Milletvekili danışmanı maaşı 2020

Milletvekili danışmanı özlük hakları nasıl? Milletvekili danışmanı ne yapar? Milletvekili danışmanı memur mu?

Milletvekili danışmanı maaşı 2020

Milletvekili halkı temsil eden, halkın oylarıyla her 5 yılda bir yapılan genel seçimlerde seçilme hakkı kazanan kişilere denir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasa çıkaran, seçildiği bölgenin veya tüm ülkenin sorunlarını dile getirip haklarını arayan, milleti temsil eden kişidir. TBMM’de toplam milletvekili sayısı eskiden 550 iken son değişiklikle 600’e çıkarılmıştır. 81 ilimizden toplamda 600 tane milletvekili bulunmaktadır. Bu milletvekilleri aday olurken ya bir parti adına ya da bağımsız olarak aday olup seçilmektedirler.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunan 600 milletvekili dışında, büro personelleri ve bir de milletvekillerinin danışmanları da mecliste yer almaktadırlar. Milletvekilleri danışmanlarını kendileri seçer ve ister bir kamu kuruluşunda memur olan biri görevlendirilerek isterse de hiçbir işi ve mesleği olmayan birisini danışmanı olarak seçebilmektedirler. Mecliste milletvekili danışmanlarının dışında meclis başkanının 5 tane danışmanı, her partiye ait 10 tane siyasi parti grup danışmanı ve her milletvekiline ait 3 tane milletvekili danışmanı bulunmaktadır.

Milletvekillerine ait 3 milletvekili danışmanlar; 1. Danışman, 2. Danışman ve 3.sü ise yardımcı eleman anlamında ilave danışman olarak geçmektedir. Milletvekili danışmanları, Siyasi Parti grup danışmanları, Meclis Başkanı danışmanlarının hepsi sözleşmeli personel olarak çalışmaktadır. Kadrolu değillerdir.

Milletvekili Danışmanı Maaşı 2020

Milletvekili danışmanı olmak isteyenler Milletvekili Danışmanı 2020 maaşları ne kadar olduğunu merak etmekteler.

Milletvekili 1. Danışman 2020 maaşı yaklaşık 8.250 tl civarıdır.

Milletvekili 2. Danışman 2020 maaşı yaklaşık 7.450 tl civarıdır.

Milletvekili İlave Danışman 2020 maaşı ise yaklaşık 6.620 tl civarındadır.

Milletvekili Danışmanı Ne Yapar?

Milletvekili danışman çeşidinin 3 tane olduğunu belirtmiştik. Danışman yani 1. Danışman olmak isteyenlerin en az 2 yıllık önlisans mezunu olması gerekir. 2. Danışmanın en az lise, İlave danışmanın ise en az ilkokul mezunu olması gerekir. Danışman milletvekilinin birinci ve ikinci derece yakını olmaması gerekir. İlave danışman ise birinci derece yakını olamaz fakat ikinci derece yakını olabilmektedir.

Milletvekili danışmanlarının görevleri ve ne yapması gerektiği 1.12.2011 tarihinde çıkan 6253 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı kanunun maddelerinin 30. Maddesine göre hazırlandı. Bu kanuna göre;

Danışman, milletvekillerine yasama ile ilgili etkinlik ve faaliyetlerde danışmanlık yapar.

İkinci danışman, milletvekillerin sekreterlik görevinin yapar.

İlave danışman, milletvekillerine yasama ile ilgili faaliyetlerde yardım eder.

Danışmanlar tamamen milletvekillerine bağlıdır. Danışmanı olduğu milletvekillerinin verdiği talimatları milletvekillerinin istediği yerde ve şekilde yerine getirirler. Danışmanların çalışma şartları, çalışma saatleri, çalışma günleri bağlı olduğu milletvekili tarafından belirlenir.

Milletvekili Danışmanı Özlük Hakları Nasıl?

Milletvekili danışmanları 3 tane olup bunlar sözleşmeli personel olarak görev yapmaktadırlar. Sözleşme süreleri ise 1 yıldır. Milletvekili danışmanlarının hakları 1.12.2011 tarihinde çıkan 6253 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı kanunun maddelerinin 30. Maddesine göre hazırlandı.

Danışmanlar yurt içinde veya yurt dışında bir yere görevlendirildikleri takdirde kurum bütçesinden bir ücret almazlar.

Sağlık güvencesi: Danışman olan kişinin sağlık güvencesi Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) ya bağlanır. Eğer danışman olmadan önce bir yerde memur ise memurken bağlı olduğu sağlık güvencesini devam ettirebilir.

İzinler: 1 ile 10 yıl arası memuriyeti bulunan danışmanın yıllık 20 gün ücretli izin hakkı vardır. 10 yılı geçkin görev süresi olanların ise yıllık 30 gün ücretli izin hakları bulunmaktadır. Ayrıca eşi doğum yapan danışmana 10 gün babalık izni verilir. Kendisinin veya çocuğunun evliliği hallerinde 7 gün evlilik izni verilir. Eşinin, çocuklarının, annesinin, babasının, kaynanasının, kayınbabasının, kardeşlerinin, baldızının ve kayınının ölümü hallerinde ise 7 günlük ölüm izni bulunmaktadır. İzinlerinin onayını ise danışmanı olduğu Milletvekili tarafından verilir. Yılda 30 gün ise ücretli olarak hastalık raporu izni de bulunmaktadır.

Belediye başkanı maaşlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Sosyal imkanlar: TBMM kütüphane hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilirler. Tabldot hizmetinden ise ücretlerini vermeleri halinde yararlanabilirler.

Herhangi bir siyasi partinin üyesi olmaları yasaklanmıştır. Görevi ile alakalı bilgileri danışmanlıktan ayrıldıktan sonra bile açıklamaları yasaktır. Basın, yayın, kitap, dergi gibi ortamlarda da görevi ile bilgileri paylaşmaları yasaklanmıştır.

Milletvekili danışmanı memur mu?

Milletvekili danışmanı ilkokul, lise mezunu memur olmayan kişilerden seçilebildiği gibi ön lisans, lisans, yüksek lisans mezunu memur veya memur olmayan kişilerden de seçilebilmektedir. Kısaca danışman olmak için memur olma şartı yoktur.

                                                                                                                                                      

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 20:33

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Timurçin Savaş Çağlaroğlu
Timurçin Savaş Çağlaroğlu - 3 yıl Önce

Ben de danismanim.Ben neden 5 bin alıyorum gerçi ben cıgcık muhtarının danışman azasiyim amk

SIRADAKİ HABER