Gelir Uzman Yardımcısı Maaşları 2021. GUY Maaşları 2021 Ne Kadar?

Gelir Uzman Yardımcısı Maaşları 2021. GUY Maaşları 2021. Gelir uzmanı maaşları. Gelir uzmanı ne kadar maaş alır.

Gelir Uzman Yardımcısı Maaşları 2021. GUY Maaşları 2021 Ne Kadar?

Gelir Uzman Yardımcısı Maaşları 2021

Gelir uzman yardımcısı vergi dairelerindeki işleyiş sistemiyle ilgili araştırma yapan, iyileştirme amacıyla fikirler sunan ve bağlı bulunduğu bölümde yapılması gereken görevlerden sorumluluğu olan kişidir. Gelir uzman yardımcısı maaşları 2021 (GUY Maaşları) için belirlenen tutarın içinde bekar ya da evli olması, taban ücreti, gösterge ücreti, özel hizmet tazminatı, yan ödeme, ek ödeme ve denetim tazminatına ek olarak yapılan kesintiler çıktıktan sonra ücret belirlenebilmektedir. Bu bilgiler dikkate alınarak hesaplamalar yapılır ve aylık maaş tutarı belli olur. Gelir uzman yardımcıları Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olarak görevini yapan personellerdir.

Göreve yeni başlayan gelir uzman yardımcısı maaşları 2021 için 5.500 TL seviyesindedir. Gelir uzmanı maaşları 2021 ise 7.000 TL seviyesindedir. En yüksek kademe ve derece olan 1/4 seviyesine gelindiğinde ise gelir uzmanı maaşları 9.500 TL olacaktır. Taşra uzman yardımcısı kadrosu olarak nitelendirildiği için merkez uzmanları ile aralarında az da olsa maaş farkı mevcuttur. GUY maaşları 2021 için bu şekilde olup öğle yemeği hariç ek herhangi bir hakları bulunmamaktadır.

Gelir Uzman Yardımcısı Olma Koşulları

Gelir uzman yardımcı olmak isteyen adayların farklı aşamalardan başarılı olarak geçmesi zorunlu olmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan gelir uzman yardımcılığı sınavı Ankara'da gerçekleştirilmektedir. Kadroları Başkanlık tarafından belirlenen sınav için ortalama 5 katı başvuru yapılmaktadır. Yazılı sınava katılabilmek için KPSS'den belirtilen puanın alınmış olması gerekmektedir.  Göreve başlamaları için takip etmeleri gereken bir dizi sürecin tamamlanmış olması gerekmektedir. Memurlukta ilk yıl aday memurluk süreci olmaktadır. Bir yılın sonunda adaylık eğitimi ve asalet sınavına girerler. Gelir İdaresi Başkanlığında eğitime tabi tutulurlar. Eğitim sonucu sınav yapılır ve 60 alan adaylar gelir uzman yardımcısı olarak mesleğe başlayabilirler. Bu koşulları sağlayan adaylar için gelir uzman yardımcısı olma koşulları tamamlanmış olmaktadır.

GUY sınavı taban puanları

Gelir Uzman Yardımcısı Sınav Başvurusu

Gelir İdaresi Başkanlığının internet ortamından elektronik olarak başvurular yapılmaktadır. Başvuru yapabilmek için sağlanması gereken koşullar:

 • Öncelikle Türk vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • 657 sayılı DMK'da yer alan 40. ve 41. madde koşullarını sağlamak gerekmektedir.
 • Kamu hakkından mahrumiyet durumunun bulunmaması gerekir.
 • Erkek adayların askerliğini bitirmiş veya tecil ettirmiş olması gerekir.
 • TCK 51. maddede belirtilen suçlardan herhangi birine karışmamış olmak gerekmektedir.
 • Son iki yılda yapılmış olan KPSS A grubu sınavında KPSS P48 puan türünden minimum 70 puan almış olmak gerekir.
 • Görevini yapmaya engel bir durumunun bulunmaması da gerekmektedir.
 • Üniversitelerin Siyasal Bilgiler, İşletme, İktisat, Hukuk veya İktisadi ve İdari Birimler bölümlerinden mezun olmak şartı aranmaktadır.

Gelir uzman yardımcısı sınavına başvuru yapabilmek için sıralanan koşulların hepsinin tamamlanmış olması gerekir. Tüm bu özellikleri sağlayan adaylar sınava girme hakkına sahip olur.

Gelir Uzman Yardımcısının Çalışabileceği Departmanlar

Gelir uzman yardımcıları Vergi Dairelerindeki tüm birimlerde çalışabilecek yeterlilikte olmaktadırlar. Aldıkları eğitimler sonucunda her konuda bilgi sahibi olarak ihtiyaç duyulan birimlerde çalışmaya başlayabilirler. Bu departmanlar:

 • İcra ve Satış servisi
 • KDV İade servisi
 • Evrak servisi
 • İhtilaflı işler servisi
 • Vergilendirme servisi
 • Takip servisi
 • Özlük servisi
 • Sicil servisi
 • Tarama servisi
 • Muhasebe servisi

Gelir uzman yardımcısının çalışabileceği departmanlar tüm vergi dairesinin birimlerini kapsamaktadır.

Gelir Uzman Yardımcısı Sınav Konularının Kapsamı

Sınavlar yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada gerçekleşmektedir. Yazılı sınav konuları arasında Atatürk İlke ve İnkılapları, Genel Kültür, Genel Yetenek, mezun olunan alan bilgisi konuları, Almanca, İngilizce veya Fransızca dillerinden birinden oluşmaktadır. Sözlü sınav yazılı sınavdan 15 gün sonra yapılmaktadır. Sözlü sınav konuları arasında muhakeme gücü, genel ve fiziki görünüm ile mesleğe uyumluluk, yetenek ve kültür, bir konuyu algılama ve ifade etme yeteneği, bilimsel ve teknolojik gelişmelere olan ilgiden oluşmaktadır. Sınav kurulu ve başkan her aday için 100 puan üzerinde bir değerlendirme yapmaktadır. Ve bu puanların toplamının aritmetik ortalaması hesaplanır sonuç minimum 70 olmak zorundadır. Gelir uzman yardımcısı sınav konularının kapsamı geniştir ve adaylar titizlikle incelenerek meslek için en uygun olanların seçilmesi sağlanmaktadır. Seçilen gelir uzman yardımcılarının maaşları belirli kriterler göz önünde tutularak hesaplanır ve maaş olarak hesaplarına yatırılır.

GUY ne iş yapar?

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 16:50

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER