Meb Okul Müdürü ve okul Müdür Yardımcısı maaşı 2020

Okul müdürü nedir? Nasıl okul müdürü olunur? Okul müdürü ne iş yapar? Okul müdür yardımcısı nedir? Müdür yardımcısı ne iş yapar? Meb okul müdürünün görev ve sorumlulukları nelerdir? Meb okul müdür yardımcısının görev ve sorumlulukları nelerdir? Müdür olmak için hangi sınava girmek gerekir? Müdür yardımcısı olmak için hangi sınava girilir? Meb ekys sınavı nasıl. Ekys sınavı ne zaman yapılacak? Kimler ekys sınavına başvurabilir? Meb müdür ve müdür yardımcıları kaç saat çalışır? Meb müdür ve müdür yardımcısı ne kadar ek ders alır 2021? Meb okul müdürü maaşı ne kadar? Meb okul müdür yardımcısı maaşı ne kadar?

Meb Okul Müdürü ve okul Müdür Yardımcısı maaşı 2020

Öncelikle öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan personeller, daha sonra da diğer meslek gruplarında çalışan insanlar meb e bağlı okul müdür ve müdür yardımcılarının maaş ve ek ders ücretlerini merak etmektedirler. Bu yazımızda meb okul müdürü ve müdür yardımcılarının maaşı ve haklarındaki bazı bilgileri okuyacaksınız.

Güncel 2021 Müdür Yardımcısı Maaşlar için tıklayınız
Okul müdürü ve okul müdür yardımcısı nedir? Ne iş yapar?

Meb okul müdürü milli eğitim bakanlığının amaçları doğrultusunda okuldaki işleyişin, eğitim ve öğretimin sağlıklı ve düzenli şekilde devam etmesini sağlayan kişidir. Okul yönetiminin en üst mercii dir. Okuldaki eğitim öğretimin dışında okul sağlığı ve güvenliğinden, hijyen ve temizliğinden sorumlu kişidir. Okul müdür yardımcısı ise okul müdürünün verdiği görevleri yerine getiren, dys üzerinden yazışmalar yapan, okulun yapması gereken bütün evrakları hazırlayan, sisteme işleyen, öğretmenlerin nöbetini ek dersini ayarlayan ve daha bir çok işi yapan kişidir.


Meb okul müdürü ve müdür yardımcısı nasıl olunur 2020?


Milli eğitim bakanlığı okullara müdür atamasında bundan önce sözlü mülakat ile alım yapıyordu. Öğretmenler de bu durumdan oldukça yakınıyorlardı. Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Sayın Ziya Selçuk bu duruma el attı ve mülakat sistemini değiştirerek, onun yerine kısa adı EKYS olan “eğitim kurumlarına yönetici seçme sınavı” nı getirdi. Tabi belli bir kesim bundan muhakkak ki memnun olmamıştır fakat genel olarak öğretmenlerin görüşleri yazılı sınav ile atama yapılmasından yanadır. 
Ekys ( eğitim kurumlarına yönetici seçme sınavı ) ilk olarak geçen yıl yani 2019 nisan ayında yapıldı. Ösym nin yaptığı bu sınav, ösym nin sitesinde yayınladığı sınav takvimine göre 15 mart 2020 tarihinde yapılacak. Son başvuru tarihi ise 13 şubattı. Ekys yazılı sınavı atama puanının %80 ini oluşturmaktadır. %20 lik kısmını ise yine mülakat puanı oluşturacaktır. Müdür ve müdür yardımcılığı sınavı olan ekys ye milli eğitim e bağlı okullarda çalışan bütün öğretmenler girebilirler. Ekys yani eğitim kurumları yöneticilik sınavında alınan puan 3 yıl geçerlidir. Sınava giren öğretmen puanını 3 yıl içinde istediği senede kullanabilir. Müdür yardımcısı atamasına başvurmak için öğretmenlikte en az 2 yılını doldurmuş olması gerekmektedir. Müdür olarak atanabilmek için ise en az 1 yıl müdür yardımcılığı veya en az 1 yıl müdür yetkili öğretmenlik yapılması yeterlidir. Fakat görevlendirme müdür yardımcısı olarak çalışanlar bu hesaba katılmaz. ( 2021 sınav takvimi açıklandığında güncellenecektr.)

Öğretmenlerde hizmet puanı nasıl belirlenir öğrenmek için tıklayınız?
Ekys ye girecek olan adayları 80 soru beklemektedir. 80 tane soruya karşılık 150 dakika süre verilmiştir. Soru sayıları ise şu şekildedir:
Genel kültür: 14 soru bulunmakta. 7 Türkçe sorusu ve 7 Matematik sorusu.
Genel yetenek:14 soru bulunmaktadır. Osmanlı tarihinden 4 soru, Coğrafyadan 5 soru, Temel yurttaşlık bilgisinden 3 soru, Güncel konulardan 2 soru.
Atatürk ilke ve inkılap tarihi: 8 adet soru bulunmaktadır.
Değerler eğitimi: 4 soru.
Etik: 4 soru
Eğitim bilimleri: 28 soru. Eğitim yön. Ve dnt. Kuramsal temelleri ve süreçler:6 soru, Eğitim yöneticilerinin yeterlilik alanları: 6 soru, Eğitimde insan kaynakları yönetimi: 6 soru, Eğitim ve öğretim uygulamaları: 6 soru, Okul sağlığı ve güvenliği: 4 soru.
Mevzuat: 8 soru. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasından 1 soru, 222 sayılı ilköğretim ve temel eğitim kanunundan 1 soru, 657 sayılı devlet memurları kanunundan 1 soru, 4688 sayılı kamu görevlileri sendikaları ve toplu sözleşme kanunundan 1 soru, 5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanunundan 1 soru, 3071 sayılı kanundan 1 soru, 1739 sayılı kanundan 1 soru gelmektedir.
Ekys sınavında doğru yanlışı götürmemektedir. Her doğru cevap 1,25 puan değerindedir.

Meb okul müdürü ve müdür yardımcısı maaşı ne kadar 2020?

Müdür veya müdür yardımcısı öğretmenken ne kadar maaş alacaksa müdür veya müdür yardımcısıyken de o kadar alır. Maaşta hiçbir farklılık yoktur. Yeni başlayan bir öğretmen yaklaşık olarak 4400 tl gibi bir maaş alır. Bu öğretmen müdür yardımcısı olsa veya müdür olsa bile maaşında bir artık veya azalma olmaz. Ancak müdür ve müdür yardımcılarının ek ders ücretleri daha fazladır. Haftada 30 saat derse giren bir öğretmen 15 saat maaş karşılığı, haftalık 15 saat ise ek ders karşılığı ücret alır. Eğer sınıfçı ya da okulönceci ise 18 saat maaş karşılığı 12 saat ek ders alır. Her 10 saate 1 saat te Hazırlık ve Planlama ek dersi alır. Örneğin haftada 30 saat ders yapan sınıf öğretmeni 3 saat Hazırlık ve Planlama ek dersi yapar. Ayrıca haftada 3 saat te nöbet ücreti alırlar. Toplamda ise aylık yaklaşık 18 çarpı 4: 72 saat ek ders ücreti alır. 1 saatlik ek ders ücreti 17,3 liradır. 17,3 ile 72 yi çarparsak bir öğretmen yaklaşık ayda 1245 tl bir ücret alır. Müdürler ise haftalık 25+2: 27 ( ikili eğitimden) saat aylık ortalama 108 saat ek ders alır. Bu da 1868 tl gibi bir ücret yapar. Müdür yardımcısı ise 19+3 (nöbet)+ 2 ( ikili eğitim ): 24 saat haftalık, 88 saat aylık ek ders ücreti alır. Bu da 1660 tl yapar. Öğretmenlerle idareciler arasındaki maaş farkı sadece budur. Bu fark ta yaklaşık olarak 400- 700 tl civarında bir paradır. 8 yılını doldurmuş bir Müdür yaklaşık 4.900+1868: 6768 tl, 8 yıllık bir müdür yardımcısı ise :4.900+1660: 6560 tl gibi bir ücret alır. 

Not: Eğer okul ikili (sabahçı-öğleci) değil de normal eğitim yapıyorsa idareciler haftalık 2 saat eksik ek ders alırlar.

Not: Müdürler nöbet tutamaz nöbet ücreti alamaz. Müdür Yardımcıları nöbet tutabilir ve nöbet ücreti alabilirler.

Not: Hesaplamalarımız ikili eğitim yapan ve 8 yıllık müdür ve müdür yardımcılarına göre yapılmıştır. Bunların dışında idareci eğer kurslara giriyorsa ekstradan ek ders ücreti kazanırlar bunları dahil etmedik.

Not: 17,3 olan ek ders katsayısı Ocak zammında daha fazla olacaktır. Ocak zammından sonra güncelleyeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 00:10

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz.
Deniz. - 2 yıl Önce

2021 güncellemesi gelmeyecek mi??

SIRADAKİ HABER