Çiğ Köfteciler Ne Kadar Kazanıyor?

2020 çiğ köfteci kazançları. Çiğ köfteciler ne kadar kazanıyor? Çiğ köfte bayileri ne kadar kazanıyor? Ortalama çiğ köfteci ne kadar kar ediyor?

Çiğ Köfteciler Ne Kadar Kazanıyor?

İnsanların yeme içme alışkanlıkları sürekli farklı tatları tüketmek üzere kuruludur ancak bazı lezzetler vardır ki yüzyıllara meydan okumuştur. Bu tatların başında çiğ köfte gelmektedir. Çiğ köfteciler artık neredeyse her sokakta mevcut üstelik satışlar, gelirleri ve karları düşük değil. Hal böyle olunca çiğ köfteciler ne kazanıyor inceleme ihtiyacı duyduk.

Öncelikle çiğ köftecileri kendi arasında ikiye ayırmak faydalı olacaktır. Birincisi bir dükkan kiralayıp kendi istediği ismi verip çiğ köfte yoğurup kendi istediği şekilde yoğuran dükkanlar. Bunların sayısı çiğ köfte zincirleri nedeniyle azınlığa düştü diyebiliriz. Ancak hala çok çok iyi çiğ köfte yapan küçük dükkanlar mevcut.

İkincisi ise franchaise alan yani bir markanın adını, konseptini ve çiğ köftesini alıp kendisi sadece servis eden çiğ köfteciler. Bu sistemde başta markaya bir para ödersiniz ve konsepti satın alırsınız. Günümüz itibariyle oldukça fazla franchaise veren çok fazla sayıda çiğ köfte zinciri mevcuttur.

Çiğ Köfteci Bayilik Bedelleri Ne Kadar 2020?

Çiğ köfteci açmak için ikinci yol olan franchaise alma veya bayilik alma yolu başta biraz sermaye gerektirmektedir. Ancak başka bir sektördeki dükkana göre çok ama çok kolaydır.  Bugün komagene, sosyete çiğ köfte, Elazığlı çiğköfteci başta olmak üzere onlarca marka bayilik vermektedir.  

  • Komagene Bayilik Fiyatı: 35.000 TL + KDV
  • Elazığlı Köfteci Franchaise Fiyatı: 10.900 TL
  • Sosyete Çiğ Köfte Bayilik Fiyatı: 6.000 TL
  • Kahta Çiğ Köfte Franchaise Bedeli:  7.500 TL

Yukarıda verdiğimiz bayilik fiyatı veya franchaise bedeli olarak ifade edilen ücretler başlangıç paketlerini ifade etmektedir. Bunun içerisine tabela, çiğ köfte tezgahı, terazi, turşu rafları gibi temel gereçler dahildir. Dönem dönem markalar yeni bayilik alanlara 100 kilo ile 500 kilo arası çiğ köfte hediye eden kampanyalar yapmaktadır. Ancak eğer tutacağınız dükkan çok büyükse yukarıda verdiklerimizde daha yüksek ücretler çıkabilmektedir.

Bayilik veya franchaise sistemiyle satış yapan çiğ köfteciler genelde satış fiyatının yarısına çiğ köfteyi satın almaktadır. Yani kilosu 40 TL üzerinden satış yapan dükkân büyük ihtimalle 20 TL üzerinden almıştır. Yani satış fiyatının yarısı markaya yarısı bayiye kalmaktadır ancak dükkan kirası ve personel çalışıp çalışmadığı önemlidir.

Çiğ Köfteciler Ne Kadar Kar Ediyor 2020?

Yakınınızda başka dükkân olup olmadığına göre değişmekle birlikte genellikle 10 -15 kilo arası günlük satış yapılmaktadır. Çiğ köftenin kilosu 32 TL civarından satılmaktadır. Bu satış miktarı üzerinden dükkân kiranızı düştükten sonra personel çalıştırmıyorsanız fazlaca bir gideriniz olmayacaktır. Eğer 20 kilo ve üzeri satış yapıyorsanız bu defa en az bir kişi istihdam etmek zorundasınız. Bu sizin için ek maliyet oluşturabilir veya daha fazla çalışmanız gerekecektir.

Kabaca bu hesaplardan anlayacağınız üzere günlük 320 ile 480 TL arasında satış yapılacak olup haftada 7 gün çalıştığınız takdirde 9.600 TL ile 14.400 TL kazanç elde edersiniz. Bu rakamlardan dükkân kirasını ve maliyetleri düştüğünüzde ortalama çiğ köfteciler 2020 itibariyle 6.000 – 10.000 TL arasında kazanmakta ve kar etmektedir. Ortalama memur maaşından daha yüksek kazandıklarını söyleyebiliriz.

Kazancınızı artırmak sizin elinizde eğer bir müşteri çevresi oluşturabilirseniz herhangi bir markanın bayiliğini dahi almadan kendiniz yaparsanız yukarıda verdiğimiz sayılardan daha fazla satış yapıp daha fazla kar edebilirsiniz. Yalnızca çiğ köfte değil yanında verdiğiniz ayran, turşu vb lezzetler de müşterinin dikkatini çekecektir. Dolayısıyla rakiplerinizden sıyrılmak olanaksız değil.

Etli Çiğ Köfte Satışı Yasak mı? Neden Yasaklandı?

Çeşitli sağlık problemlerine yol açması, muhafaza etmenin daha zor olması gibi nedenlerle etli çiğ köfte satışı yasaklanmıştır. Dolayısıyla evde yapıp yemek serbest ancak dükkanlarda satışı yasaktır. Yasağın çiğnenmesi durumunda dükkan ruhsatınız elinizden alınacağı gibi idari para cezası da uygulanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:33

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER