Muhabir Maaşları 2020 Ne Kadar?

Muhabir Maaşları 2020 Ne Kadar? Muhabir Nedir? Muhabir Kimdir? Muhabirlerin Görev Tanımı? Muhabir Nasıl Olunur? Kimler Muhabir Olabilmektedir? Muhabirlerden Beklenen Özellikler?

Muhabir Maaşları 2020 Ne Kadar?

Muhabir Nedir?

Medyada haberci olarak anılır ve haber muhabiri ve foto muhabiri olarak ikiye ayrılmaktadır. Yalnızca röportaj ve görüşme yapan röportaj muhabiri, popüler şahıslarla görüşür ve haftada bir yayınlar. Bu muhabirlerin yazılar Pazar, pazartesi günleri tam sayfa biçiminde yayımlanmaktadır.

Genel muhabir dışındakiler alanlarına göre ayrılmaktadır. Polis, parlamento, magazin, eğitim, savaş, ekonomi, sanat ve spor muhabirleri gibi. Günümüzde televizyon muhabirleri gazete muhabirliğinden sonra gelişmiş ve foto muhabiri ve kameraman bu meslekte muhabirlerle beraber çalışan temel eleman olmuşlardır.

Muhabirlerin çalışma yöntemi 5N1K ya göredir. Bu temel ilkeler habercilikte esastır. Objektiflik, tarafsızlık, ve temi dil muhabirin ilkesidir. Yalan haber paylaşan şahıslar meslekten men edilmektedir. Muhabirler kendi alanlarında örgütlenmişlerdir.

Senarist Maaşları 2020?

Muhabir Kimdir?

Muhabir mesleğini yapan kişi tüm açıklığıyla beraber olayları haberleştiren ve kamunun ilgi, alakasına sunan şahıslardır. Savaş, adliyr, polis veya spor muhabirliği gibi alanlarda çalışabildikleri gibi, genel ve her türlü haberi kurallara uyarak da uygulayan medya mensupları vardır. Muhabir olan şahıslar; dergi, televizyon, haber ajansı, radyo veya gazeteler için istihdam etmektedirler.

Muhabirlerin Görev Tanımı?

Muhabir olan bireylerin görevi aslında kamunun haber alma hakkına hizmeti sağlamaktır. kamuya aktarılmış olan haber bilgileri temel olarak Ne, Ne Zaman, Nasıl, Neden ve Kim gibi sorulardan oluşmaktadır. Bunların haricinde muhabirlerin bazı görev ve sorumlulukları da vardır:

  • Anayasa ve yasalara saygı duymaları gerekmektedir.
  • Haberciliğin temel kavramlarına riayet etmek zorundadırlar.
  • Güvenli kaynaklardan yararlanmaktadır.
  • Bir topluluk, fikir veya menfaat grubunun çıkarlarını gütmez.
  • Etik kurallarına uyması gerekmektedir.

Muhabir Nasıl Olunur?

Muhabirlik mesleği kolay görünse dahi zor bir meslek grubudur. İletişim ve teknoloji çağının günümüzde en önemli meslek dallarında biri olan muhabirlik yapıldığı yerlere kıyasla zorluk dereceleri değişmektedir. Mesela savaş muhabirleri savaşın içine girerek fotoğraflar ve videolar çekme durumundadırlar. Ölme gibi risk altında çalışırlar. Faka meslek gereği yaparlar. Muhabirlik mesleğini yapabilmek için ya meslek liselerinde gazetecilik bölümünü okumalısınız ya da üniversitede radyo ve televizyon, gazetecilik, basın ve yayıncılık gibi bölümleri okumanız gerekmektedir.

Kameraman Maaşları 2020?

Muhabir Maaşları 2020 Ne Kadar?

Meslek liselerinden mezun olan bireyler sınavsız üniversitede Basın ve Yayıncılık, gazetecilik, fotoğrafçılık, radyo ve televizyon ve kameramanlık gibi bölümlere girebilir ve mezun olduktan sonra lisede de edindiğiniz tecrübeyle beraber iş imkanınızı artırabilirsiniz. Ekstra avantaj sahibi olursunuz bu sayede. Muhabir maaşları ise diğer memurlara göre fazla olmaktadır. Zor ve bazen riskli olan muhabirlik mesleği en düşük olarak 4000-5000 TL maaş alırken kadrolu olarak çalışanlar ise 10000 TL civarlarında maaşlar almaktadır. İşinizi iyi yapmanız taktirinde maaşlarınız artmakta ve primler almakta olursunuz.

Kimler Muhabir Olabilmektedir?

Üniversitelerin gazetecilik bölümlerinden mezun olan adaylar muhabir olabilmektedirler. Ama bunun dışında sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi veya radyo, televizyon ve sinema gibi alanların mezunları da gazetecilik mesleğini yapabilirler. Basın iş yasası sayesinde mezun olduğu okul ve bölüme göre gazeteciler T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca verilen basın kartına sahip olabilmektedirler. Bu verilen basın kartı çoğu kurumda gazetecilerin mesleklerini icra ederken özgürce hareket etmesine imkan sağlamaktadır. Bunun dışında basın kartı sahipleri, toplu taşıma hizmetleri gibi farklı hizmetlerden de ücretsiz veya indirimli bir şekilde faydalanmaktadır.

Muhabirlerden Beklenen Özellikler?

Muhabir mesleğini yapan bireyler kamunun bilgi alma hakkı için istihdam ederken hayati tehlikelerin içerisinde bulunabilirler. Bundan dolayıdır öncelikli görevleri iş sağlığı ve güvenliğine fazlaca önem vermeleri gerekmektedir. İşverenlerin ise muhabirlerden istediği bazı özellikler vardır ve bunlar şu şekildedir:

  • Düzgün bir diksiyon gücüne sahip olmaları gerekmektedir.
  • Ekip çalışması yapabilmektedirler.
  • Disiplinli, cesur, çalışkan ve sabırlı olmaları gerekir.
  • Haber kaynaklarını yasal zorunluluk haricinde açıklamaması gerekmektedir.
  • Etik değerlere saygı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 15:21

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER