Hakem ücretleri ne kadar 2020?

2019-2020 hakem ücretleri ne kadar? Futbol hakemleri ne kadar kazanır? Futbol hakemleri maç başı ücretleri ne kadar? Amatör liglerde hakemler ne kadar kazanıyor? Bölgesel amatör lig maç başı hakem ücretleri ne kadar?

Hakem ücretleri ne kadar 2020?

Dünyada ve ülkemizde siyasetle birlikte en çok konuşulan, en çok izlenen ve insanların en çok bağlandığı şey futboldur. Futbol milyonlarca insan tarafından takip edilen, izlenen ve sadece spor olarak değil insanların tutkulu bir şekilde bağlandığı bir oyundur. İnsanlar tutkuyla bağlandıkları bu futbol ortamında futbol takımlarının maçlarını izlemeye giderler, futbol takımlarının maçlarını yayınlayan yayıncı kuruluşa para öderler, taraftarı oldukları takımın çeşitli ürünlerini ( forma, atkı vs. ) satın alırlar. Futbolun dünyada büyük bir endüstrisi vardır. Kulüplerin milyon dolarlarca gelirleri ve milyon dolarlarca giderleri oluşmuştur. Bu sektörde muhteşem bir para giriş çıkışı ve harcaması vardır. Doğal olarak bu işin içinde olan futbolcuların, hakemlerin, teknik direktörlerin kazandıkları paralar da oldukça merak edilmektedir. Dünyada her meslekle ve her iş alanı ile ilgili en çok merak edilen şey elbette ekonomik getirisidir. Bu yazımızda da dünyada ve ülkemizdeki insanların en büyük zevklerinden olan futbol maçlarını izlerken bazen kızdıkları bazen alkışladıkları hakemlere değineceğiz.

Futbol hakemleri futbol maçlarını belirli kurallara göre idare eden kişilerdir. Hakem olmak için bazı eğitimlerden geçmek gerekmektedir. Hakem olmaya hak kazanan kişiler bu işi hem ek iş yani hobi olarak hem de kendini geliştirip kanıtlayarak profesyonel bir biçimde yapabilirler. Ülkemizde hakemlik mesleği oldukça zor bir meslektir. Çünkü hemen herkes futbol kurallarını çok iyi bildiğini sanır ve hakemlerin kararlarına verdikleri tepkiler bazen çok ağır ve saygısızca olmaktadır. Halbuki dışardan yorumlamakla o maç atmosferinde maçı yönetmek çok farklıdır. Hakemlik tecrübe, bilgi birikimi ve profesyonellik gerektiren bir iştir. Hakemler ülkemizde ne kadar kazanıyor bir bakalım.

Voleybolcu maaşlarını buradan öğrenebilirsiniz.

2019-2020 Futbol hakem ücretleri ne kadar?

Futbolseverler tarafından çok sorulan sorulardan birisi de futbol hakemlerinin kazançlarının ne kadar olduğudur. Çoğu kişi tarafından hakemlerin çok fazla para kazandığı söylenir ya da düşünülür. Şimdi süper ligden amatör lige kadar hakemlerin ne kadar kazandığına ve herkes tarafından bilinen hakemlerin ücretlerine bir bakalım.

Süper ligde: TFF Süper ligde profesyonel hakemliğe geçildiği için süper lig hakemleri aylık belirli bir ücret alırlar. 15.000 tl den başlayarak kademesine göre artmaktadır. Bu kademeler; 1) Üst klasman hakemler, 2) Üst klasman yardımcı hakemler şeklindedir. Bunun dışında maç başı olarak da extra para kazanmaktadırlar. Süper lig hakemleri maç başı 10.000 tl ücret almaktadırlar. Yardımcıları ise 5.000 tl almaktadırlar.

Üst klasman hakemleri: Süper lig üst klasman hakemlerinin yaklaşık 30.000 tl aylık ücretleri vardır. Sabit maaşlarının haricinde görev aldıkları her maç başına 10.000 tl ücret almaktadırlar. Bu hakemler genelde orta hakem olarak görevlendirilir. Bunlar Abdulkadir Bitigen, Halis Özkahya, Fırat Aydınus, Mete Kalkavan, Zorbay Küçük, Ümit Öztürk, Arda Kardeşler, Mustafa Öğretmenoğlu, Ali Palabıyık, Suat Arslanboğa, Yaşar Kemal Uğurlu, Cüneyt ÇAKIR, Halil Umut Meler, Volkan Bayarslan, Alper Ulusoy, Koray Gencerler gibi futbol maçlarını takip eden herkes tarafından bilinen toplamda 43 tane olan üst klasman hakemleridir.

Üst Klasman Yardımcı Hakemleri: Bu hakemler orta hakemlerin yardımcılarıdır. 2 tane yan hakem ve bir de 4. Hakem olarak müsabakalarda görev yaparlar. Orta hakeme maç içerisinde taçlar, kornerler, göremediği noktalardaki olaylar, oyuncu değişiklikleri gibi konularda yardım ederler. 2019-2020 Süper lig sezonu itibarıyla üst klasman hakem yardımcılarının aylık maaşı yaklaşık 25.000 tl civarındadır. Bunun dışında görevlendirildikleri maç başına da 5.000 tl ücret almaktadırlar. Bu hakemlere örnek verecek olursak Cüneyt Çakırın yardımcıları olan Tarık Ongun, Bahattin Duran ve Furkan Ürün, Anıl Usta, Erdinç Sezertam, Mehmet Cem satman, Asım Yusuf Öz, Serkan Çimen, Önder Yılmaz, Ali Tuna Emrah Ünal, Kamil Çetin, Bilal Gölen, Osman Gökhan Bilir, Seyfettin Ünal, Krem Ersoy Kemal Yılmaz gibi toplamda 86 tane olan Üst klasman yardımcı hakemlerdir.

PTT 1. Ligde: Süper ligin bir alt ligi olan PTT 1. Ligde müsabaka başına orta hakem 4.000 tl, yardımcı hakemler ise 2.000 tl almaktadırlar. Bu ligde üst klasman hakemleri, üst klasman yardımcı hakemleri, klasman hakemleri ve klasman yardımcı hakemleri görev alabilmektedirler. Yalnız klasman hakemleri ve klasman yardımcı hakemleri bu ligde orta hakem olarak görev alamamaktadırlar.

Klasman hakemleri: Klasman hakemleri Süper Lig ve 1. Lig haricindeki yani 2.lig ve 3. Liglerde orta hakem olarak görev yaparlar. Süper lig harici yani 1. Lig, 2. Lig ve 3. Liglerde ise 4. Hakem olarak görev yapabilmekteler. Amatör lig ve Bölgesel Amatör Liglerde de orta hakem olarak görevlendirilebilmektedirler. Bunun dışında Türkiye Kupası kademe maçlarında da orta hakem olma şansları vardır. Türkiye Futbol Federasyonu ( TFF ) na bağlı 154 tane klasman hakemi bulunmaktadır. Klasman hakemlerinin maç başı aldıkları ücretleri ise en fazla 4.000 tl dir. Aylık maaşları ise 20.000 tl civarıdır.

Klasman yardımcı hakemleri: Klasman hakem yardımcıları, klasman hakemlerinin yan hakem veya 4. Hakem olarak yardımcılıklarını yaparlar. Klasman yardımcı hakemleri Süper lig ve 1. Lig dışındaki yani 2.lig, 3. Liglerde ve Türkiye kupası kademe maçlarında yardımcı hakem olarak görevlendirilirler. Bunun dışında amatör maçlarda da eğer İl Hakem Kurulu görev verirse hakem, yan hakem ve 4. Hakem olarak görev yapabilmektedirler. Türkiye Futbol Federasyonu ( TFF ) na bağlı 305 tane klasman yardımcı hakemi bulunmaktadır. Klasman yardımcı hakemlerinin maç başı ücretleri ise en fazla 2.000 tl olmaktadır. Aylık maaşları ise 15.000 tl civarıdır.

2.lig ve 3.lig: Türkiye 2. Lig ve 3. Liglerinde Üst klasman hakemleri, Üst klasman yardımcı hakemleri, Klasman hakemleri ve Klasman yardımcı hakemleri görev almaktadır. Daha çok klasman hakemlerine ve klasman yardımcı hakemlerine yer veriliyor.

Bölgesel Amatör Lig: Bölgesel amatör liglerinde daha çok Bölgesel Hakemler ve Bölgesel Hakem Yardımcıları görev yapmaktadırlar. Görevlendirildikleri takdirde klasman hakemleri ve klasman yardımcı hakemleri de görev alabilmektedirler. Bölgesel amatör ligde bir orta hakem 350 tl maç başı ücret almaktadır. Yardımcı hakemlerin ücreti ise maç başı 240 tl dir.

Bölgesel hakemler: Bölgesel hakemler daha çok Bölgesel amatör liglerde orta hakem, yan hakem ve 4. Hakem olarak görev almaktadırlar. Amatör ligler orta hakem olarak görevlendirilebilirler. Süper lig ve 1. Lig haricindeki profesyonel liglerde yani 2. Lig ve 3. Liglerde ve Türkiye kupası kademe maçlarında 4. Hakem olarak da görevlendirilebilmektedirler.

Bölgesel yardımcı hakemler: Bölgesel yardımcı hakemler daha çok bölgesel amatör liglerde yan hakem ve 4. Hakem olarak görev yaparlar. Gerektiğinde İl hakem kurulunun görev vermesi halinde yerel amatör liglerde orta hakem, yan hakem ve 4. Hakem olarak görev alırlar.

Yerel amatör ligler: Yerel amatör liglerde genel olarak il hakemleri ve aday hakemler görev yapmaktadır. Duruma görev bölgesel hakemler ve bölgesel hakem yardımcıları da görev alabilmektedirler.  Yerel amatör liglerde oynanan müsabakalarda orta hakemler 250 tl yardımcı hakemler ise 150 tl maç başı üret almaktadırlar.

İl hakemliği: İl hakemleri bağlı bulunduğu ildeki resmi maçlarda ve özel maçlarda orta hakem ve yardımcı hakem olarak görev yaparlar.

Aday hakemlik: Aday hakemler bağlı bulundukları ildeki u-16 ve alt grup maçlarında, okul maçlarında, gerekli testlerde başarılı olması durumunda ise genç takım ve amatör maçlarda görev yapabilirler. 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 05:33

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Amatör hakem
Amatör hakem - 1 yıl Önce

Hangi amatör maçta bir hakem 250 TL yardımcı 150 TL almış örnek verebilir misiniz. Maç ücretlerinden haberiniz yok amatör maçlarda orta 90 yardımcı 55 TL alır

recep kaan
recep kaan - 2 yıl Önce

amatör lig hakemler i ayda hiçbir maçda görev almassa aylık maaş alamıyomu

Kaan Güneş
Kaan Güneş - 2 yıl Önce

Hayır.

ne hayır
ne hayır @Kaan Güneş - 2 yıl Önce

ne hayır aw

İl hakemi
İl hakemi - 1 yıl Önce

Ne sallamissiniz ya hiç 250 TL görmedim hayatimda en fazla 80 TL keşke mhk başkanı siz olsaydınız

işiniz gücünüz yalan
işiniz gücünüz yalan - 7 ay Önce

Yani yazmak için yazmışsın. bu kadar yalanı erzurumlu teyo dayı bile sallamıyor. nerdeyse maç başı ücretleri 2 kattan daha fazla sallamışsın. örneğin klasman yardımcı hakemleri en fazla 2 bin alır yazmışsın aylık gelir 15 bin demişsin ayda 8 maçamı çıkıyor bir yardımcı sallıyorsun bari adam akıllı salla.

SIRADAKİ HABER