Laboratuvar teknikeri maaşları 2020

Devlette laboratuvar teknikeri maaşları 2020, Özelde laboratuvar teknikeri maaşları 2020, Devlette çalışan laboratuvar teknikeri ne kadar maaş alır? Özelde çalışan laboratuvar teknikeri ne kadar maaş alır? Laboratuvar teknikeri hakkında bilgiler

Laboratuvar teknikeri maaşları 2020

2020 mesleklerin maaşlarını yazmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda laboratuvar teknikeri meslek çalışanlarının maaşlarını ele alacağız. Türkiye’deki üniversitelerin bünyesinde bulunan  ön lisans bölümlerinden biri olan Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü okuyan öğrencilerin mezun olduktan sonra atanıp görev yapacağı meslek dalı olan laboratuvar teknikeri çalışanlarının maaşları, özellikle Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) ye hazırlanan adayların akıllarında bir soru işareti oluşturmaktadır. Laboratuvar teknikeri hakkında kısa tanıtımımızın ardından laboratuvar teknikeri olarak görev yapanların 2020 yılı devlette ne kadar maaş aldıklarını ve özel sektörde ne kadar maaş aldıklarını aşağıdan görebilirsiniz.

Laboratuvar teknikeri hakkında tanıtıcı bilgiler

Laboratuvar teknikeri doktorların istediği tahlilleri ( idrar, dışkı, balgam, kan numuneleri gibi ) analiz eden bir sağlık personelidir. Doktor hangi tahlillerin analiz edilmesini istedi ise onun- analiz edip raporlama işini yapmaktadırlar. Laboratuvar teknikerleri devlet hastanelerinde çalışabileceği gibi vakıf hastanelerinde, özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinde de çalışma imkanına sahiptirler. Ayrıca özel laboratuvar merkezlerinde de çalışmaktadırlar. Laboratuvar teknikeri olmak için üniversitelerin ön lisans ( 2 yıllık ) programlarından olan Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Bütün ön lisans bölümlerinde olduğu gibi bu bölüm de LGS de TYT puan türünden öğrenci almaktadır. Lise mezunu olarak laboratuvarlarda görev yapanlara ise teknisyen denilmektedir.

Devlette Laboratuvar Teknikeri Maaşları 2020         

2 yıllık bir ön lisans programı olan Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünü tercih edecek adaylar ve Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünde okuyan öğrenciler ile mezunlarının en çok merak ettiği konu laboratuvar teknikerinin devlet hastanelerinde 2020 yılı maaşlarının ne kadar olduğudur. Devlette laboratuvar teknikeri olmak isteyenlerin mezun olduğunda veya son sınıfta okurken Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) na girmeleri gerekmektedirler. KPSS den yeterli puan alıp devlet hastanelerine atanan laboratuvar teknikeri maaşları ise şu şekildedir;

Bilindiği üzere 2020 Ocak ayında memurlara toplam 5.49 oranındaki maaş zammı maaşlarına yansımıştı. Yeni atanmış göreve yeni başlayan bekar bir laboratuvar teknikeri 2020 Ocak zammıyla birlikte 4.200 tl civarı bir maaş almaktadır. Görev süresi arttıkça maaşı da artacaktır. Örneğin; 10 yıl sonra 200 tl civarı bir artış olur ve maaşı 4.400 tl civarı olur. 20 yıl sonra ise bu maaş 5.000 tl yi bulmaktadır. Tabi bu rakamlara döner sermayeler dahil değildir. Çünkü döner sermaye hastaneden hastaneye farklılık göstereceği için net bir rakam diyemeyiz. Bu maaşların en düşük halidir. Bunun dışında evlenirse ve eğer eşi çalışmıyorsa 300 tl civarı ek ücret yansır maaşına. Çocuğu varsa her çocuk için 60-70 tl civarı da bir ücret yansıması olacaktır.

Özelde Laboratuvar Teknikeri Maaşları 2020

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) nda yeterli puan alamayan ve ya devlette çalışmak yerine özel sektörü tercih eden kişiler özel hastanelerde, özel laboratuvarlarda, Vakıf hastanelerinde vs. çalışmaktadırlar. Devlet hastanelerine nazaran özel hastanelerde çalışma şartı daha zordur. Tatil vs. gibi özlük hakları da devlet hastanelerinde çalışan laboratuvar teknikerine göre dezavantajlıdır. Tüm bunlara rağmen özelde çalışan laboratuvar teknikeri maaşları 2020 yılında devlete göre daha az olmaktadır. Devlette alınan maaşlar arasında pek bir fark olmaz fakat özel hastanelerde hastaneden hastaneye fark daha çok olmaktadır.

Özelde bir laboratuvar teknikerinin 2020 itibarıyla aldığı en az maaş asgari ücret olan 2.324 tl dir.

Özelde bir laboratuvar teknikerinin en fazla alacağı maaş ise 2020 itibarıyla 3.500 tl civarıdır.

Ortalama olarak daha çok özelde bir laboratuvar teknikerinin alacağı maaş ise 2.800 tl civarıdır.

NOT: Özelde alınan bu maaşlara hastanelerin vereceği döner sermayeler dahil değildir. Her hastane farklı ücretlerde döner sermaye vereceği için bu rakam hakkında net bilgi yazmak doğru değildir.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2020, 15:13

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER