Eczacılar Ne Kadar Kazanıyor 2021? Eczacı maaşları Ne Kadar 2021?

Kendi eczanesini açan eczacılar ne kadar kazanıyor 2021? Eczacılar ne kadar kazanıyor 2021? Eczacı maaşları ne kadar 2021? 2021 eczane teknikeri ne kadar maaş alır?

Eczacılar Ne Kadar Kazanıyor 2021? Eczacı maaşları Ne Kadar 2021?

Eczacılar Ne Kadar Kazanıyor 2021?

Eczacılık bölümü sayılsal bölümler arasında en fazla istenen bölümlerden biri olup eczacılık istenen bir meslektir. Bu nedenle bir çok adat eczacılar ne kadar kazanıyor 2021 yılında da merak etmektedir. Eczacılar ne kadar kazanıyor bilmeden adayların sağlıklı bir biçimde eczacılık okumak istemesi mantıklı değildir.

Eczane açmak ve esnaf gibi satış yapmak eczacılık mezunları için ülkemizde en cazip alternatiftir. Eczacılık bölümü mezunları bu nedenle genelde okul bittikten sonra akademik kariyer yapmak veya bir ilaç firmasında sürekli biçimde çalışmak yerine kendi işinin patronu olmayı seçmektedir. Ülkemizde maaşlı çalışan olmak çok kolay bir iş olmadığından eczacıların bu tercihini anlamak zor olmayacaktır.

Eczacılar ne kadar kazanıyor anlamak için kendi eczanesi olan eczacılar ne kadar kazanıyor ve eczacı maaşları 2021 yılında ne kadar oldu inceleyeceğiz. Ayrıca eczane kalfaları ne kadar kazanıyor, eczane teknikeri ne kadar kazanır anlatacağız.

Eczaneler Ne Kadar Kazanıyor 2021?

Kendi eczanesi olan eczacılar ne kadar kazanıyor genellikle merak edilemktedir. Ancak eczacılar odası veya herhangi bir başka kaynak tam rakamları paylaşmamaktadır. Ancak 2021 için ilaç kar marjları %30-35 bandında olduğu için farklı fiyat uygulamaları mevcur değildir. Bu nedenle eczanelerin gelirleri müşteri çevresine göre değişmektedir.

Ankara, İstanbul, İzmir gibi metropollerde işlek bir yerde iyi müşteri çevresi olan eczaneler oldukça yüksek gelirler elde etmektedir. Metropollerde 20 bin ve üzeri kar eden eczacı sayısı oldukça fazladır. Ancak daha ara sokaklardaki eczanelerin gelirleri çok daha düşüktür. Öyle ki zarar edip kapatan eczaneler dahi mevcuttur. Bu noktada işletmenizin konumu ve kira gideri orantılı olmalıdır. İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirlerde eczaneler 2021 itibariyle 10-15 bin TL arasında kazanmaktadır.

Bursa, Adana, Samsun, Kahraman Maraş gibi şehirlerde eczaneler ortalama 2021 için 10 bin TL civarında kazanmaktadır. Burdur, Uşak, Adıyaman gibi illerde eczaneler ortalama 2021 için 8-9 bin TL kazanmaktadır. Daha küçük ilçelerde ise daha az satış yapılmakta olup ortalama eczane gelirleri daha da düşmektedir.

Eczacı Maaşları 2021

Eczacı maaşları çalıştıkları ilaç deposunda, kimya labaratuvarında veya ilaç şirketinde bulunduğu departmana göre ilaç geliştirme, aşı geliştirme veya ilaç depolama çalışmalarında görev almaktadır. Eczacı maaşları çalıştığı şirket, şirketteki tecrübesi ve yabancı dili gibi kriterlere göre belirlenmektedir.

  • Yeni başlayan eczacı maaşları 4.800 TL
  • 2 yıllık eczacı maaşları 6.500 TL
  • 5 yıllık eczacı maaşları 8.000 TL
  • 10 yıllık eczacı maaşları 9.000 TL

2021 eczacı maaşları ortalama olarak bu şekildedir. Ancak doktora yapıp farklı bir alanda kendisini geliştirmiş bir eczacının durumu daha iyi olacaktır. Meslekte kendinizi geliştirmenin en iyi yolu spesifik bir alanda kendisini geliştirmek, yurt dışı yüksek lisans yapmak ve dil öğrenmektir.

Eczane Teknikeri Maaşları 2021

Özel sektörde eczane teknikeri  maaşları 2021 yılı için ortalama 3.000 TL civarındadır. Haftada 6 gün mesai yapan eczane teknikerleri genellikle eczaneyi tek başına çekip çevirmektedir. Ecznelerde eczane teknikeri, eczne teknisyeni veya eczacı kalfası arasında herhangi bir fark bulunmamakta olup hepsi aynı işi yapmaktadır.

Devlette eczane teknikeri maaşları 2021 için 4.500 TL seviyesindedir. Devlet hastaneleri sağlık teknikeri adı altında eczane teknikeri ataması yapmaktadır. Eczane hizmetleri bölümü mezunları sağlık teknikeri kadrolarına atandığı takdirde 4.500 TL seviyesinde maaş almaktadır. Kamu Personeli Seçme Sınavı ile atanan adayların KPSS p93 puan türünden 70 ve üstü puan almak yeterlidir.

Hangi meslek ne kadar kazanıyor, ne iş yapıyor, kimler olabilir gibi konuları öğrenmek için hepsinibilio.com adresini takipte kalın. Ayrıca kariyer forum sitemizi de takip etmenizi öneririz.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 00:03

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER