Doktor Maaşları 2021 Ne Kadar? Uzman Doktor Maaşları 2021

Doktor maaşları 2021 yılında ne kadar oldu? Uzman doktor maaşları 2021. Pratisyen doktor maaşı 2021.

Doktor Maaşları 2021 Ne Kadar? Uzman Doktor Maaşları 2021

Doktor Maaşları 2021 Yılında Ne Kadar Oldu?

Doktor maaşları ne kadar 2021 yılında da her zaman olduğu gibi merak edilmektedir. Doktor olmak isteyenler, tıp fakültesi öğrencileri, çocuklarının doktor olmasını isteyen aileler dahil olmak üzere bir çok kişi özelde doktor maaşları ne kadar, devlette doktor maaşları ne kadar araştırmaktadır. Tüm branşlara göre doktor maaşları ve özel sektörde doktor maaşları ne kadar 2021 rakamlarıyla açıklayacağız.

Tıp fakültesi mezunu doktora pratisyen hekim unavnı verilmektedir. Herhangi bir alanda uzmanlaşan doktora uzman doktor, cerrahi branşlarda uzmanlaşan doktora operatör doktor ünvanı verilmektedir. Doktor maaşları branşlarına ve uzmanlık seviyelerine göre farklılık arz etmektedir.

Devlette Doktor Maaşları 2021

Devlet hastanalerinde veya aile sağlığı merkezlerinde doktor maaşları ne kadar anlatalım. Doktorlar yalnızca maaş ödemesi değil nöbet ücreti ve benzeri kalemlerde farklı ödemeler almaktadır. Dolayısıyla verdiğimi maaş rakamları toplam ele geçen ücret üzerinden yapılacaktır.

Branşlarına göre devlette doktor maaşları 2021 itibariyle

  • Aile hekimi maaşları 11.000 TL
  • Cildiye uzmanı maaşları 13.000 TL
  • Çocuk doktoru maaşları 13.000 TL
  • Jinekolog maaşları 15.000 TL
  • Ortopedist maaşları 15.000 TL
  • Ürolog maaşları 15.000 TL
  • Kalp doktoru maaşları 16.000 TL
  • Genel cerrah maaşları 17.500 TL
  • Psikiyatrist maaşları 14.000 TL

Devlette pratisyen hekim maaşları 2021 için 11.000 TL seviyesindedir. Benzer biçimde ameliyat yapabilen operatör doktor maaşları diğer uzman doktor maaşlarından ortlama 2 bin TL civarında yüksektir. Hem kamuda hem özel sektörde cerrahlar yaptıkları ameliyat başı, uzman doktorlar ise baktıkları hasta başına ek ödeme almaktadır. Döner sermaye ödemeleri baş hekimden başlayarak uzmanlık ve kadro derecesine göre dağıtılmaktadır. Yukarıda yer alan maaş rakamlarında döner sermaye ödemeleri dahil edilerek hesaplanmıştır. 

Özel Sektörde Doktor Maaşları 2021 Ne Kadar?

Özel sektör diğer bir değişle özel hastanelerde doktor maaşları kamuya göre nispeten daha yüksektir. Ancak bakılan hasta sayısı ve yapılan ameliyat genellikle daha fazladır. İyi bir özel hastanede çalışmak ün ve isim sahibi bir doktor olmak gerekmektedir. Bu nedenle doktorlar öncelikle bir devlet hastanesinde çalışıp hasta çevresi edinmeyi amaçlamaktadır.

Özel hastanede doktor maaşları branşlara göre değişmektedir. En fazla maaş alan branşlar cerrahi branşları olurken uzman doktor maaşları 2021 için genellikle 20 bin TL seviyesinin üzerindedir.

Özel hastane pratisyen doktor maaşları 2021 için 12 bin TL seviyesindedir. Özel hastaneden operatör olmayan psikiyatrist, dermatolog, çocuk doktoru gibi uzman doktor maaşları 2021 ortalama 18 ile 19 bin TL civarında değişmektedir.

Özel hastane cerrah maaşları  her yıl olduğu gibi maaş ve üzerine ameliyat ücretinin %25’i biçiminde tespit edilmektedir. Yani ortalama bir cerrahın haftada 2-3 ameliyatı mevcuttur. Yapılan ameliyatlardan ortalama 10 bin TL cerrah maaşlarına eklenecek olup bu ücret haricinde ise 15 bin TL sabit maaş ödemesi yapılamtakdır. Ortalama özel hastane cerrah maaşları 2021 için 25 bin TL civarındadır. Başhekim haricinde diğer hastahane personeli maaşları ise genellikle cerrah maaşlarına göre düşüktür.

Özel hastane başhekim maaşları 2021 yılı için ortalama 45 bin TL civarındadır. Zincir özel hastane şubelerinde bu maaş daha da yükselmektedir. Başhekim yarımcısı maaşı 2021 için 36 bin TL seviyelerindedir. Şehirden şehire bu maaş ödemelerinde %15-20 civarında artamkta veya azalmaktadır.

Devlet hastanesi baş hekim maaşları döner sermaye ödemeleri dahil olmak üzere 25 bin TL seviyesindedir. Yani devlette ortalama başhekim maaşları 2021 için 25 bin TL seviyesindedir.

Asistan Doktor Maaşları Ne Kadar?

Toplamda 6 yıl süren tıp fakültesi eğitimi başarıyla tamamlandıktan sonra uzman olmak isteyen adaylar Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı (TUS) başarıyla tamamladıktan sonra asistan doktor olarak görev almaktadır. Asistan doktorluk 4 yıl devam eden bir süreçtir.

Asistan doktor, uzman doktorun sahip olduğu bir çok hakka sahip olamadığı gibi pratisyen hekim gibi aile hekimliği vs de yapma şansına sahip değildir. Bu nedenle asistan doktor maaşları 2021 için ortalama 8 bin TL seviyesindedir. Asistan doktor maaşları yerine intörn doktor maaşları da denilmektedir. Dolayısıyla intörn doktor maaşları 2021 yılında 8 bin TL seviyesindedir. 

Doktor Özlük Hakları Nasıl?

Devlette doktorlar diğer tüm devlet memurlarının haklarına sahiptir. Kamuya doktor alımları kura ile atama şeklinde yapılmakta olup şu an için mezun olan doktorların tamamına yakını kamuya kura ile atanmaktadır. Göreve başlayan doktor bulunduğu sağlık kurumunda doktor yoğunluğuna göre nöbet tutmakta ve nöbeti olmadığı haftalarda hafta içi 5 gün mesai yapmaktadır.

Uzman doktorların atanma sistemi ise farklıdır. Tıpta uzmanlık sınavı sonrası tercih yaprak bölüm ve üniversite hastanesi tercih edilmelidir. Ardından eğitim sonrası boş kadro durumuna göre uzman doktorlar hastane tercih etmekte ve yerleşmektedir.

Doktorlar 3600 ek gösterge ile çalışmaktadır. Bu da emeklilikte maaşlarının düşeceği anlamında gelmektedir. Uzman doktor emekli maaşları 2021 için 10 bin TL civarındadır. Pratisyen hekim emekli maaşları 2021 için 6 bin TL düzeyindedir. Bu nedenle doktorlar devlet hastanesinden emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etmektedir. Dönem deönem doktor ek gösterge rakamının artırılması yönünde talepler olsa da doktor ek gösterge artışı gibi bir durum söz konusu değildir.

Doktor emekli ikramiyeleri maaş ve çalışma yıllarının çarpımı şeklinde hesaplanmaktadır. Emekli olmadan önceki son maaşı ve hizmet yılı çarpımı ile hesaplanan doktor emekli ikramiyesi 2021 için örnek hesaplama yapalım. 30 yıl çalışan bir doktor, son maaşı 15 bin TL olduğunu sayarsak 450 bin TL emekli ikramiyesi alacaktır.  

Tıp fakültesi eğitim hakkında merak edilenler

Tıp fakültesi taban puanları 2021

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 18:43

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mz
mz - 2 yıl Önce

Taban maaş 4500-5500tldir. Sabit döner 4000tl. Verilen miktarlar gerçek dışı, hayal ya da fantezi. İnsanları yanlış yönlendirmeyelim.

Mustafa
Mustafa - 2 yıl Önce

Doktor emekli ikramiyesi 140bin civarındadır.Çünkü 15bin in sadece 5500-6000 TL si merkezi bütçe maaşıdır.Gerş kalanlar sabit ödeme ve performans ödemesidir.Yukarıdaki rakamların çoğu yanlış bu arada.Bir hekimle konuşmanız daha iyi olur.Zaten doktor olup ne yapacaksınız?Her gün hakaret mi duymak istiyorsunuz???

SIRADAKİ HABER