Çöpçüler Ne Kadar Maaş Alıyor 2020

Çöpçüler Ne Kadar Maaş Alıyor 2020? Çöpçü Nasıl Olunur? Çöpçü Olma Şartları Nelerdir? Çöpçüler Nasıl Atanmaktadır?

Çöpçüler Ne Kadar Maaş Alıyor 2020

Çöpçüler Ne Kadar Maaş Alıyor 2020

Devletimiz içerisinde hemen her ilinde, dört bir yanında görevlerini yerine getirmekte olan binlerce temizlik görevlisi, çöpçü personeli istihdam edilmektedir. Görev yaptıkları yerlerin bir kısmı kamu binalarını, bir kısmı sokak caddelerini, bir kısmı parkları temizlemekle görevlidir. Bu mesleği icra eden ve etmek isteyen şahısların meslek hakkında en çok merak ettikleri soruları biz sizlere hazırladık. Öncelikle Çöpçüler Ne Kadar Maaş Almaktadır? Çöpçü Nasıl Olunur? Çöpçülerin Görevleri Nelerdir? Gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Geçmiş zamanların sıklıkla tercih edilen meslekleri arasında olan temizlik görevlileri tanım olarak belediyelerde temizlik işlerine bağlı istihdam eden personellerdir. Bu mesleği icra eden şahıslar sokak arabasıyla temizlik yapabilecekleri gibi yürüyerek de temizlik görevlerini yapmaktadırlar. İş güvenliği ve çevre koruma gereklilikleri arasında ilk yer almaktadır. Eğitim durumları ise okur yazar ya da ilk öğretim mezunu olmaları lazımdır.

Çöpçü Nasıl Olunur?

Geçmiş zamanlarda ilkokul şartı aranmaktayken günümüzde lise mezunu olmaları şart olmuştur. Çöpçü, temizlik görevlisi olarak kamuda istihdam etmek isteyen bireyler devletle anlaşmalı istihdam eden taşeron firmalara başvuru yapabilirler ya da KPSS sınavından gerekli puanı elde ederek birincil olarak yaşadığı şehre, burası dolu ise en yakın lokasyona göre ataması gerçekleşmektedir. Ayrıca çöpçü olmak için İŞKUR tarafından yayımlanan ilanları da takip etmeleri gerekmektedir. İŞKUR sürekli yeni ilanlar yayımlamaktadır. Ve yayımlanan bu ilanlarda belediyelerin ilanları da yayımlanmaktadır.

Çöpçü Olma Şartları Nelerdir?

Yukarıdaki yazımızda da belirttiğimiz üzere lise mezunu olma şartı aranmaktadır. Kamuda istihdam etmek istiyor ise KPSS sınavından geçerli puanı alıp ataması gerçekleşmektedir. Taşeron firmalarda sınav şartı istenmemektedir. Bir diğer çok önemli konu ise bünyesi kuvvetli şahısların ve kokuya dayanıklı şahısların zorlanmadan yapabileceği meslek grubudur. Gün içerisinde genelde ayakta ve sürekli hareket halinde yapılan bir iş olması sebebiyle kokuya dayanıklılığın dışında enerjisi yüksek ve güçlü bireylerin bu mesleği icra etmesi gerekmektedir. Devlette çalışan her bir vatandaştan istenildiği gibi temizlik görevlilerin de sicilinin temiz ve herhangi bir soruşturma altında olmaması gerekmektedir.

Çöpçüler Nasıl Atanmaktadır?

Devlette kadrolu çalışmak, istihdam etmek isteyen bireylerin KPSS sınavından yeterli bir puanı almaları ve lise mezuniyetine ait diplomasıyla beraber başvuru yapıp atamaları gerçekleşmektedir. Özel bir kurumda ya da taşeron kuruluşta istihdam etmek isterlerse kişilerin lise diploması olması yeterli olmaktadır.

Çöpçü Maaşları 2020?

2020 yılının en son güncel haline göre temizlik görevlilerinin maaşları belediyeden belediyeye göre değişiklik göstermektedir. Büyük şehirlerde istihdam eden personellerle ufak nüfuslu ilçe belediyelerinde istihdam eden görevliler arasında maaş farkı vardır. Bunun dışında personellerin çalıştıkları yıllara göre aldıkları maaşlar da değişiklik göstermektedir. Yeni işe başlayan bir personelle 5 yıl, 10 yıldır çalışan personellerin maaşları aynı olmamaktadır. Fakat burada en önemli faktörlerden birisi belediyenin büyüklüğüdür.

Türkiye’nin değişik il ve ilçelerinde belediyelerde istihdam eden çöp toplama personelleri, temizlik işçilerinin ortalama olarak aldıkları maaş 2600 TL civarındadır. Fakat bazı belediyelerin fazla maaş verdiklerini görmekteyiz. Belediyelerin maaş miktarı artışında belirledikleri faktörler arasında tecrübe ve çalışma yılı gibi birtakım şartlara göre personellerin maaşları 3700 TL civarlarına çıkmaktadır. Bu rakamlar ortalama rakamlar olduğundan dolayı belediyenin büyüklüğü personellerin tecrübe ve çalışma yılları gibi faktörlere bağlı maaşları değişmektedir. Bu veriler 2020 yılında personellere ödenen verilerdir. Çoğu personelin 2500 TL’ den fazla alması beklenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2020, 23:16

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER