Futbolcu Maaşları 2021. Futbolcular Ne Kadar Kazanıyor?

Futbolcu maaşları 2021 ne kadar? Türkiye’de futbolcu maaşları 2021, Dünyada futbolcu maaşları 2021, 1.lig futbolcu maaşları, 2.lig futbolcu maaşları, 3.lig futbolcu maaşları, Bal ligi futbolcu maaşları, Süper amatör ve yerel amatör lig futbolcu maaşları

Futbolcu Maaşları 2021. Futbolcular Ne Kadar Kazanıyor?

Futbolcu Maaşları 2021

Futbol dışarıdan baktığımızda bir oyun ya da spor gibi görünse de aynı zamanda endüstriyel bir sektördür. Günümüzde 2021 yılına gelindiğinde ekonomik anlamda devleşmiş bir sektör haline geldi. Bu sektörde futbolcu, antrenör, sağlıkçı, hakem, menajer, malzemeci gibi binlerce kişi istihdam edilmektedir. Binlerce kişiye maaş verilmektedir. Futbolcu maaşları da bu kazançtan en çok payını alan kesimdir.

Futbol, kitleleri birbirine bağlayan harika bir oyun olmasının yanı sıra özellikle son 15 yılda endüstriyel evriminin de etkisi ile eğlence sektörü pazarının en büyük kategorilerinden biridir. Stadyum gelirleri ile, yayın hakları ihaleleri ile, futbolculara ödenen uçuk bonservis bedelleri ile milyar dolarlık bir ekonomiye sahiptir. Bir de bu oyunu icra edenlerin yani futbolcuların kazançları ve maaşları var.

Öncelikle futbol, yapılması en sporlardan bir tanesidir. Yeteneğin dışında hem fiziksel hem de psikolojik açıdan üst düzey dayanıklılık gerektiriyor fakat bu kadar zor bir sporu yapanların ayın sonunda maaşlarına bakmak için banka hesaplarına girdiklerinde bütün bu çalışmalarının karşılığını fazlasıyla aldıklarını söyleyebiliriz. İyi bir futbolcu olmak tüm spor ile kıyaslarsak en kazançlısıdır.

Günümüzde futbol aynı zamanda bir yatırım aracı gibidir. Futbol kulüpleri futbolcu, alt yapı ve tesis yatırımı yapıyorlar. Düşük maliyete futbolcu bulup onları geliştirip satarak on milyonlarca, yüz milyonlarca Euro bonservis bedelleri ile kazanç sağlanıyor. Bu kadar gelişen ve büyüyen futbol endüstrisinin büyüklüğünü yılda iki dönem olan her yaz ve kış ayları transfer döneminde yapılan yaklaşık 250- 300 milyar dolarlık transfer bedellerine bakarak anlayabilirsiniz. Bu büyük endüstride parayı ise en çok futbolcular kazanıyor. Fakat bu büyük paraları sadece büyük liglerde oynayan oyuncular kazanıyor. Alt liglerde maaşlar ve kazançlar hiç te öyle değil. Bu yazımızda Alt liglere de değineceğiz.

Hakem Maaşlarına buradan bakabilirsiniz.

Dünyanın en çok kazanan futbolcuları 2021

Üst düzey profesyonel futbolcular genellikle haftada 100.000 dolardan fazla maaş alırlar. Bunun dışında bir o kadar hatta daha fazlasını da sponsorluk anlaşmalarından kazanırlar. Bakalım Dünyada hangi futbolcu ne kadar kazanıyor?

France Football dergisi her sene maaşlar ve sponsorluklar ile birlikte toplam kazançlara dayanarak futbolda en fazla para kazanan, en fazla maaş alan futbolcuların listesini yayınlıyor. Şimdi o listeye bir bakalım;

Kylian Mbappe Ne Kadar Kazanıyor? Futbolcular genelde futboldan en fazla parayı 25-30 yaşları arasında kazanır fakat Mbappe daha 21 yaşında olmasına rağmen kazandığı ücret ile bu listeye girmeyi başarabildi. Fransa milli takımı ile Dünya Şampiyonluğu yaşamış olan Mbappe’nin kulübü ile yapmış olduğu kontrata göre yıllık 25 Milyon Dolar garanti maaşı vardır. Ayrıca maç başı 100.000 dolar ve gol başına da 50.000 dolar ve birçok bonusları var. Nike ve Umbro ile kişisel sponsorluk anlaşmaları bulunmaktadır. Toplamda Mbappe’nin kazancı 33.000.000 dolardır.

Lewandowski Ne Kadar Kazanıyor? Bayern Münih kulübü ile 2023 yılına kadar kontratı bulunan Lewandowski, kulüpten 22 Milyon Dolar garanti ücret almaktadır. Maç başı ücreti 84.000 dolar, gol başı ücreti ise 80.000 dolardır. Nike, Huawei ve Head and Shoulders markaları ile sponsorluk anlaşmaları bulunan Lewandowskinin yıllık toplam kazancı 36.000.000 dolar civarıdır.

Raheem Sterling Ne Kadar Kazanıyor? Manchester City oyuncusu yıllık 13 milyon dolar garanti ücret kazanıyor. Nike, Puma, Pepsi, Gillette gibi markalar ile sponsorluk anlaşmaları bulunan Raheem Sterlingin yıllık toplam kazancı 35.000.000 dolar civarıdır.

Andres İniesta Ne Kadar Kazanıyor? Japonya Kobe Wissel oyuncusu yıllık 29 milyon dolar garanti ücret kazanıyor.

Eden Hazard Ne Kadar Kazanıyor? 2019 yaz transfer döneminde 100 milyon Euro bonservis ile Real Madrid’e transfer olan oyuncu yıllık 13 milyon dolar garanti ücret kazanıyor. Nike, Nissa, Cadbury gibi markalar ile sponsorluk anlaşmaları bulunan Eden Hazardın yıllık toplam kazancı 42.000.000 dolar civarıdır.

Griezman Ne Kadar Kazanıyor? 2019 yaz transfer döneminde Barcelona’ya transfer olan oyuncu yıllık 37 milyon dolar garanti ücret kazanıyor. Maç başı 140.000 ve gol başı 130.000 dolar bonusu vardır. Puma ile sponsorluk anlaşmaları bulunan Griezman yıllık toplam kazancı 41.000.000 dolar civarıdır.

Gareth Bale Ne Kadar Kazanıyor? Çeşitli sponsorluk anlaşmaları ile beraber toplam yıllık kazancı 42.000.000 dolar civarıdır.

Neymar Ne Kadar Kazanıyor? 2017 yılında 222 milyon Euro bonservis bedeli ile Barcelona’dan Paris Saint German’e transfer olan tarihin en pahalı futbolcusu unvanını elinde bulunduran 28 yaşındaki Neymar 41 milyon dolar yıllık garanti maaş kazanıyor. Nike, Redbull, Kia, Air Jordan, Diesel gibi markalar ile sponsorluk anlaşmaları bulunan Neymarın yıllık toplam kazancı 105.000.000 dolar civarıdır.

Cristiano Ronaldo Ne Kadar Kazanıyor? 35 yaşındaki oyuncu yıllık 63 milyon dolar garanti maaş kazanıyor. Sponsorluk anlaşmaları ile birlikte Cristiano Ronaldo’nun yıllık toplam kazancı 130.000.000 dolar civarıdır.

Lionel Messi Ne Kadar Kazanıyor? Barcelona’da 34 kupa kazanan Messi yıllık 78 milyon dolar garanti maaş kazanıyor. Adidas ve Pepsiden sponsorluk anlaşmaları ile birlikte Lionel Messi’nin yıllık toplam kazancı 143.000.000 dolar civarıdır.

Türkiye’de en fazla kazanan futbolcular 2020

Türkiye’de en fazla maaşı olan futbolcu Radamel Falcao. Forvet mevkisinde oynayan Kolombiyalı oyuncu Galatasaray’dan yıllık maç başı ve primler hariç 5 milyon Euro kazanmaktadır.

Galatasaray’da forma giyen kanat ve orta saha oyuncusu Sofiane Feghouli senelik maç başı ve primler hariç 3.8 milyon Euro kazanmaktadır.

Fernando Muslera’nın Galatasaray’dan senelik 3.5 milyon Euro kazancı bulunmaktadır.

Galatasaray’da forma giyen Faslı orta saha oyuncusu Younes Belhanda senelik primler ve maç başı hariç 3.35 milyon Euro kazanıyor.

Beşiktaş forması giyen Hırvat defans oyuncusu Domagoj Vida senelik primler ve maç başı hariç 3 milyon Euro kazanmaktadır.

Samatta senelik 2.75 milyon Euro kazanmaktadır.

Fenerbahçe forması giyen orta saha oyuncusu Luiz Gustavo senelik primler ve maç başı hariç 2.7 milyon Euro kazanmaktadır.

Galatasaray forması giyen kanat oyuncusu Ryan Babel senelik primler ve maç başı hariç 2.5 milyon Euro kazanmaktadır.

Beşiktaş forması giyen orta saha oyuncusu Adem Ljajic senelik primler ve maç başı hariç 2.25 milyon Euro kazanmaktadır.

Fenerbahçe forması giyen orta saha oyuncusu Jose Sosa senelik primler ve maç başı hariç 1.8 milyon Euro kazanmaktadır.

Beşiktaş forması giyen kanat oyuncusu Georges-Kevin N’koudou senelik primler ve maç başı hariç 1.6 milyon Euro kazanmaktadır.

PTT 1. lig futbolcu maaşları 2021

Süper ligin bir alt liginde olması ve doğal olarak da futbolcu kalitesinin daha az olması dolayısıyla PTT 1.Lig’de futbolcuların maaşları ve peşinat ücretleri daha düşük seyretmektedir. 1. ligde oynayan ortalama seviyede bir oyuncu aylık 30.000 tl – 50.000 tl civarı bir maaş alır. Bunun dışında maç başı ve prim kazançları de bulunmaktadır. Şampiyonluk mücadelesi veren takımların iyi oyuncuları ise aylık 80.000 – 120.000 tl civarı maaş alır.

3. Lig futbolcu maaşları 2021                          

3.ligde oynayan oyuncular yaklaşık 100.000 tl – 250.000 tl arası yıllık ücret kazanıyor. Aylık maaş alanlar ise aylık 7.000 tl – 22.000 tl civarı bir ücret almaktadır. Bu maaşlar oyuncuların kariyerine, yaşlarına, piyasa değerine göre değişiklik gösterir. Genelde maaşın en az yarısını sezon başlamadan peşinat olarak alırlar. Geri kalan kısmını ise parça halinde sene içinde alırlar. Bu maaşların haricinde prim ve maç başı ücretleri de bulunmaktadır. 3.ligde ücretler tatmin edici olmadığı için bazı futbolcular daha fazla kazanmak için Bölgesel Amatör Ligde (BAL) oynamayı tercih etmektedir.

BAL futbolcu maaşları 2021

2010 yılında oynanmaya başlanan Bölgesel Amatör Lig ( BAL ) yarı profesyonel gibi bir ligdir ancak resmiyette amatör lig olarak geçer. BAL liginde şampiyon kadro kurabilmek için kulüpler bir amatör lige göre iyi paralar harcarlar. Fakat şampiyon olamadıklarında paralar boşa gitmiş gibi olur hatta ligden düşme durumu bile oluşmaktadır. Kulüplerin gelirleri çok azdır. Ligi 2. Sırada tamamlayan bir takım 3.lige çıkamayacağı gibi Bal liginden bile düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Bal liginde 2021 yılı itibarı ile kötü bir takımda oynayan bir futbolcu yıllık peşinat olarak en az 7-8 bin tl ve maç başı ücreti olarak da 200-300 tl maaş almaktadır. Kafaya oynayan iddialı bir kulüpte ise iyi oyuncuların aldığı ücretler yıllık 100.000- 150.000 tl yi bulabiliyor. Maç başı maaş olarak ise 750 - 1.000 tl almaktadırlar.

Yıllık peşin maaş 7.000 tl – 150.000 tl, maç başı para ise 200 tl – 1.000 tl arsı değişkenlik göstermekte. Bal liginde ortalama seviye oyuncuların aldığı yıllık ücret 30.000- 50.000 tl civarındadır. Maç başı ise 500 tl civarı bir maaşları vardır.

Süper Amatör ve Yerel Amatör Lig Futbolcu Maaşları 2021

Süper amatör ve yerel amatör ligde oynayan oyuncuların çoğu para almadan oynamaktadır. Para alanlar ise ortalama yıllık 1.000-10.000 tl arası bir miktarda garanti ücret almaktadırlar. Maç başı olarak anlaşanlar ise 100 tl ile 300 tl arası bir maç başı ücret alırlar. Amatör liglerde daha çok şampiyonluğa oynayan kulüpler para verir onlar da şampiyonluk iddiası bitince para vermemeye başlarlar.

2. Lig futbolcu maaşları 2021

Türkiye 2. Liginde oynayan bir futbolcu yaklaşık senelik 200.000 – 400.000 tl civarı bir maaş almaktadır.

Kafanıza takılan ve sormak istedikleriniz için forum.hepsinibilio.com dan belirtebilirsiniz. Ayrıca diğer meslekler ve maaşları hakkında hepsinibilio.com adresinde daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 20:36

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Firdevs
Firdevs - 1 yıl Önce

Futbolcular kaç TL kazanıyor

Ali
Ali - 7 ay Önce

Yıllardır internette aratirim, ilk defa bu kadar detaylı ve bir arada bilgi veren bir yazı okumamıştım. Gerçekten tek şey denir buna. Hay Allah sizden razı olsun :)

SIRADAKİ HABER