Odyolog Maaşları Ne Kadar 2020?

Odyolog Maaşları Ne Kadar 2020 Odyolog Nedir? Odyolog Ne İş Yapar? Odyolog Kimdir? Odyolog Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020? Devlette Odyolog Maaşları Odyolog Nasıl Olunur?

Odyolog Maaşları Ne Kadar 2020?

Dünyadaki herkes daha uzun, daha sağlıklı, daha konforlu yaşamak adına sağlık hizmeti almaya yönelirler ki tüm dünya genelinde en önemli ve en büyük sektörlerin başında sağlık sistemi yer almaktadır. Bundan dolayıdır insanların çoğu hastanelerde tıp alanından faydalanmaya çalışırlar. Odyoloji alanı ise son zamanlarda en çok gelişen ve gelişmekte olan işitme ve denge sorunlarına ilişkin faaliyet gösteren bir alandır. Son dönemde popüler meslekler arasına girmiş olan Odyolog’ luk mesleği hakkında Odyolog Maaşları Ne Kadar 2020? Odyolog Ne Demek, Kimdir? Odyolog Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri Nelerdir? Gibi soruları sizler için derledik.

Odyolog Nedir? Odyolog Ne İş Yapar? Odyolog Kimdir?

İşitme ve denge bozukluğu olan şahısların tedavisini bulan bilim alanına odyoloji denilir. Odyolog ise hastaların tedavilerinde sorumlu olan ve hastalığın tespitine göre belirli bölümlere yönlendirmesini sağlayan şahsa denilmektedir.

Odyologluk mesleği nedir sorusuna Sağlık Bakanlığı tarafından aşağıdaki maddeler ile sorumluluklarını ve üstleneceği görevlerini belirtmişlerdir.

 • İşitme sağlığının korunması ve işitme kaybının önlenebilmesi için farklı çalışmalar yapar.
 • İşitme tarama programlarında görev yapmakta ve programlardaki testleri gerçekleştirmekle hükümlüdür.
 • İşitme ile ilgili eğitim tarzı programlarının hazırlanmasını sağlar.
 • Gürültü ölçümü gerçekleştirerek işitmenin korunması durumunda gerekli önerilerde bulunmaktadır.
 • Cerrrahi işlemler sırasında cerrahın gerekli görmesi halinde işitme ve denge ile alakalı sinir monitörizasyonu yapmaktadır.
 • Kulağa implate edilen cihazlarla ameliyat durumunda ve ameliyat sonrasında cihaz ayarlarını yapar.
 • İşitsel algı değerlendirmesi ve rehabilitasyonunu sağlar.

Odyolog Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020?

Odyologlar steril, konforlu ve her türlü donanımın sağlandığı alanlarda çalışmaktadırlar. Teknolojik aletlere, bilgisayar, telefon, televizyon, yazıcı vb. erişimleri bulundukları yerde vardır. Çalışma saatleri ve çalışma şartları çalıştıkları sektöre, kuruma göre değişiklik göstermektedir. Hasta yoğunluğuna bağlı olarak mesai süresince iş yoğunlukları değişebilmektedir. Odyologların mesai saatleri ise genel anlamda devlete 08.00-17.00 saatleri arasında olmaktadır. Özel sektörde 09.00-18.00 mesai saatleri arasında olur ayrıca nöbet veya vardiya sistemi de olabilmektedir.

Odyolog 2020/5 KPSS Atama Taban Puanları buradan ulaşabilirsiniz.

Odyolog Maaşları Ne Kadar 2020?

Odyolog maaşları ne kadar 2020, hem kamuda hem de özel sektörde istihdam edilen odyologların almış oldukları maaş ücretleri sık merak edilen konular arasındadır. Kamuda odyolog maaşları 2020 senesinde 4476 TL civarındadır. Maaşlarda ise aile yardımı, çocuk yardımı, döner sermaye , ek tazminat, ek mesai gibi faktörlere bağlı unsurlarla değişiklik olmaktadır. Bu unsurlara bağlı olup aylıklar artabilmekte, sigorta ve BES kesintisine bağlı olarak da kesintiler yaşanmaktadır. Her meslekte olduğu gibi odyolog mesleğinde de özel sektörde işe yeni başlayan personellere düşük maaşlar verilmektedir. 2020 senesi içerisinde işe yeni başlayan odyologlara 2500 TL civarında bir maaş ücreti verilmektedir. Bu alınan maaşlarda deneyim, başarı, kariyer, uzmanlık gibi faktörlere bağlı olarak çalışılan kurumda istihdam edilen personelin aldıkları maaş ücreti 4000-5000 TL civarlarına kadar yükselebilmektedir.

Devlette Odyolog Maaşları:

D/K Hizmet Yılı Net Maaş

8/1 yeni başlayan 4476 TL

7/1 3 yıl 4566 TL

6/1 6 yıl 4600 TL

5/1 9 yıl 4624 TL

4/1 12 yıl 4845 TL

3/1 15 yıl 4873 TL

2/1 18 yıl 5095 TL

1/1 21 yıl 5203 TL

1/4 25 yıl ve üzeri 5231 TL

Odyolog Nasıl Olunur?

Odyolog olmak için YKS’ den yani üniversiteye giriş sınavından yeteri kadar puan aldıktan sonra tercih ettiğiniz üniversitede de odyoloji bölümü var ise başarı bir şekilde üniversite kaydınızı yapabilirsiniz. Üniversitenin 4 yıllık lisans eğitim hayatının sonunda başarılı bir şekilde mezun olunduktan sonra odyolog ünvanını elde etmiş olursunuz. Odyoloji bölümünde almanız gereken derslerin birkaç tanesi aşağıdaki gibidir.

 • Biyokimyaya giriş,
 • Mesleki Oryantasyon,
 • Genel Kimya,
 • Anatomi,
 • Fizyoloji,
 • Bilgi teknolojileri,
 • Beslenme ilkeleri,
 • Psikolojiye giriş vb. alan dışı ve seçmeli dersler vardır.

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fadime YETER
Fadime YETER - 3 yıl Önce

Çok faydalı bir konu olmuş, emeğinize sağlık

SIRADAKİ HABER