MEB Okul Müdür Yardımcısı Maaşı 2023

MEB Okul Müdür Yardımcısı Maaşı 2023, MEB Okul Müdür Yardımcısı Nasıl Olunur? Özel Okul Müdür Yardımcısı Maaşları 2023, MEB Okul Müdür Yardımcısı Ne İş Yapmaktadır? MEB EKYS Sınavı Nasıl Yapılmaktadır?

MEB Okul Müdür Yardımcısı Maaşı 2023

MEB Okul Müdür Yardımcısı Maaşı 2023 ne kadar oldu? MEB Okul Müdürü Maaşı 2023 ne kadar?

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Müdür Yardımcısı maaşları 2023 senesinde merak edilen konulardan birisi olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan Okul müdürleri ve yardımcılarının aldıkları maaş ne kadar olacak? Emekli müdür yardımcıları, emekli müdürler 2023 senesinde kaç tl maaş alacaklar?

Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Lise gibi kurumlarda okullardaki her türlü işlerin yürütülmesinde, yazışma işleri, öğrenci, öğretmen ve personellerin ek dersinde, maaşlar gibi çeşitli durumların evrak işlerini Okul Müdür Yardımcıları yürütmektedir. Söz konusu müdür yardımcılarının maaşları da öğretmenlerden daha fazla olmaktadır.

MEB Okul Müdür Yardımcısı Nasıl Olunur?

MEB Okul Müdür Yardımcısı nasıl olunur? Milli Eğitim Bakanlığı birkaç yıl önce yaptığı değişiklikle beraber kurumlarda Müdür Yardımcısı talebini karşılamak için her sene sınav yapmaktadır. Yeni sisteme göre Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı olan yani kısaca adı EKYS olan sınav her sene ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Yani MEB okullarında müdür yardımcısı olmak isteyen adayların EKYS sınavına girmeleri gerekmektedir.

EKYS sınavına girip müdür yardımcısı olmak isteyen adayların en az 1 senedir öğretmenlik yapması gerekmektedir. Aksi taktirde EKYS sınavına başvurusu kabul edilemez.

MEB Okul Müdür Yardımcısı Maaşları 2023

Milli Eğitim Bakanlığında okul müdür yardımcısının maaşı öğretmenlerden farklı değildir. Bir öğretmen müdür yardımcısı olduğunda da yine aynı maaşı alır fakat farklılıklar ek derslerde olur. Müdür yardımcılarının avantajı şudur ki haftalık full ek ders alan öğretmenlerden daha fazla ek ders ücreti almaktadır. Ama aynı zamanda şu an öğretmenlerin hafta sonu kurs açmalarından ötürü müdür ve müdür yardımcısından daha fazla maaş aldıklarını görüyoruz.

Maaşlar kişinin evlilik durumu, çocuğunun olması, çocuk sayısı, BES kesintisinin olup olmadığı, gibi şartlara göre değişkenlik gösterir.

MEB Okul Müdür Yardımcısı Maaşları 2022 yılının Temmuz ayında yapılan zamla beraber 11.000 türk lirasına yaklaşmıştır. En düşük öğretmen maaşı ise 10.000 türk lirasına yakındır. Bunlar ek ders ücretleriyle ve diğer şartlarla beraber artış göstermektedir. Ortalama olarak ise 13-15 bin türk lirasına yaklaşmaktadır. Fakat 2023 senesi için beklenen zamlarla beraber bu maaşlar güncellenecektir.

MEB Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı (EKYS) kaynak önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Özel Okul Müdür Yardımcısı Maaşları 2023

Merak edilen konulardan biri de Özel Okullarda çalışan müdür ve müdür yardımcılarının aldıkları maaş ücretleridir. Özel okullarda çalışan müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenlerin kamuda çalışan memurlardan maaşlarının daha düşük olduğu genel olarak görülmektedir. Fakat bu bazı özel okullar hariç. Alanında başarılı öğretmenlerin olduğu, kaliteli özel okullarda çok da yüksek maaşlar alındığını görmekteyiz. Özel okullarda kesin ve net bir maaş söz konusu değildir. Özel okulun bulunduğu il, semt, okulun ve öğretmenlerin kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

Özel Okul Müdür Yardımcısı Maaşları 2023 senesinde en düşük 11 bin tl ile en yüksek 30 bin tl arasında değişmektedir. Bu durumun gelen zamlarla 2023 yılının ocak ayında değişim göstereceği öngörülmektedir.

MEB Okul Müdür Yardımcısı Ne İş Yapmaktadır?

Milli Eğitim Bakanlığında çalışan müdür yardımcıları ne iş yapar? Özet olarak;

  • Müdürün istediği işleri yapmakla sorumludur,
  • Müdürün olmadığı durumlarda vekalet eder,
  • Öğrenciler ve öğrenci işleriyle ilgilenir,
  • Müdürün verdiği görevleri yerine getirir,
  • Evrak işleriyle ilgilenir,
  • Nöbetçi öğrenci ve öğretmenlerin takibini yapmaktadır.

MEB EKYS Sınavı Nasıl Yapılmaktadır?

MEB Okul Müdür Yardımcısı ya da Okul Müdürü olmak isteyen öğretmenlerin EKYS sınavına girmeleri gerekmektedir. Sınavda 80 soru vardır ve sınav süresi ise 2 saat 30 dakikadır. İkinci aşama olarak mülakata katılma hakkı elde etmek için almaları gereken en az puan 60 puandır.

Sosyal medya hesaplarımızdan da bizleri takip edebilirsiniz.

Twitter: twitter.com/hepsinibilio

İnstagram: instagram.com/hepsinibilio

Facebook: facebook.com/hepsinibilio

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2022, 14:56

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER