimiz maaşlar ortalama olup bunun altında ve üstünde ödeme yapılması mümkündür. Özel hastaneler ve cerrah arasında yapılan anlaşma standart olmayıp tanınmışlığına, uzmanlığına ve başarısına göre belirtilen maaş artabilmektedir.

Beyin cerrahı maaşları 2020

Cerrahi alanları arasında belki de en zor olan bölüm beyin cerrahlığıdır. Tüm yönleriyle keşfedilememiş bir organ üzerinde çalışmak zorunda kalmanın yanı sıra operasyon yapılacak bölgeye erişmek dahi çok güçtür. Buna karşın beyin cerrahı maaşı da diğer cerrahların maaşları ile hemen hemen aynı seviyededir. Devlet hastanelerinde yapılan ameliyat sayısı ve hastanenin döner sermaya ödemesi nedeniyle beyin cerrahı maaşları sınırlı biçimde değişmektedir. Ortalama beyin cerrahı maaşları 2020 için kıdeme göre değişmekle birlikte 19 - 22.000 TL seviyesindedir. Ancak özel hastanelerde maaş ve prim ödeme sistemi daha farklıdır.

Özel sektörde yani hastahanede cerrah maaşı yapılan ameliyat sayısı, bakılan hasta sayısı, cerrahın akademik ve çevre anlamında ne kadar tanındığı ile doğru orantılı biçimde artmaktadır. Belirli bir alanda spesifik olarak uzmanlaşmış, akademik makale, konferans ve benzeri çalışmalarla bilgisi arttıran cerrah daha yüksek maaş karşılığında anlaşma yapmaktadır. Özelde cerrah maaşları 2020 için 20 ile 25 bin TL arasında değişmektedir. Bu rakamlardan da anlayacağınız üzere genel olarak cerrah maaşları Türkiye standartlarının çok üzerinde diyebiliriz.

Cerrah Emekli Maaşları 2020 Ne Kadar?

Uzun süren eğitim dönemi nedeniyle cerrahlar geç yaşta görevine başlayabilmektedir. Öncelikle lisans eğitimi olan 6 yıl tıp fakültesi ardından ise en az 3 yıl uzmanlık eğitimi yani en erken 9 yıl sonunda cerrah olunabilmektedir. Dolayısıyla bir çok cerrah geç yaşlara kadar görevine devam etmektedir. Aktif çalışma hayatını noktalayan yani emekli cerrah döner sermaye ve ameliyat nedeniyle aldığı ödemeleri alamamaktadır. Dolayısıyla emekli cerrah maaşları 2020 için 12.000 TL seviyesindedir. Emekli ikramiyesi ise çalışma yılı ile son yıl maaşının çarpımı şeklindedir. Yani 30 yıl çalışan ve 20 bin maaş alan cerrah emekli maaşı 30 * 20 = 600 bin TL civarında olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 11:44

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER