Mimarlar Ne Kadar Kazanıyor? Mimar Maaşları 2020

İç mimar ne kadar kazanıyor 2020? Mimar ne kadar kazanıyor 2020? Mimar maaşları 2020'de ne kadar? İç mimar maaşları 2020 yılında kaç tl? ORtalama mimar ne kadar kazanır?

Mimarlar Ne Kadar Kazanıyor? Mimar Maaşları 2020

Mimarlar ne kadar kazanıyor veya mimar maaşları 2020 yılında ne kadar oldu bahsetmeden evvel mimar ve iç mimar aynı şey mi veya mimar ve iç mimar arasındaki farklar nelerdir konusu açıklamakla başlayacağız.

Mimar şehir dokusuna ve sokak yapısına uygun biçimde binanın dış görünüş ve yapısını tasarlayan kişidir. Aynı zamanda eski bir binanın restore edilmesi veya kısmen yeniden inşası işlerinde de mühendislerle birlikte mimarlar görev almaktadır. Mimar, şehir planlaması uzmanlarıyla doğrudan veya dolaylı biçimde birlikte çalışmaktadır.

İç mimar, binanın kaba inşaat işleri tamamıyla bittiğinde yani binan inşaa edilip iç yerleşimi ve planlamasına geçildiğinde görev almaktadır. Dolayısıyla iç mimar, mimardan farklı olarak çalışma ve çizimlerini tamamen yapının iç oturumu, oda ve eşya yerleşimi gibi alanlara odaklamaktadır. Yeri gelmişken belirtelim dış mimarlık diye bir meslek veya ünvan yoktur.

Serbest avukatlar ne kadar kazanıyor buradan öğrenebilirsiniz.

Mimar Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar?

Kamuda mimar istihdamı yok veya oldukça az düzeydedir. Toplu Konut İdaresi ve Belediyeler gibi istisnai bazı kurumlar haricinde devlette mimar istihdamı mevcut değildir. Devlette ortalama mimar maaşları 2020 için 6 bin TL ile 7.500 TL arasında değişmektedir.

Özel sektörde mimar maaşları kabiliyet, tecrübe ve ortaya konulan işin beğenilmesine göre geniş  bir aralıkta değişmektedir. Genel itibariye üniversiten yeni mezun, dil bilmeyen veya temel seviyede bilen yeni başlayan mimar maaşları 2020 için 3.000 TL seviyesindedir. İki ile beş yıl arası tecrübeli mimar maaşları 2020 için 4.500 TL seviyesindedir.

Birden fazla projede çalışmış mimarlar için artık dil, tecrübe ve benzeri kriterlerden çok ürün, çıktı (output) önemlidir. Bir iş başvurusunda sizin önceki eserleriniz mutlaka görülmek istenecektir. Eğer işleriniz başarılı görülürse kısa zaman içerisinde 10 bin TL ve üstü maaş almak sizin için hayal olmayacaktır.

Mimarlar Ne Kadar Kazanıyor 2020? İç Mimarlar Ne Kadar Kazanıyor 2020?

İster iç mimar olun ister mimar olun genellikle kamuda veya bir şirket bünyesinde çalışmayı pek tercih etmezsiniz. Mimarlar genellikle kendi ofislerini kurup bağımsız iş lmayı veya büyük inşaat firmalarından alt yüklenici olarak iş almayı tercih etmektedir. Dolayısıyla mimarlık okumayı düşünen biri için mimar maaşları yerine mimarlar ne kadar kazanıyor sorusunu sormak daha yerinde olacaktır.

Üniversiteden yeni mezun bir kaç mimar veya iç mimar birlikte ofis açıp hem giderlerini bölüşmekte hem de daha geniş bir iş çevresinden iş almaya çalışmaktadır. Genellikle büyük firmalar aldıkları işin ufak bölümlerini teklif almak suretiyle mimarlık ofislerine vermektedir. Bu durumda sizin iş çevreniz ve yapacağınız işler size referans olacak kazanç düzeyinizi belirleyecektir.

Ortalama mimar 2020 için aylık 7 bin TL seviyesinde kazanmaktadır. Ortalama bir iç mimar 2020 için aylık 5 bin TL seviyesinde kazanmaktadır. Mimarlığın, iç mimarlığa göre  en temel avantajı hemen her projede mimar görev alırken iç mimar yalnızca lüks ve her şeyin mükemmel olması beklenen projelerde çalışabilmektedir. Bir çok kişi yalnızca kendi zevkine güvenerek evini ve iş yerini tasarlamakta ve istediği biçimde yerleştirmektedir. Dolayısıyla para kazanmak ve iş bulmak açısından mimarlık, iç mimarlık mesleğinden avantajlı durumdadır.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2020, 17:26

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER