DJler Ne Kadar Kazanıyor 2020? Nasıl Dj Olurum?

Djler ne kadar kazanıyor 2020? Dj olmak için hangi üniversite okunmalı? Nasıl dj olurum?

DJler Ne Kadar Kazanıyor 2020? Nasıl Dj Olurum?

Djler ne yapar?

Kaliteli ve trend restoran, cafe, bar gibi eğlence merkezlerinde ortama uygun biçimde müzik seçimleriyle misafirleri eğlendiren ve kaliteli zaman geçirmelerini sağlayan kişiye DJ ünvanı verilmektedir. Dj kelimesinin açılımı disko jokey olup müziği kontrol eden kişi anlamında kullanılmaktadır. Ancak dj mekanda yalnızca müzik seçimleri ve geçişlerle müşterilerin tüketim alışkanlıklarını, oturma sürelerini ve mekanın popülerliğini etkilemektedir. İyi bir dj oldukça yüksek paralar kazanmaktadır. Djler ne kadar kazanıyor 2020 ortalama gelirleri ne kadar ve ne iş yapar anlatmaya çalışacağız.

Dj kabini olarak bilinen ve mix benzeri çalışmaları yapmalarını sağlayan kabinler ortalama 2 bin TL ile 60 bin TL arasında değişmektedir. Bu kabinleri kullanarak mekana uygun slow, hareketli, duygusal parçaları yeniden yorumlayıp farklı ve refine zevkleri ortaya çıkarmanız gerekmettedir. Örnek vermek gerekirse Dj Douglas yakın zaman önce Selda Bağcan şarkılarını yeniden yorumlamış ve İspanya eğlence mekanlarında oldukça popüler hale getirmiştir. Yani çok geniş bir repetuarınız olmalı ve bu parçaları harmanlayıp yeniden yorumlayarak kendi tarzınızı oluştrumanız gerekmektedir.

Djler Ne Kadar Kazanıyor 2020?

Djler çalıştıkları mekanların büyüklüğüne göre gecelik ücret karşılığı anlaşmaktadır. Dj ne kadar alır belirleyen ise onun ismi yani tanınırlığıdır. Kendi tarzı olan, kitlesi olan, popüler Djler gecelik 20 bin TL civarında sahne almaktadır.  Uluslararası seviyede tanınan çalışmaları youtube ve benzer platformlarda milyonlar izlenen sosyal medya fenomenine dönüşmüş djler ise USD yani Amerikan Doları üzerinden çalışmaktadır. Ünü djlere aşağıda bir kaç örnek verdik.

  • Tiesto
  • Calvin Herris
  • Douglas
  • David Guetta
  • Avicci

Bu djler dünya çapında tanınmış kişilerdir. Türkiye’nin ünlü djleri ise Ozan Doğulu, Mete Avunduk, Doğukan Manço ve Emrah Karaduman olarak sıralanmaktadır. Ünlü isimlerden anlayacağınız üzere djlik artık sadece mekanlarda insanları eğlendiren bir meslek olmaktan çıkıp kliplerde yer alan hatta kliplerin isim kısmında ismi yer alacak kadar önemli bir meslek haline geldi. İlerleyen yıllarda hangi meslek ne yönde ilerler bilmiyoruz ama insanlar her şartta eğlenmek isteyecek olup hizmet sektörünün bir parçası olan eğlence sektörü her şart altında gelişecektir. Dolayısıyla djlik mesleği geleceği olan bir meslektir.

Nasıl Dj Olabilirim? Hangi Üniversiteyi Okumalıyım?

Bu işi yapabilmek için bitirmeniz gereken belirli bir bölüm olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Ancak elbette güzel sanatlar fakültesi konservatuar bölümü mezunları bir adım öndedir. Kaliteli bir müzik zevkiniz var ve yeni türlere açık bir insansanız, saatlerce bıkıp usanmadan müzik dinleyip kaliteli müzik nedir biliyorsanız. Oluşturduğunuz playlistler herkesçe beğeniliyorsa kısa bir djlik eğitimi veya kursu alarak ya da ufak mekanlarda başlayarak kısa sürede tanınabilirsiniz. Yada tamamıyla evinizde çalışır yaptığınız eserleri açık platformlar olan youtube gibi mecralarda yayınlayıp keşfedilmeyi bekleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020, 23:28

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER