Kabin memuru maaşları 2020

Kabin memuru çalışma şartları nelerdir? Kabin memuru maaşları ne kadar 2020? Kabin memurları ne kadar para kazanıyor 2020? Kabin memurlarının sahip olduğu imkanlar nelerdir?

Kabin memuru maaşları 2020

Kabin memuru maaşları ne kadar herkes tarafından merak edilmektedir? Hava yolu şirketlerine ait uçaklarda görev yapan personellerden biri olan kabin memurunun ne demek olduğunu, nasıl kabin memuru olunacağını, kabin memurunun ne iş yaptığını ve kabin memuru görevlerinin neler olduğunu kabin memuru nedir? Nasıl olunur? Yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda ise kabin memuru maaşlarının 2020 yılında ne kadar olduğuna, kabin memurlarının ne kadar kazandığına ve kabin memuru çalışma şartlarına değineceğiz.

Dışardan bakıldığında kabin memurluğu mesleği kolay görünebilir insanlara fakat göründüğü kadar kolay bir meslek değildir. Bak ne güzel hem dünyayı geziyorlar hem de üstüne para kazanıyorlar diyebilirsiniz fakat durum göründüğü gibi değildir. Kabin memurları sürekli olarak basınç ve radyasyona maruz kalmaktadırlar.  

Kabin memuru 2020 maaşları oldukça merak edilen bir konudur. Bu konuda çeşitli söylentiler bulunmaktadır. Hava yolu şirketleri genelde kendi kabin memuru personelinin maaşını başkalarına söylemesini yasaklar ve buna izin vermez. Biz yaptığımız araştırmalar ve tanıdığımız kabin memurlarından aldığımız bilgilere göre kabin memuru maaşlarını yaklaşık olarak aşağıda belirttik. Kabin memuru maaşları pilot maaşları kadar yüksek olmasa da oldukça iyi seviyededir. 

Kabin memuru maaşları 2020

Kabin memurlarının sadece 2020 ay sonunda aldıkları maaşları değil, genel olarak kabin memurlarının nasıl bir hayat standardı elde ettiğinden bahsedeceğiz. Belirli bir miktar para biriktirip ev sahibi ya da araba sahibi olabilirsiniz.

Kabin memurları sahip olduğu bilet hakkı ile boş günlerinizde seyahat edebilme imkanına sahiptirler.

Çalıştığınız şirketin anlaşmalı olduğu otellerde indirimli olarak kalma imkanına sahiptirler. Bazı şirketler bu imkandan aile bireylerinizin de yararlanabilmesi imkanı vermektedir.

Kabin memurları kapsamlı bir özel sağlık sigortasına sahip oluyorlar. Yine bu özel sağlık sigortasından aile bireyleri de yararlanabilmektedir.

Kabin memurluğu yorucu ve yıpratıcı bir meslektir. Bu işten kazandığınız para ile ek bir iş bile yapabilirsiniz. Biriktirdiğiniz para ile emekli olana kadar bu işi yapmak istemezseniz başka bir mesleğe geçme imkanına sahipsiniz.

Bir kabin memuru 2020 maaşı çalıştığı şirkete göre değişkenlik gösterir. Bunun yanı sıra kabin memuru maaşları çalıştığı hizmet yılına göre de farklılık gösterir. Göreve yeni başlayan bir kabin memuru ile 5 yıllık ya da 10 yıllık bir kabin memuru maaşı arasında fark vardır.

Göreve yeni başlayan kabin memuru 2020 yılı aylık maaşı yaklaşık 6.200 tl

5 yıllık bir kabin memuru 2020 maaşı yaklaşık 8.300 tl

10 yıllık bir kabin memuru 2020 maaşı yaklaşık 9.400 tl civarıdır.

Türkiye’de bulunan haya yolu şirketleri arasında kabin memuru personeline 2020 yılı en çok maaş veren haya yolu şirketi Türk Hava Yolu şirketidir. Daha sonra ise Pegasus, Onur Air, Sun Express, Anadolu Jet, Atlas Jet Hava Yolu şirketleri gelmektedir.

NOT: Uçuş saatiniz ne kadar fazla olursa ve ne kadar fazla yatı yaparsanız maaşlarınızda o kadar artış olacaktır. Bunun dışında bazı durumlarda extra prim alınır. Uzun mesafe uçuşlarına katıldığınızda extra prim alma şansınız bulunacaktır.

Kabin memuru çalışma şartları 2020

Kabin memuru olanların düzensiz bir yaşamı vardır. Kabin memurları bu düzensizlik içinde düzen kurmaya çalışırlar. Çalışma saatleri düzensizdir. Çalışma saatleri her gün değişkenlik göstermektedir. Bir gün gecenin 3 buçuğunda kalkıp hazırlığınızı yapıp uçuşa giderken, başka bir gün ise akşamüstü uçuşa gidebilir ya da gece yarısı uçuştan eve gelebilirsiniz. Kabin memuru çalışma şartları yorucu, düzensiz ve yıpratıcıdır. Sürekli değişkenlik gösteren bu çalışma saatleri ilk başlarda oldukça zor gelmektedir. Fakat bu mesleği sevdiğiniz ve alıştığınız zaman keyifli olacaktır. Bu işi sevmeden yapmak insana zor gelecektir. Çünkü bazen -5 derece karlı bir havada, bazen 35 derece sıcak bir havada yani her türlü hava koşullarında hazır bir şekilde uçuşa gidilmesi gerekiyor.

Genel olarak 45 yaşında çalıştığınız şirketten tazminatınızı alıp ayrılabilmektedirler.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 18:29

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER