Jandarma Özel Harekat Maaşları 2020 Ne Kadar?

JÖH maaşları 2020. Jandarma özel harekat maaşları 2020. JÖH nasıl olunur? JÖH alımı kimlerden yapılıyor?

Jandarma Özel Harekat Maaşları 2020 Ne Kadar?

Jandarma özel harekat veya kısaltılmış haliyle JÖH, polis veya asker olmayı düşünen adayların tercih ettiği bir diğer alternatiftir. JÖH oldukça zor operasyonlarda kullanılmak üzere spesifik olarak eğitilmiş bir birliktir. Türkiye’de kaç JÖH olacağı, JÖH alımı olup olmayacağı, alım olacaksa kaç kişilik olacağı Milli Savunma Bakanlığı insiyatifindedir.

Jandarma Özel Hareket, doğuda terör bölgelerinde, sınır dışı operasyonlarda ve benzeri bir çok operasyonda aktif görev almaktadır. Bu görevleri alabilmek içinse çok sıkı bir eğitimden geçmektedirler. Yürüyüş, koşu, silah eğitimleri, yakın dövüş eğitimleri gibi onlarca farklı eğitim mevcuttur. Bu eğitimlerin yanısıra meslek hayatı boyunca operasyon dönemleri haricinde İzmir Narlıdere, Ankara Gölbaşı ve Manisa Kırıkağaç’ta bulunan askeri birliklerde eğitim almaktadırlar.

Jandarma Özel Harekat Maaşları 2020

Jandarma özel harekat maaşı operasyon dönemi ve normal dönemlerde değişmektedir. Normal zamanda yeni başlayan JÖH maaşları 2020 için 7.500 TL seviyesindedir. Ancak doğu bölgede operasyon dönemleri operasyon günü başına ödeme yapılmaktadır. Toplam operasyon günü bir ayı geçerse JÖH maaşları 12.000 TL seviyesine erişmektedir. Sınır dışı operasyonlarda ise ödeme sistemi farklılaşmaktadır.

Uzman çavuş maaşlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Sınır dışı operasyonlarda mesela Suriye’de görevde olan JÖH maaşı 2 katına çıkmaktadır. Yani Suriye’ye göreve giden JÖH maaşı 2020 itibariyle 15.000 TL olmaktadır. Yurtdışında geçen ortalama görev süresi 6 ay civarında devam etmektedir. Yani JÖH olan bir asker 6 ay yurt içinde 6 ay ise yurt dışında görev yapılmaktadır. Dolayısıyla uzun süre evden uzak, cephede, çadır ve arazi şartlarında yaşamanız gerekmektedir.  

JÖH Özlük Hakları Nelerdir?

Diğer jandarma ve birliklere nazaran daha fazla yıpraandıkları için 15 yılın sonunda jöh olarak görevleri bitmektedir. Bu sürenin sonunda bir karakola komutan olarak atanmakta ve 25 yıllık zorunlu görev süresinin sonunda emekli olmaya hak kazanmaktadırlar. Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ödemeleri sayesinde yüklü bir emekli ikramiyesi ve oldukça iyi şartlarda emeklilik hak etmektedirler. Bugün emekli olan bir JÖH yaklaşık olarak 300 bin TL civarında emekli ikramiyesi almaktadır.  

Nasıl Jöh Olunur?

Şartlar Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan ilanda belirlenmektedir. Ancak daha evvel yayınlanan ilanlarda gördüğümüz kadarıyla öncelikle jandarma personeli olmanız gerekmektedir. Yayınlanan jandarma özel hareket alım ilanı detaylarında halihazırda jandarma astsubay, uzman çavuş veya er olarak görev yapıyor olmanız gerekmektedir. Ardından açılan ilana yaptığınız başvuru, parkur aşaması ve mülakat sonucunda jöh olma hakkı kazanabilirsiniz. Özel kuvvetler personeli olmak için aldığınız eğitimin ardından oldukça uzun bir süre olan 10 yıl boyunca zorunlu hizmet mecburiyetiniz bulunmaktadır. İstifa ettiğiniz takdirde oldukça yüklü bir tazminat ile karşı karşıya kalınmaktadır. Dolayısıyla 10 yıl zorunlu hizmet yapmakta zorlanırım gibi bir düşünceniz varsa jöh sınavlarına hazırlanmanızı ve başvurmanızı önermeyiz.

Subay maaşlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2020, 18:20

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER