Hemşire Maaşları 2020 Ne Kadar?

Devlette Hemşire Maaşları 2020? Özelde Hemşire Maaşları 2020? Hemşire Nedir? Hemşire Nasıl Olunur? Hemşire Ne İş Yapar? Hemşirelerin Çalışma Alanları Ve İş İmkanları Nelerdir?

Hemşire Maaşları 2020 Ne Kadar?

Sağlık sisteminin bel kemiği konumunda olan hemşirelik hakkında merak ettikleriniz. Kariyerine hemşire olarak görev yapmak isteyenler hemşire olmak için hangi bölümü okuması gerekir? Hemşirelerin devlet ve özelde maaşları ne kadardır? 2020 hemşire maaşları ne kadar? Hemşirelik iş imkanları ve başvuru şartları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Ortaöğretim hemşire maaşı 2020 buradan ulaşabilirsiniz.

Devlette Hemşire Maaşları 2020?

Devlet hemşire maaşı hesaplamaları sırasında her yıl tüm devlet memurları için belirlenen zam oranları ve enflasyon değişim oranlarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kamuda KPSS ilgili puan türünden yeterli puanı alarak devlet hastaneleri, sağlık ocakları vb. kamu kurumlarında istihdam edilen hemşireler bu yönüyle farklı miktarda maaş almaktadır. Bunun sonucunda 2020 yılı için son maaş zamlarıyla birlikte:

Hemşire (Lisans) 1/4 Kadrosunda – 3.180,04 TL

Hemşire 9/1 Kadrosunda – 4.253,00 TL

Maaş oranları vardır. Maaş oranları aynı zamanda kişinin eğitim durumuna ve hizmet yılına göre değişiklik gösterecektir. Sabit maaşların yanında hemşireler için ayrıca nöbet ve döner sermaye ödemelerinin de yapılmasının ardından farklı oranlar ortaya çıkmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu olarak çalışan hemşireler 3 bin – 6 bin TL arasında bir maaş almaktadırlar.
 

Özelde Hemşire Maaşları 2020?

Özel hastane hemşire maaşları kamuda çalışanlara göre çok daha düşüktür. Kişinin yine eğitim durumuna ve yetkinliklerine göre maaş oranlarında değişiklik görülür. Özel sektörde çalışan hemşireler asgari ücretten başlamak üzere 5 bin TL ve üzerinde maaş almaktadırlar. Çalışılan kurumun niteliklerine ve kişinin deneyim, eğitim durumu gibi farklı tip özelliklerine göre maaş miktarlarında değişiklik olmaktadır. Devlette çalışan hemşireler ile benzer şekilde özel sektörde ve özel hastaneler veya kliniklerde çalışan hemşireler için nöbet farkları da olmaktadır. Bundan dolayı özel hastaneler için sabit maaş oranlarından bahsetmek söz konusu değildir. Kurumsal veya uluslararası özel hastanelerde görev yapan hemşireler iyi maaşlar ile görev yürütmektedir. Kamu ve özel sektör çalışanları arasında görülen farklar sağlık çalışanları içinde de vardır.
 

Hemşire Nedir?

İnsanları hastalıklardan koruma yollarıyla bilgilendiren, bilinçlendiren, herhangi bir hastalık veya sağlık bozukluğunda doktorlar bilgisinde verilmiş olan tedaviyi uygulayan, hastalara bakan ve onları kontrol eden, izleyen ve durumlarını inceleyen kişidir.

Hemşire Nasıl Olunur?

Hemşire olabilmek için bazı hususların yerine getirilmesi gerekmektedir. Şartlar şu şekildedir.

 • Erkeklerde hemşire olabilir.

 • Lisans mezunu olma koşulu yönetmelik çıktıktan 5 yıl sonra uygulanacaktır.

 • Lise düzeyi ya da üniversitelerde hemşirelik bölümünden mezun olması gerekmektedir.

 • Kamu haklarından mahrum olmaması gerekmektedir.

 • 657 sayılı devlet memuru kanununun şartlarını sağlaması gerekmektedir.

 • Lisansüstü mezunlar uzman hemşire olarak devam etmektedir.

Sağlık Bakanlığı dönem dönem hemşire alımı yapmaktadır. Bu ilan edilmekte ve ilan edilen koşula uygun olan kişiler arasından atamalar gerçekleştirilmektedir.

Hemşire Ne İş Yapar?

 • Hemşirelerin görev ve sorumlulukları şu şekildedir.

 • Hasta bakımlarını değerlendirmek,

 • Hastaları hazırlamak,

 • Bakım sağlamak,

 • İlaçları ve serumları uygulamak ,

 • Kan örneklerini kayda geçmek,

 • Kan basıncı, ateş, tansiyon gibi raporları hazırlamak,

 • Yönetmelikteki şartlara uyacak şekilde çalışmak gibi görevleri bulunmaktadır.

Hemşirelerin Çalışma Alanları Ve İş İmkanları Nelerdir?

Hemşireler resmi veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında, sağlık ocakları ve dispanserlerde görev alabilmektedirler. Yaptıkları iş doğrultusunda hastalarla, hasta yakınlarıyla, doktorlarla, diğer hemşirelerle ve başka görevlilerle sürekli iletişim durumundadır. Çalışma takvimi dolayısıyla vardiyalı olarak çalışmakta ve nöbete kalmaktadırlar.

Diş Hekimi Maaşları 2020 buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2020, 22:21

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER