Eczacılar Ne Kadar Kazanıyor? Ortalama Eczane Cirosu 2020

Eczacılar ne kadar kazanıyor? 2020 aylık ortalama eczane cirosu ne kadar? Eczacılar aylık ne kadar kazanıyor 2020? Eczacılar ilaçlardan yüzde kaç kazanıyor 2020?

Eczacılar Ne Kadar Kazanıyor? Ortalama Eczane Cirosu 2020

Eczacılar Ne Kadar Kazanıyor 2020?

Eczacılık bölümünden mezun olanların önünde toplam üç temel alternatif mevcuttur. Bunlardan birincisi kamuya eczacı olarak girmek ve Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimlerinden eczacı olarak istihdam edilmektir. İkincisi kendine ait bir eczane açıp perakende ilaç satışı yapmak. Üçüncüsü ise ilaç firmalarında eczacı olarak çalışıp ilaç üretim ve pazarlama süreçlerinde yer almaktır.

Devlette Eczacı Maaşı 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan personel alımı süreçleri incelendiğinde eczacı alımının oldukça sınırlı olduğu görülmektedir. Ancak az da olsa devlette eczacı kadrosu mevcuttur. Güncel ocak zammından sonra kamuda eczacı maaşı 2020 için 6.500 ile 8.000 TL arasında değişmektedir. Yabancı dil tazminatı, asgari geçim indirimi, eş ve çocuk yardımı gibi ufak miktarlı ek ödemeler mevcuttur. Bunun haricinde herhangi bir ek ödeme mevcut değildir.

Eczacılar Ne Kadar Kazanıyor? Ortalama Eczane Ciroları 2020.

Üniversitelerin sağlık bilimleri fakültesi eczacılık bölümünden mezun olan herkes eczane açabilmektedir. Herhangi bir ek şart, yükümlülük veya sınav bulunmamaktadır. Aynı zamanda eczacılık herhangi bir emeklilik veya benzeri bir uygulamaya  tabi değildir. Dolayısıyla eczacılık bölümü mezunu herkes rahatlıkla eczane açabilirken hiç bir kapatma zorunluluğu mevcut olmadığından bir eczane 50 yıl açık kalabilmektedir. Bunun sonucu olarak da eskiden imkansız olarak görülen eczanelerin iflas etmesi artık günümüzde mümkün, her mahallede bir eczane bulunmakta ve artık bunlardan bazıları batmaktadır.

Bulunduğu il veya ilçeye, mahalle ve sokağa göre eczanelerin gelirleri değişmektedir. Ayrıca aynı sokakta müşteri çevresi edinmiş ve yeni açılmış eczane gelirleri arasında da fark mevcuttur. Aynı semtte belirli bir dükkanda sürekli olarak kalan eczaneler daha geniş müşteri çevresine sahip olduğundan daha yüksek gelir elde etmektedir.

İlacın yerli veya ithal olmasına göre değişmekle birlikte eczanelerin ilaçtan kar oranı %20 ile %25 arasında değişmektedir.  Yani eczacılar cironun beşte birinden dükkan giderlerini çıkardığında kazancı ortaya çıkmaktadır. Ortalama bir Anadolu şehrinde ortalama bir eczane aylık 10 bin TL ile 12 bin TL arasında kazanmaktadır.

Büyükşehirlerde ortalama bir eczane aylık 15 bin ile 20 bin TL arasında kazanmaktadır. Eczanelerin en büyük gider kalemi dükkan kiralarıdır. Eğer dükkan eczanenin sahibine aitse burada verdiğimiz kazançtan fazlasını elde etmek, müşteri çevresi edinmek çok daha kolaydır.

Eczacı gelirini etkileyen bir diğer önemli faktörde nöbet gelme sıklığıdır. En önemli gelir kaynağı nöbette elde edilen gelirdir. Bir gece nöbetinde bir eczane 20 bin TL gibi bir gelir elde edebilmektedir. Dolayısıyla nüfusa göre eczane sayısı az olan bölgelerde gelir elde etmek çok daha kolaydır.

Özel Sektörde Eczacı Maaşları 2020 Yılında Kaç TL?

Diğer bir alternatif olarak verdiğimiz özel şirketlerde, ilaç firmalarında çalışan yeni başlayan eczacılar 4.000 TL civarında maaş almaktadır. Sektöründe tecrübe sahibi eczacı maaşları 2020 yılı için 7 bin TL ile 10 bin TL arasında değişmektedir. İlaç üretim ve pazarlama alanında faaliyet gösteren şirketler mali gücü oldukça yüksek ve çalışma şartları iyi şirketlerdir. Dolayısıyla eğer iyi bir çevreniz yoksa ilaç firmalarından eczacı olarak çalışmak ve kurumsal kariyer de iyi bir alternatif olabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 00:37

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER