Kuaförler Ne Kadar Kazanıyor 2022?

Kuaförler Ne Kadar Kazanıyor 2022? Kuaförlerin Çalışma Koşulları Nasıldır? Kuaförler Müşteri Potansiyelini Nasıl Arttırır?

Kuaförler Ne Kadar Kazanıyor 2022?

Kuaförler Ne Kadar Kazanıyor 2022?

Kuaför eski zamanlardan günümüze kadar ismini duyurmuş bir meslek dalı olup özellikle günümüz yaşam standartlarında daha popüler olan bir meslek dalıdır. Kuaförler, kadınların yaşam statülerinin belirlenmesine yardımcı olan kişilik imajının ve görüntü kalitesinin yüksek olmasına yardımcı olan kişilerdir. Kuaförlerin görevi sadece saçınızı güzel yapmak değil aynı zamanda sizi doğru şekilde yönlendirerek doğru sonuç almayı sağlamaktır. Bu yönlendirme kısmında yüzünüze uygun saç kesim stilleri, boyama işlemleri, doğru cilt ve yüz bakımı tavsiyeleri sıralanabilir. Güzel ve doğru saç kullanımı sizi temsil edeceği gibi aynı zamanda kuaförünüzü de işaret edecektir. Bu bağlamda kuaförlerin iyi bir stilist olması çok önemlidir. Kişilerin diğer bakımları, saç, kaş, bıyık, makyaj, fön, manikür, pedikür ve epilasyon gibi tüm ihtiyaçlarının karşılanmasında kuaförlerin rolü çok büyüktür. Çünkü günümüz dünyasında kişisel ihtiyaçlar önce gelmektedir ve kişiler bu ihtiyaçlarını kendileri karşılayamamaktadır. Bunun sebepleri arasında zaman problemi yaşanması ve bu alana yeteneğin olmaması sayılabilir.

Kuaförlük yetenek işi olup her işlemi kendiniz yapamayacağınız için daha da ön plana çıkan gözde meslek grupları arasında sayılır. Popüler meslek gruplarından olmasına neden olan diğer bir sebep ise özellikle son zamanların en karlı meslekleri arasında kuaförlük mesleğinin yer almasıdır. Tüm bu bahsi edilen sebepler de Kuaför Nasıl Olunur? Sorusunu ortaya çıkarmış ve büyük bir merak duygusu uyandırmıştır. Özellikle geçmişte bu meslek dalı için hiçbir eğitim alınmasına gerek yoktu. Günümüzde de bu meslek dalı için herhangi bir lisans ve ön lisans eğitimi almak zorunlu değildir. Eğitim almak her alan için önemli olsa da kuaförlük için ilk koşul yetenek koşuludur. Genel anlamda kendini geliştiren kuaförlerin büyük bir kısmının usta çırak ilişkisinde yetiştiği ve daha sonra kendini geliştirerek profesyonelliğe eriştikleri görülmektedir. Günümüzde bu mesleğin popüler olması kuaförlük bölümünün üniversitelerde açılmasını da sağlamıştır. Hedefleriniz ve istekleriniz arasında kuaför olmak varsa bu bölümü okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz fakat eğitim alma gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Kuaförler Ne Kadar Kazanır?

Bugün hem erkekler hem de kadınlar için önemli bir uğrak yeri olan kuaförlere olan ihtiyaç önem arz etmektedir. Bu meslek grubuna olan ihtiyaç artış gösterirken kuaförlerin ne kadar kazandığına duyulan merakta artış göstermiştir. Günümüz bireylerinin yaşam standartları ve yaşam kalitesi arttıkça kendilerine verdiği önem de doğru orantıda artış göstermektedir. Bireyler kendini güzel hissettiği zaman mutlulukları ve işlerine olan motiveleri de artar. Bu gibi durumlar da kuaförlerin daha iyi paralar kazanmalarını sağlar. Çünkü bireyler sürekli olarak kendini güzelleştirmek amacı ile kuaför ve güzellik salonlarını ziyaret eder. Boyamadan, kesime sürekli olarak değişim yaşanmakta ve bir önceki moda saç kesimi ve moda renkleriyle bir sonraki sezonun moda saç boyası ve saç kesimi uyuşmamaktadır. Örneğin bir önceki sene kısa saç kesimi popülerken bir sonraki sene küt ve uzun saç modelleri moda olabilir. Kişiler de modaya ayak uydurmak amacı ile trend saç kesimi veya saç boyalarına yönelmektedir. Bu bağlamda mesleğe yeni adım atan biri ilk etapta az para kazansa da -örneğin ortalama 2700 TL civarı- daha sonra bu miktar kendini 4 bin veya 6 bin arasında katlayarak artacaktır.

Kuaförlükte kazanç tecrübe edindikçe ve modayı takip ettikçe 6 bin ve üzerine bile çıkmaktadır. Bu tarz meslekler için en önemli kısım tecrübe ve yenilikleri yakalamaktır. Bu maaşlar ortalama bir miktarı göstermektedir. Devlete bağlı devlet dairesinde çalışan kuaförlerin maaşları sabit olup onun dışındakilerin kuaföre göre değişkenlik göstermesi beklenir. Devlet dairesinde kazanabilecek maaş 3500 tl olup en yüksek elde edilebilecek gelir ise 4550 tl'dir. Kuaförlük mesleğinde en karlı yani en çok para kazandıran, gelin başı adı verilen, özel günlerde gelinlerin saçını şekillendirme işlemidir. Gelin başı konseptinde gelin ile birlikte gelen en az 5-6 kişi daha bulunmaktadır. Onların saçını hazırlamak, gelinin annesi veya kardeşinin saçını hazırlamak hem uzun ve zahmetli işler olup hem de çok iyi paralar kazandırmaktadır. Bu tip organizasyonlarda gelen kişiler daha sonradan makyaj kısmına alınır ve orada da kişilerden normal fiyatından daha farklı bir ücret talep edilir.

Kuaförlerin Çalışma Koşulları Nasıldır?

Kuaförlerin çalışma koşulları ve çalışma ortamları neredeyse benzer ortamlardır. Her kuaförün ya bünyesinde çalıştığı kişinin bir güzellik salonu ya da kendisinin açmış olduğu bir salonu vardır. Marka şeklinde çalışan kuaförlerin kazancı diğer kuaförlere göre fazladır. Bu bağlamda bireyler, kendi adını duyurmuş yani markalaşmış kuaförleri diğerlerine oranla daha fazla tercih etmektedir. Popüler kuaförler ilk olarak kendini sosyal medyada çok iyi pazarlarlar. Sosyal medyada kendini belli eden kuaförlere rağbet oldukça fazladır. Saç ve güzellik kişinin stilini ifade edeceği için bireyler en iyiyi bulma yolunda arayış gösterirler. Bu bağlamda en çok gidilen en çok talep edilen kuaförü tercih ederler ki memnuniyetleri maksimum düzeyde karşılık alsınlar.

Kuaförler Müşteri Potansiyelini Nasıl Arttırır?

Bu tarz meslek gruplarında yeteneğin ön planda olmasıyla birlikte bu yeteneğine ek olarak insan ilişkilerinin de güçlü olması gerekmektedir. İnsan ilişkileri güçlü olan kuaförler, müşteri geldiğinde onu sıcak ve içten bir şekilde karşılarsa bu durum müşterinin hoşuna gider ve bir daha aynı kuaföre gelerek gülen yüz profilleriyle karşılaşmak ister. Kendinizi güzel ve mutlu hissetmek istediğiniz için gittiğiniz güzellik salonlarında ilgi ve iletişim düşükse oraya bir daha gitmek istememeniz çok doğru bir karardır. Bu bağlamda müşteri potansiyelinizi artırmak istiyorsanız tüm seçenekleri bir arada toplayabilirsiniz. Örneğin müşteri hem saçını kestirmek istiyor hem de tırnaklarını yaptırmak istiyor fakat siz sadece saç kesimi ihtiyacınızı karşılıyorsanız o kişi sizden sonra başka bir güzellik salonuna uğrayacaktır. Bu müşteri kaybına örnektir çünkü zamandan tasarruf etmek isteyen insanlar tüm hizmeti aynı ortamda almak isterler.

Genel bağlamda en önemlisi alanınızda en iyisi olmaktır ve bir özellik ile ön plana çıkmanızdır. Ombre saç boyama stillerinde adınızı duyurmuşsanız ombre yaptırmak isteyen büyük bir çoğunluk sizi tercih edecektir. Diğer bir önemli özellik ise bahsi edilen sosyal medyayı etkili kullanma özelliğidir. Günümüzde vaktimizin büyük bir kısmını sosyal medyada geçirirken yeniliklerin çoğunu da oradan duyar ve keşfederiz. Takipçi sayısının yüksek olmasından tutun da sergilediği imajın kalite değeri bile orada belirlenir. Bu noktada kuaförlerin kendini göstermesi için sosyal medyayı kendi avantajına çevirerek müşteri sayısını arttırması oldukça önemlidir. Yaptığı işleri, kullandığı markaları ve gelen müşterileri sayfasında paylaşarak kendini müşteriye güzel bir şekilde pazarlayabilir. Meslekte etkili kazançlar elde etmek tamamen kuaförün elindedir. Ne kadar fazla talebe karşılık verir, memnuniyet sağlarsa kazancı o oranda artış gösterir.

Sosyal medya hesaplarımızdan da bizleri takip edebilirsiniz.

Twitter: twitter.com/hepsinibilio

İnstagram: instagram.com/hepsinibilio

Facebook: facebook.com/hepsinibilio

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER