Muhtar Maaşları 2021'de Ne Kadar Oldu?

Muhtar maaşları 2021 ne kadar oldu? Muhtar eşi maaşı ne kadar 2021? Muhtar özlük hakları nelerdir? Muhtarın görevleri nelerdir? Muhtarlık kaldırılacak mı?

Muhtar Maaşları 2021'de Ne Kadar Oldu?

Muhtar Maaşları 2021 Yılında Ne Kadar Oldu?

Muhtar köy ve mahallelerde yani en küçük idari hizmet birimlerinde yönetim ve temsil işlerinden sorumlu kişiye verilen unvandır. Yaptığı iş karşılığı muhat maaşı ödenmekte olup sosyal sigorta primi ödemeleri de yapılmaktadır. 2021 muhtar maaşları hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Muhtar sahibi bulunamayan tebligatları almak, sorumluluk bölgesindeki problemleri hiyerarşik olarak üst amiri olan kaymakam veya belediye başkanına bildirmek, muhtar tarafından düzenlenen evrakları hazırlayıp teslim etmek gibi görevleri mevcuttur. Muhtarlar görevlerini yapmak için kendisine devlet tarafından tahsis edilmiş bir muhtarlık ofisine sahiptir. Kendisine işlerinde yardımcı olmak için herhangi biri olmadığı için tüm işlerinde yalnız olup vazifesini bu şartlarda yerine getirmektedir.

Muhtar maaşları 2021 yılı itibariyle 2.906 TL olarak belirlenmiştir. Kaç yıllık muhtar olduğunuza bakılmaksızın yapılan ödeme tam olarak bu kadardır. Muhtar eşine herhangi bir ödeme yapılmamakta olup muhtar eşi maaşı diye bir şey mevcut değildir.

Muhtar özlük hakları maaş ve sosyal güvenlik primi haricinde eğer gerekli görülürse şehir dışı yolluk ödemesinden ibarettir. Ancak genellikle görev bölgesi dışına çıkmasını gerektirecek bir durum olmamaktadır.

Muhtar Olma Şartları Nelerdir?

Muhtar maaşları 2021 yılı bilgilerinin ardından en fazla merak edilen konu muhtar olma şartları olarak bilinmektedir. Muhtar olma şartları 2972 sayılı kanun ile belirlenmiş olup 30. Madde hükmüne göre şartlar aşağıdaki gibidir.

 • 6 aydır mahalde ikamet etmek
 • 18 yaşını doldurmak
 • Okuma yazma bilmek
 • TC vatandaşı olmak
 • Kısıtlı olmamak
 • Zimmet, rüşvet, irtikap yapmamış olmak
 • Taksirli suçtan 5 yıldan fazla mahkum olmamak

Yukarıda muhtar olmak için gerekli şartlar sayılmış olup muhtarlık için herhangi bir okul mezunu olma sartı mevcut değildir.

Muhtar Ölürse Yerine Kim Geçer?

Muhtar seçilirken seçmenler o muhtarın ekibi olan 4 aza adayını da aslında seçmiş olur. Muhtar öldüğü takdirde kaymakam bu azalardan birini muhtar olarak atamaktadır. Muhtar ölürse yeniden seçim yapılmayacak olup bir sonraki yerel seçime kadar yerine geçen muhtar köyü veya mahalleyi idare edecektir.

Muhtar’ın Görevleri Nelerdir?

E devlet sistemi gelmeden evvel çok sayıda evrakı hazırlamak ve teslim etmek zorunda olan muhtarlar e-devlet sonrası bu zorunluluktan kurtulmuştur. Muhtar artık sadece temsil ve bildirim işlerini yapmaktadır.

 • Seçmenini temsil etmek
 • İhtiyaçları belirleyip yetkililere iletmek
 • Bölgesindeki arıza ve problemleri raporlamak
 • Tebligatları teslim almak
 • Tebligatları teslim etmek
 • Salgın hastalık da karantina uygulamak
 • Tedbirlere uymayanı bildirmek

Muhtarın genel görevi mahallenin temsili olup genellikle emekli ve tam gün mahalle veya köyde olan kişilerce yapılmaktadır. Muhtar görev yerini haftanın 5 günü açık tutmakla yükümlüdür. Görev gereği sürekli olarak idari amirlerle muhatap olduğu için muhtarlar geniş bir çevreye de sahiptir.

Muhtar maaşları 2021 yılı için yukarı da belirtilmiş olup kısaca bu görevlerine değinilmiştir. Muhtarlık makamının kalkması ve benzeri teklifler dönem dönem gelse de şu an için böyle bir çalışma mevcut değildir.  

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2021, 17:33

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER