Futbolcu maaşları 2020

Dünya’da en çok kazanan futbolcular 2020, Türkiye’de en çok kazanan futbolcular 2020, BAL futbolcu maaşları 2020, 3. Lig futbolcu maaşları 2020, PTT 1. lig futbolcu maaşları 2020

Futbolcu maaşları 2020

Futbol dışarıdan bakıldığında bir spor veya oyun gibi gözükse de aslında endüstriyel bir sektördür. Zaman geçtikçe büyüyen ve gelişen bir sektör. Günümüzde 2020 yılına geldiğimizde ekonomik olarak devleşmiş bir sektör haline gelmiştir. Bu sektörde futbolcu, antrenör, hakem, sağlıkçı, malzemeci, menajer gibi binlerce kişi istihdam etmektedir. Aynı gerçek bir ekonomi gibi futbolda da futbol kulüpleri tesis, futbolcu ve alt yapı yatırımı yapmaktadırlar. Futbolcuları on milyonlar, yüz milyonlarca Euro bonservis ücretlerinden kazanç sağlanmaktadır. Bu futbol endüstrisinin büyüklüğünü her yaz transfer döneminde yapılan yaklaşık 150- 200 milyar dolarlık transfer bedellerinden anlayabiliyoruz. Bu kadar büyük bir endüstrisi olan futboldan en çok payı da elbette futbolcular almaktadırlar.

Dünya’da en çok kazanan futbolcular 2020

Dünyada futboldan en fazla kazanan futbolcuların başında Ronaldo, Messi, Neymar, Hazard, gibi futbolcular gelmektedir.

Real Madrid’de forma giyen Belçikalı kanat oyuncu Eden Hazard haftalık 510.000 dolar maaş almaktadır. Nike, taps gibi firmalarla da sponsorluk anlaşmaları mevcuttur.

Japonya ligi takımlarından vissel kobe’de forma giyen İspanyol futbolcu Andres İniesta haftada 640.000 dolar kazanmaktadır. Ayrıca Japon ayakkabı markası Asis ile sponsorluk anlaşması bulunmaktadır.

Paris Saint-Germain ‘ da fora giyen Brezilyalı futbolcu Neymar haftalık 900.000 dolar kazanmaktadır.  Mastercard, Gillette, McDonalds gibi büyük firmalarla da sponsorluk anlaşmaları vardır.

Yıllardır Barcelona’da forma giyen Arjantinli futbolcu Lionel Messi haftalık 650.000 dolar kazanıyor. Ayrıca Adidas, Pepsi, Mastercard gibi firmalarla sponsorluk anlaşmaları bulunmaktadır.

İtalya Seri A ligi ekiplerinden Juventus’ta forma giyen Portekizli golcü futbolcu Cristiano Ronaldo haftalık 670.000 dolar kazanmaktadır. Gillette ve Clear Man in reklam yüzü olan Ronaldo’nun ayrıca Nike ile de sponsorluk anlaşmaları mevcuttur.

Türkiye’de en fazla kazanan futbolcular 2020

Türkiye’de en çok kazanan futbolcu Radamel Falcao. Santrafor bölgesinde oynayan Kolombiyalı futbolcu Galatasaray’dan yıllık maç başı ve primler hariç 5 milyon Euro kazanıyor.

Galatasaray forması giyen kanat oyuncusu Sofiane Feghouli yıllık maç başı ve primler hariç 3.8 milyon Euro kazanıyor.

Galatasaray forması giyen Uruguaylı tecrübeli file bekçisi Fernando Muslera yıllık maç başı ve primler hariç 3 buçuk milyon Euro kazanmaktadır.

Galatasaray forması giyen Faslı orta saha oyuncusu Younes Belhanda yıllık maç başı ve primler hariç 3.5 milyon Euro kazanıyor.

Beşiktaş formasını terleten Hırvat defans oyuncusu Domagoj Vida yıllık maç başı ve primler hariç 3 milyon Euro kazanıyor.

Trabzonspor’da forma giyen Arjantinli orta saha oyuncusu Jose Sosa yıllık maşı ve primler hariç 3.3 milyon Euro kazanıyor.

PTT 1. lig futbolcu maaşları 2020

Alt lig olması ve doğal olarak da futbolcuların kalitesinin daha az olmasından dolayı PTT 1.Lig’de futbolcuların maaşları ve yıllık ücretleri daha düşük olmaktadır. Bu ligde oynayan ortalama bir futbolcu aylık 30.000 tl – 50.000 tl civarı bir maaş almaktadır. Bunun haricinde prim ve maç başı ücretleri de bulunmaktadır. Şampiyonluğa oynayan takımın iyi oyuncuları ise aylık 80.000 – 120.000 tl civarı maaş almaktadırlar.

3. Lig futbolcu maaşları 2020

3.ligde oynayan futbolcular yaklaşık 50.000 tl – 250.000 tl arası yıllık ücret kazanmaktadır. Aylık maaş olarak alanlar ise aylık 5.000 tl – 20.000 tl arası bir maaş almaktadır. Bu maaş futbolcuların yaşına, geçmiş kariyerine, piyasa değerine göre farklılıklar göstermektedir. Genelde en az yarısını sezon başlamadan önce peşin olarak alırlar. Geri kalanını ise parça parça yıl içerisinde almaktadırlar. Bu ücretlerin dışında maç başı ve prim ücretleri de bulunmaktadır. 3.ligde maaşlar tatmin edici olmadığı için BAL ligi amatör bir lig olmasına rağmen daha fazla kazanmak için orayı tercih eden futbolcular da mevcuttur.

BAL futbolcu maaşları 2020

2010 yılında kurulan Bölgesel Amatör Ligi ( BAL ) yarı profesyonel gibi bir ligdir fakat resmiyette amatör lig olarak geçmektedir. Bu ligde şampiyonluk kadrosu kurmak için takımlar bir amatör lige nazaran iyi paralar harcamaktadır. Fakat şampiyon olamazlarsa paraları çöpe gitmiş gibi olur hatta ligden bile düşme durumları oluşmaktadır. Ligi 2. bitiren bir takım 3.lige çıkmayacağı gibi Bal liginden bile düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Çünkü sisteme göre 1. olamayan Büyükşehir Belediyesi haricindeki illerin kontenjanı düşük olduğundan dolayı takımları yerel amatör ligde şampiyon olan takımla play- off oynuyor ve o bir maçta mağlup olursa yerel amatör lige düşüyor.

Bal liginde 2020 yılı itibarıyla en kötü takımda oynayan bir oyuncu yıllık peşinat olarak en az 7-8 bin tl ve maç başı ücreti olarak da 200-300 tl kazanmaktadır. Şampiyonluğa oynayan iddialı bir takımda en iyi oyuncuların aldığı ücretler ise yıllık peşinat 100.000- 150.000 tl yi bulabilmektedir. Maç başı ücret olarak da 750 - 1.000 tl almaktadırlar. Yıllık peşinat 7.000 tl – 150.000 tl,  maç başı ücret ise 200 tl – 1.000 tl arsı değişiklik göstermektedir. Bal liginde ortalama oyuncuların ve çoğu oyuncunun aldığı yıllık peşinatları 30.000- 50.000 tl civarıdır. Maç başı ise 500 tl civarında bir kazançları vardır. Bu maaşlara şampiyonluk primleri, galibiyet primleri dahil değildir.

2021 futbolcu maaşları hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2022, 23:23

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo - 10 ay Önce

İyi maaşı mi yüksel

SIRADAKİ HABER