İkea market personel maaşları 2020

İkea nedir ? İkea ne satar? İkea personel maaşları 2020 ne kadar? İkea çalışma şartları nasıldır? İkea iş başvurusu nasıl yapılır 2020? İkea mesai saatleri nasıl 2020?

İkea market personel maaşları 2020

Daha önceki yazılarımızda gıda ve giyim marketleri personel maaşları, iş başvurularına ve çalışma şartlarına değinmiştik. Bu yazımızda ise ülkemizde bir çok ilde bir çok şubesi olan ikea mobilya ve dekorasyon marketlerini ele alacağız. Bir mobilya ve dekorasyon mağazası ikea hakkında bilgilere, ikea 2020 personel maaşlarına, ikea personel çalışma şartlarına  ve ikea personel iş başvurusu nasıl yapılır 2020? değineceğiz.

Oturma odası grupları, tv-dolap sistemleri, kitaplıklar ve raflar, yatak odaları, çocuk odaları ve mutfak mobilyaları gibi yüzlerce çeşit ürünleri ile Türkiye’nin belli başlı mobilya firmalarından olan ikea markasını hepimiz biliriz. İkea mağazaları çok geniş büyüklükte olup içerisindeki ürünlerin kalitesi ve çeşitliliğiyle vatandaşların sık uğrak yeri olmuş ve ülke çapında kendini kanıtlamış bir firmadır. Bünyesinde çalışan personellere her yıl büyüyerek yenileri katılmakta ve ikea da çalışmak isteyen personeller ikea hakkında bilgileri aramaktadır.

İkea nedir? İkea hakkında bilmeniz gerekenler

Tahmini 40 milyar dolarlık serveti olduğu söylenen Ingvar kamprad dünyanın sayılı zenginlerinden biri olarak gösterilmektedir. Agunnaryd isimli İsveç’in bir köyünde 1926 senesinde doğmuştur. Küçüklüğünden beri girişimci olması, ailesi ve çevresindekiler tarafından farkediliyordu. Ingvar kamprad daha 17 yaşındayken okulda başarılı olası sebebiyle babasının verdiği parayla şirketini kurdu. İkea ismini verdiği şirkette ilk etapta cüzdan, saat, kalem, silgi, çorap, çeşitli takılar satıyordu. 1950 yılında mobilya sektöründe adını duyurmaya başlayınca kendisini tamamen mobilya ve dekorasyon a verdi ve bu sektörde br dünya markası olmayı başardı. Türkiye’de ise ilk ikea mağazası 2005 yılı mayıs ayında İstanbul’da açıldı. 2020 yılı itibariyle Türkiye’de İstanbul’da 3 tane, Ankara’da 1, İzmir’de 1, Bursa’da 1, Antalya’da 1 tane olmak üzere toplamda 7 adet IKEA mağazası bulunmaktadır. Adana ve Bodrumda ise birer adet teslim ve sipariş noktası bulunmaktadır. İkea mağazaları 8000 çeşit ürün sunmas ve uygun ve kaliteli ürünleri ile bu sektörde Türkiye’de sayılı firmalardandır.

İkea personel çalışma şartları nasıldır 2020?

İkea gibi büyük ve reyon çeşidi fazla olan bir firmada çalışmak isteyen personel sayısı oldukça fazladır. Bünyesinde yüzlerce personele istihdam sağlayan ikea, her yıl daha fazla büyümekte ve dolayısıyla personel ihtiyacı doğmaktadır. İkea mağazalarında çalışmak isteyen, iş başvurusunda bulunmak isteyen personel adayları, ikea personel çalışma şartlarını merak etmektedir. Dünya çapında bu sektörde güven duyulan ve tanınan ikea, personellerini günde 8 saat çalıştırmaktadır. İkea, bünyesinde çalışan personellerine çalışma saatleri içerisinde yemek, çay, kahve, sigara, tuvalet ve temizlik gibi ihtiyaçlarını karşılamasına izin vermektedir. Tabi bu molalar iş yoğunluğunun olmadığı zamanlara göre ayarlanmaktadır. İkea personelleri haftada 6 gün çalışmakta, bir gün ise haftalık izinleri bulunmaktadır. 1 yıl çalışma süresini dolduran personeller ise yıllık izin hakları olan 14 gün izinlerini kullanabilmektedirler. İkea mağazaları çoğu zaman kalabalık olur. Çok büyüktür, reyon ve çeşit sayısı çok fazladır. Ürün kalitesinin yüksekliği ve uygun fiyatlarının olması sebebi ile çokça tercih sebebidir. İçerisinde Mobilya ve dekorasyona dair hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. İkea personelleri vardiyalı sistemle çalışır. Bazı personeller sabah açılış saatinde gelir 8 saat çalışır gider. Bazı personeller ise öğle vaktinde gelip mağazanın kapanış saatine kadar çalışmaktadır. Personellerin vardiyalarında ara ara değişiklik yapılmaktadır. Her personel aynı vardiyada devamlı olarak çalışamamaktadır.

İkea personel maaşları 2020

İkea mağazalarında personel olmak isteyenlerin merak ettikleri bir konu da ikea personel maaşlarının ne kadar olduğudur. İkea, bünyesinde çalışan personellerine sağlıklı ve kaliteli ortamın yanı sıra maaş konusunda da iyi şrtlar sunmaktadır. İkea mağazalarında çalışan personellerin hepsi aynı maaşı almamaktadır. Yeni başlayan tecrübesiz bir personel ile yıllardır bu sektörde olan tecrübeli personel elbette aynı maaşı almamaktadır. 2020 yılında asgari ücretin de zamlanması ile birlikte tecrübesiz, işe yeni giren bir ikea personelinin 2020 maaşı asgari ücret tutarı olan 2324 tl dir. Tecrübeli personel biraz daha fazla maaş almaktadır. O da 2700 tl civarındadır. Ayrıca maaş haricinde mağaza, personellerine prim sistemi uygulamaktadır. Belirli bir satışın üzerine çıkıldığı zaman prim kazanabilmektedirler. Aylık yaklaşık 300-500 tl civarı da prim kazancı bulunmaktadır. Bunun dışında yemek kartı yol ücreti gibi hakları da bulunmaktadır. Kurumsal yapısı olması sebebi ile personellerin maaşları her zaman zamanında yatar, maaşta gecikme görülmez. Bu yönüyle güven duyulan bir firmadır.

İkea iş başvurusu nasıl yapılır 2020?

İkea mağazalarında çalışmak isteyen personeller iş başvurusu sürecini merak etmektedirler. İkea da personel olmak için önce ikea nın internet sitesinde insan kayakları kısmından başvuru formunu doldurup yollamanız veya bizzat şubeye gidip elden başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylanırsa sırada mülakat kısmı vardır. Başvurusu onaylanan personel adayları mülakata çağırılır. Mülakatta iletişim becerisi ve üslubunuz makul olmalıdır. Mülakatı başarılı sonuçlanan personel adaylarından bazı evraklar istenir. Bu evraklar kimlik fotokopisi ve e-devlet üzerinden de alabileceğiniz sicil kaydı, ikametgah, askerlik durum belgesi, öğrenim durum belgesidir.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER