Hakim ve Savcı 2020 Maaşları Ne Kadar ?

Hakim maaşları ve savcı maaşları 2020 yılında kaç TL oldu? Güncel hakim maaşları, özlük hakları, ek göstergeleri dahil tüm bilgiler yazımızda.

Hakim ve Savcı 2020 Maaşları Ne Kadar ?

Hakim ve Savcı Maaşları Kaç TL?

Kamu çalışanları arasında en yüksek maaş açık farkla hakim ve savcı maaşlarıdır. Önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da hakim savcı maaşları yine oldukça yüksektir.

Öncelikle nasıl hakim ve savcı olunur kısaca değinelim. Hukuk fakültesi mezunu veya istisnai olarak İİBF mezunları üniversite eğitimlerini tamamlamalarının ardından Adalet Bakanlığı tarafından açılan Adli hakimlik veya idari hakimlik yazılı yarışma sınavlarına girerek mülakata hak kazanmaya çalışır. Yıldan yıla değişmekle beraber Adalet Bakanlığı hakimlik sınavlarını mezun ve avukatlar için ayırabilmektedir. Yani mezunlarası adli hakimlik yazılı yarışma sınavı, avukatlıktan geçiş adli hakimlik yazılı yarışma sınavı, mezunlararası idari hakimlik yazılı yarışma sınavı ve avukatlıktan geçiş idari hakimlik yazılı yarışma sınavı olarak toplamda 4 farklı sınav açabilmektedir. Ancak en fazla alım mezunlararası adli hakimlik ve idari hakimlik sınavlarıyla yapılmaktadır.

Yazılı sınavda alım sayısının üç katında sıralamaya giren adaylar mülakata çağırılıp başarılı bulunan adaylar 2 yıl sürecek bir mesleki eğitime alınmaktadır. Bu sürede hakim adayı veya savcı adayı ünvanı verilmekte olup hakim adayı maaşı 2020 yılı için 6.000 TL düzeyindedir. Aynı şekilde savcı adayı maaşları 2020 yılı için birebir aynıdır. İki yıllık eğitimin ardından kura çekilerek yerler belirlenir. Hakim ve savcı ünvanı bu aşamada kazanılır ve yeni başlayan hakim maaşları 2020 yılı için 8.800 TL olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde yeni başlayan savcı maaşları da 8.800 TL’dir.

Memuriyetteki gibi dereceleri artan hakimlerin de maaşları artmaktadır. En yüksek kademe ve dereceye gelen hakim maaşları 16.500 TL düzeyine erişmektedir. Yani en yüksek hakim maaşları 2020 itibariyle 16.500 TL olup yargıtay ve danıştay üyeleri bu maaşı almaktadır.

Hakim ve Savcı Ek Göstergeleri Ne Kadar?

Kamudaki en yüksek maaşı alan hakim ve savcılar aynı zamanda ek gösterge açısından da birinci konumdadır. Emekli olmadan evvel 7200 ek göstergeye çıkan hakim ve savcılar genel müdürlerden dahi avantajlıdır. Ek göstergelerinin  yüksek olması nedeniyle hakim emekli maaşları 2020 yılı maaşlarıyla aynıdır.

Emekliliğe hazırlanan bir hakim emekli olduğu yılki bir maaşı ile hizmet yılını çarpmak suretiyle emekli ikramiyesini hesaplamaktadır. Görevde 30 yılını doldurmuş bir hakim 30 X 16.500 TL çarpımıyla 495.000 TL emekli ikramiyesi almaktadır. Dolayısıyla hakim ve savcı emekli ikramiyleri de rütbeli askerlerden sonra en avantajlı durumdadır.

Hakim  ve Savcılar Nasıl Yükselir?

Hakimler ve savcılar iki farklı yükselme sistemine tabidir. Bunlardan birincisi memuriyetteki kademe ve derece esası, diğeri ise hakim ve savcılara özgü yükselme sistemidir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda açıkça belirtildiği üzere tüm memurlar gibi hakim ve savcılar da en fazla 1’in 4’üne kadar yükselebilmektedir.

Hakim ve savcılara özgü yükselme sisteminde 5 sınıf bulunmakta olup bu sınıfları tamamlayan hakim ve savcılar birinci sınıfa ayrılmaya hak kazanmaktadır. Bu sınıflandırmada yalnızca hakimlikte geçen süre ve avukatlıkta geçen sürenin üçte ikisi değerlendirilmektedir. Aynı zamanda hakimlik ve savcılık stajında geçen sürede intibak terfi ile eklenmektedir. Ancak diğer memuriyette geçen süreler hakimlikte geçirilmiş gibi eklenmemektedir.

Hakim Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Yargı reformu paketi kapsamında ele alınan konulardan bir tanesi de hakim yardımcılığı sisteminin getirilmesiydi. Ancak Yargı reformu paketi 2024 yılından itibaren uygulamaya konulacağından bugün sınavlara hazırlanan kişileri etkilememektedir. Dolayısıyla hakim yardımcılığı ünvanı henüz taslak olarak dahi oluşturulmamış olup hakim ve savcı adaylığı yerine konulacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla hakim yardımcılığı maaşları da şimdiki hakim ve savcı adayı maaşları ile benzer olacaktır.

Hakim maaşları ve savcı maaşları, özlük hakları konusunda bildiklerimizi anahatlarıyla aktadır. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2020, 19:11

Mehmet Güntürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER