Güncel Jeoloji Mühendisi Maaşları 2020

Jeoloji mühendisi ne kadar maaş alır? Yeni başlayan jeoloji mühendisi maaşları 2020 . Özel sektörde jeoloji mühendisi maaşı ne kadar? Devlette jeoloji mühendisi maaşı ne kadar?

Güncel Jeoloji Mühendisi Maaşları 2020

Mühendislik fakültesinin fazla bilinmeyen bölümlerinden biri olan jeoloji mühendisliği mezunu diğer bölümlere göre az olup iş olanakları da nispeten daha dardır. Genel olarak hazırlık sınıfı olup olmamasına göre 4 veya 5 yılda mezun olunan bir lisans bölümüdür.

Jeoloji mühendisliği mezunları genellikle sondaj çalışmaları, zemin etüdü, deprem çalışmaları gibi alanlarda faaliyet gösteren kamu kurumları veya özel şirketlerce istihdam edilmektedir. Kamuda bir atama döneminde genellikle 10 kadar alan içi kadro açılmakta olup genellikle 4001 kodlu meslekler diye bilinen tüm lisans mezunlarının tercih edebildiği kadrolarda istihdam edilmektedir. Diğer mühendislik bölümleriyle kıyaslandığında iş sahası dar olanlardan biridir.

Kamuda Çalışan Jeoloji Mühendisi 2020 Maaşı Ne Kadar?

Kamuda yani devlette çalışan jeoloji mühendisi maaşı 2020 Ocak zammı sonrası yeni başlayan mühendis maaşı 6.500 TL seviyesindedir. Kıdem ve tecrübesine göre bu maaş en fazla 9.000 TL seviyesine çıkmaktadır.

Hangi kurumda çalıştığınıza göre değişmekle birlikte cüzi miktarda saha çalışmaları için ek ödeme almanız mümkündür. Bunun haricinde Yabancı Dil Sınavı (YDS) puanınız 70 ve üstüyse 200 TL seviyesine kadar ek yabancı dil tazminatı ödemesi de mevcuttur.

Özel Sektörde Jeoloji Mühendisi Maaşları 2020

Özel sekter personel maaşları tamamıyla çalıştığınız şirkete, iş tecrübenize, bitirdiğiniz okula, yeteneklerinize göre değişmektedir. Eğer uzun süre kendini yetiştirmiş bir personelseniz sık sık çalıştığınız şirketi değiştirip daha yüksek maaşlara yeni imzalar atabilirsiniz. Ancak sıradan bir üniversiteden, düşük bir not ortalaması ve yabancı dil bilgisi olmadan mezun olduğunuz takdirde ise uzun süre işsiz kalmanız veya asgari ücretle çalışmanız olasıdır.

Madencilik, inşaat, doğalgaz, enerji alanlarında faaliyet gösteren şirketler başta olmak üzere bir çok alanda faaliyeti olan firmalar jeoloji mühendisi çalıştırmaktadır. Yeni başlayan jeoloji mühendisi maaşları 2020 itibariyle 3.000 TL civarındadır. Biraz daha kıdemli olanlarda ise, 2-5 yıl arası deneyimli ise 5.000 TL, 5-10 yıl arasında tücrübeli ise 7.500 TL, 10 yıl üstü deneyimli ise 10.000 TL civarında maaş almaktadır. Şirketin imkanları, proje sayısı, projelerinin büyüklüğü, personel ve örgütlenme yapısı tecrübeli personeline ödeyebileceği en fazla maaşı belirlemektedir.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 10:17

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER