Çevre Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Özel sektörde Çevre Mühendisi maaşı 2020 yılında ne kadar oldu? Çevre Mühendisi maaşları 2020’de kamuda ne kadar oldu? Çevre Mühendisi olmak için neler yapılır? Çevre Mühendisi mesai saatleri nedir, ortamı ve şartları nasıldır? Çevre Mühendisi ne iş yapmaktadır gibi soruları yazımızda okuyabilirsiniz.

Çevre Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Yazımızda Çevre Mühendisi 2020 maaşları ne kadar oldu? Tüm detaylarıyla inceleyelim. Çevre Mühendisliği çok tercih edilen bölümlerden biridir. Doğanın en etkin bir şekilde kullanılması zorunluluk haline gelmiştir. Bu yüzden doğanın korunması ve çevrenin gelecek nesillere aktarılması için çevre mühendislerine önemli görevler düşmektedir.

Ülkemizde çeşitli alanlarda çalışma yaparlar. Örneğin ÇET raporu. Çevre mühendisliği liderliğinde ve diğer mühendislik bilimleri ile koordineli bir şekilde olur. Arıtma tesisleri proje işletilmesi, hava kirliği, analiz yapılması ve bunun birçok işlemi olmaktadır.

Çevre Mühendisliği Nedir?

Çevre mühendisi su, hava, toprak gibi doğal kaynakların kullanımını ve insan sağlığına uyum sağlayan çevre koşullarının yaratılması için çevreyi kirleten etkenleri yok etmek, ekonomik kayıpların önüne geçmek için gerekli çalışmaları yapan bir meslek grubudur.

Çevre mühendisi denilen kişi; çözüm üreten ve bütün konularda hesap eden kişidir. Ayrıntıları atlamayan ve en ince ayrıntısına kadar irdeleyen kişiye denilmektedir.

Çevre Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

Üniversitelerin lisans programından Çevre Mühendisliği bölümlerinden mezun olan bireyler doğal dengeyi ve insan sağlığını korumak için gerekli önlemleri araştırır ve kalite kontrollerini sağlar.

Örneğin; bir çevre mühendisi fabrika atıklarının hangi miktarda insan sağlığına zararlı hale geldiğini hesaplar. Yer altı sistemleri arasında ki kanalizasyon, yağmur suyu şebekesi gibi hatların nasıl tasarlanırsa sağlığa etkisi o kadar azalır? sorularına cevap bulur ve önlemlerin alınması için çalışmalar yapar.

Çevre Mühendisleri Nerede Çalışır?

Bölümü bitirdikten sonra devlet dairelerinde işe girilebilir ya da çevre danışmanlık firmalarında, çevre teknolojilerini geliştiren özel firmalarda istihdam sağlayabilirler. Kendi mühendislik bürosunu açarak danışmanlık, teknik eğitim, atık su arıtma sistemleri gibi alanlarda da işlerine devam edebilirler.

Devlet Su İşlerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarında, İl Orman ve Su İşleri Müdürlüklerinde, Sağlık Bakanlığında vb. yerlerde istihdam sağlayabilirler.

Çevre Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yeni başlayan bir çevre mühendisi özel sektörde 3500 TL civarında alır. Çalışma yıllarınız arttıkça maaşınız da artar. Devlette genel olarak çevre mühendisi maaşı 2500 ve 3000 TL arasında değişmektedir.

Çevre Mühendisliği Kamu Maaşları

Devlette birçok kadro bulunmaktadır. Hemen hemen her yerde istihdam sağlayabilirler. Bazı kurum ve kuruluşlara bakalım.

Çevre Mühendisliği Belediye Maaşları

Belediyelerde en çok mühendis kadrolarında çevre mühendisliği bölümü vardır. Belediyenin çevre konusunda yaptığı tüm işlerde imzaları vardır. Tüm alt yapı ve üst çalışmalarında çevreye uyumlu olması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla istihdam edilirler.

Belediye de görev yapan çevre mühendisi maaşı belediyeden belediyeye göre değişir. 2 bin 850 TL ile 5 bin TL arasında alırlar.

Sözleşmeli Çevre Mühendis Maaşları

Sözleşmeli personel kadrolu çalışanlara göre %15 ile %20 arasında daha düşük maaş alır.

Çevre Mühendisi Başlangıç Maaşları

Çevre mühendisi odasına göre en düşük 3300 TL’dir.

Çevre Mühendisliği Özel Sektör Maaşları

Özel sektör ile kamu arasında mühendis olarak bazı farklar vardır. Çoğu çalıştırdığı yeni mezun çevre mühendislerine asgari ücret veya civarında maaş vermektedir. Özel sektörde yeni başlayan çevre mühendisi maaşları 2020 yılı için 2700 TL civarı diyebiliriz fakat altında veya üzerinde maaş veren şirketler de vardır. Alınacak maaş, çalışılacak firma biraz da kişinin kendini geliştirme seviyesiyle alakalıdır.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 00:44

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER