Diyetisyen maaşları ne kadar 2020         

2020 Diyetisyen maaşları ne kadar oldu? Diyetisyenler ne kadar maaş alıyor 2020? Özel sektörde diyetisyen maaşları ne kadar 2020? Devlette diyetisyen maaşları ne kadar 2020?

Diyetisyen maaşları ne kadar 2020         

Ülkemizde binlerce insanın iş bulamadığı, üniversite mezunlarının evde oturup beklediği veya başka işlerde çalıştığı, iş bulmanın kolay olmadığı bu dönemde bazı meslekler vardır ki hem rahat hem eğlenceli hem de iyi para kazandırıyor. Bu mesleklerden bir tanesi de diyetisyenliktir. Diyetisyen olmayı düşünen, diyetisyenlik okumak isteyen veya 2020 diyetisyen maaşlarının ne kadar olduğunu merak edenler bu yazımız tam da sizi ilgilendiriyor.

Son yıllarda diyetisyenlik mesleği oldukça popüler bir meslek haline geldi. Diyetisyenler, bireyi dinleyip bireye özel beslenme programları hazırlarlar. Kimler diyetisyene gitme ihtiyacı duyar? Vücudunda fazla kilosu olduğunu düşünen insanlar, çok zayıf olduğunu düşünüp kilo almak isteyen insanlar, yaşam standartlarının daha sağlıklı olmasını isteyen insanlar diyetisyenlere gitmektedirler. Her bireyin özel kendi durumuna göre beslenme diyet programlarını hazırlarlar. Diyetisyenlerin çalışma alanları ise; Devlet Hastaneleri, Özel Hastaneler, Spor Tesisleri, Klinikler, Sağlık Ocakları, Özel Muayenehaneler, Özel şirketlerdir.

Memurların ve özel sektörde çalışan diğer meslek grupları ile kıyas ettiğimizde Diyetisyenlerin maaşları ortalama üstü diyebiliriz. Aslında Devlet hastanelerinde ya da herhangi bir devlet kurumunda aldığı maaş diğer memurlarla üç aşağı beş yukarı aynı fakat iş özel sektöre gelince aldıkları maaş kazandıkları paranın ucu çok açıktır.  

Diyetisyenler son yıllarda popüler olunca doğal olarak kazançları ve maaşları 2020 yılında ne kadar? Merak edilmekte. Özelde ve devlette ayrı ayrı 2020 ne kadar maaş alıyorlar bakalım.

Devlette Diyetisyen maaşları ne kadar 2020?

Diyetisyenlerin atama sayıları düşük ve dolayısı ile atama taban puanları da yüksek seyretmektedir. Bu yüzden mezunların küçük bir kısmı devlette çalışmaktadır. Geri kalan kısım özel sektörde iş bulmakta veya kendi kliniğini açmaktadır. Devlet Hastanelerine ya da devlette herhangi bir kurumda çalışan diyetisyenler ne kadar kazanıyor 2020?

Devlet hastanelerinde çalışan diyetisyenler arasında büyük farklar olmaz. Sadece kıdemine, derecesine, çalıştığı yıl sayısına, eşinin çalışıp çalışmadığına, çocuğu olup olmadığı ve çocuk sayısına göre değişiklik olmaktadır. Bunun dışında döner sermaye alırlar. Döner sermaye miktarı ise hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir.

Göreve yeni başlayan bir diyetisyenin döner sermaye hariç 2020 maaşı yaklaşık 4.400 tl.

5 yıllık tecrübeli bir diyetisyenin 2020 maaşı yaklaşık 4.300 tl.

10 yıllık tecrübeli bir diyetisyenin 2020 maaşı yaklaşık 4.700 tl.

15 yıllık tecrübeli bir diyetisyenin 2020 maaşı yaklaşık 5.000 tl.

20 yıllık tecrübeli bir diyetisyenin 2020 maaşı yaklaşık 5.200 tl.          

25 yıllık tecrübeli bir diyetisyenin 2020 maaşı yaklaşık 5.400 tl.

Özelde Diyetisyen maaşları ne kadar 2020?              

Özelde diyetisyen maaşları arasında resmen uçurum vardır. 2.500 tl kazanan da var 30 bin 40 bin tl kazanan da var. Bu tamamen kişiye göre değişmektedir. Her mesleğin içerisinde diğerlerinden sıyrılmış olanlar, kendini o sektörde farklı kılanlar daha fazla kazanmaktadır.

Özel Kliniklerde çalışan diyetisyenler baktığı kişiden alınan paranın yüzde ellisini almaktadırlar. Yüzde ellisi ise Klinik sahibine kalmaktadır.

Özel hastanelerde ise durum daha farklıdır. Özelde diyetisyen maaşları maaş + prim şeklinde verilmektedir. Bu da 2020 yılı aylık maaş olarak ne kadar? Kişinin portföyüne ve çalıştığı hastaneye göre değişiklik göstermekle birlikte 3.000 tl ile 8.500 tl arası değişmektedir.

Özel Muayenehane açanlar görüşme başı ücret almaktalar. Bu da kişinin popülaritesi ve işinde başarılı olma durumuna göre değişiklik gösterir. Özel muayene açanlar en az 5.000 tl en fazla 40.000 tl civarı aylık maaş kazanmaktadırlar.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:14

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER