Gıda Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Gıda Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Bir gıdanın hasat edildiği vakitten itibaren, toplanma ve işlenme sürecinden, gerek çiftçiden pazara, gerek hayvancıdan kasabaya gerekse fabrikadan marketlere ve sofralara kadar uzanan tüm yolculuğuyla ilgilenirler. Tükettiğimiz ürünlerin, gıdaların işlenmeleriyle ilgilenen gıda mühendisi maaşları, gün geçtikçe gıdaya ve tüketime verdiğimiz ilgi artar. Gıda mühendisi görevleri şunlardır:

  • Kalite kontrolü
  • Ürün denetimi
  • Gıda işleyiş süreç takibi
  • Gıda üzerine mühendislik uygulamaları
  • Gıda geliştirme ve denetim
  • Ürün ambalajlanması
  • Gıdanın tüm aşamaları

Gibi görevleri vardır. Çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde gıda mühendisi mesleği oldukça önemlidir. Tükettiğimiz her ürün, sağlığımızı, psikolojimizi ve geleceğimizi etkiler. Ürünlerin gerek sağlık açısından gerek tüketime uygunluğu açısından denetimini sağlamak, gıda mühendisi maaşları konusuna da olumlu yansır. Bugün ülkemizde de gıda mühendisi için dinamik iş imkanları vardır.

NASIL GIDA MÜHENDİSİ OLUNUR?

Gıda Mühendisi olmak için, herhangi bir üniversitenin Mühendislik Fakültesinde yer alan Gıda Mühendisliği Lisans programını bitirmek yeterlidir. Mühendislik fakültesinde alınan dönemlik ders ve sınavların bitiminde, lisans programını başarıyla tamamlayan adaylar Gıda Mühendisi olarak başlarlar. Yeni mezun Gıda Mühendisi maaşlarında seçici olurlar, isterlerse bir özel şirkette, dilerse KPSS sınavıyla devlette Mühendis olarak işlerine başlarlar. Bunun dışında mezuniyetinin sonunda yüksek lisans ve doktorayla akademik kariyer de yapma hakları vardır.

GIDA MÜHENDİSİ NE KADAR KAZANIR?

Dünya’da ve Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de gıda mühendisi maaşları azımsanmayacak oranlarda diyebiliriz. Her ne kadar şu anda Avrupa’da gıda mühendisi maaşları fazla olsa da, tüketime, gıdaya ve tüketim mallarına verilen önemin artmasıyla, ülkemizde de bu rakamların iyi olduğunu söyleyebiliriz. Son yıllarda gıda mühendisliğinin inşaat, makine, elektronik, bilgisayar mühendislikleri arasında yerini aldığını ve gıda mühendisi maaşları konusunda neredeyse diğer mühendislik alanlarıyla yarış içersindedir.

ÖZEL SEKTÖRDE GIDA MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR? – 2020 GÜNCEL GIDA MÜHENDİSİ MAAŞLARI

Aşağıda, ortalama bir Gıda Mühendisinin Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını inceleyebilirsiniz. Bu sayılar bireyin yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifikalarına, hatta bazı şirketler için mezun oldukları üniversiteye göre değişir.

Yeni başlayan Gıda Mühendisi maaşı: 2500-3250 arası + prim

1-5 yıl arası tecrübeli Gıda Mühendisi maaşı: 3250-5200 TL arası + prim

5 + yıl tecrübeli Gıda Mühendisi maaşı: 5200 TL + prim

DEVLETTE ÇALIŞAN GIDA MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR? – 2020 KAMU GIDA MÜHENDİSİ MAAŞLARI

Devlette ise durum daha farklıdır. Kamuda çalışan Gıda Mühendisleri için çoğunlukla mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. İnsanın kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için önemlidir ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır.

Yeni başlayan Gıda Mühendisi maaşı: 3910

En yüksek Gıda Mühendisi maaşı: 5250

Asgari ücretin 2020 yılında 2324 TL olmasıyla gıda mühendisi maaşları hem özel sektör hem de devlette farklılık gösterir. Özelde biraz daha az maaşla iş başı yapan gıda mühendislerinin avantajı, bu maaşın hızla yükselebilmesiyken, devlette bu durum biraz daha yavaş ve biraz daha az zam oranlarıyla olmaktadır.

GIDA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Avrupa’da ve ülkemizde gıda mühendisi çalışma şartlarında oldukça rahat mesleklerden birisidir. Genellikle firmaların ve fabrikaların arge sınıfında çalışan gıda mühendisleri, gerek çalışma şartları açısından gerek gıda mühendisi maaşları açısından standartların çok üzerinde imkanlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Her meslekte olduğu gibi gıda mühendisliğinin de çalışma şartları açısından zorlayıcı durumları vardır. Nitekim gıdaya dair tüm ürünleri takip etmek, hasattan sofraya kadar geçen zamanı analiz etmek, tüketime değer tüm gıda ürünleri üzerinde güncel veriler, arge sınıflarında yahut bir markanın üretim ve yönetim departmanlarında çalışan gıda mühendisi maaşları, çalışma şartlarının hakkını verebilirler.

GIDA MÜHENDİSİ İŞ İMKANLARI NELERDİR?

Türkiye, Gıda mühendisi iş imkanları açısından diğer popüler mühendislik alanlarından geri kalmıyor. Son dönemde pek çok mühendislik alanına göre iş alanı daha geniş, daha dinamik ve daha iyi şartlara yükselmiştir. İş konusunda, gıdaya yönelik üretim ve tüketime verdiğimiz önemin de artmasıyla gıda mühendisi iş imkanlarının giderek büyüdüğünü söyleyebiliriz. Gıda mühendisleri pek çok gıda firmasında, fabrikada, arge şirketlerinde, devlet ve kamu dairelerinde, bir ürünün üretim ve pazarlama sınıfında çalışır. Bunlardan başka yüksek lisans ve doktora öğrenimlerini bitiren gıda mühendisleri, akademik kariyer yapma fırsatına da sahiptirler. Şu an, bir ürünün üretime sokulduğu ilk andan raflara, hatta kullanıcının midesine girdiği son zamana kadar geçen süreçte bir gıda mühendisine ihtiyaç vardır. Bu durum da gıda mühendisi maaşları ve iş imkanları konusunda oldukça büyümeler sağlar

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:34

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER